Hundstängsel & bil
Hej!
Vi vill stängsla in vårt hus och tomt för att ge större frihet till våra hundar som annars gärna drar på jakt.
Är det någon som har någon bra lösning för att stängsla in hus och uppfart utan att hundarna rymmer?
Tänker på ett sätt som liknar främst, att man kan åka in och ut med bilen på ett smidigt sätt.
Hur stora hundar är det?
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
När vi byggde/satte upp staket runt hela vår tomt så ville vi inte behöva öppna och stänga någon grind för bilen, just pga hundarna.
Vi ville att det skulle vara säkert för hundarna och samtidigt smidigt och slippa beh ta in alla hundar så fort bilen skulle in eller ut.
Så vi satte upp en bit av staketet på framsidan som i en rektangel/fyrkant ( med plats för 2 bilar att parkera i) och en stor grind, framför.
Och öppet längs en sida där bilen kör in.
Så att bilen kan parkeras utanför tomten/staketet där hundarna är, men samtidigt är bilen på tomten ändå.
Med en grind som går att öppna så vi "kan" åka in med bilen vid behov.
Svårt att förklara, men hoppas du förstår vad jag menar.
Det funkar jättebra. Rekommenderas!
Det övriga staketet runt om är ett högt/tåligt sk gunnebo staket.
Hur nära backen man ska sätta det och hur högt det ska vara beror delvis på storleken på hunden och på hur hunden/ hundarna är/beter sig. Är det en lugn hund som aldrig rymmer, eller är det en " rymmare" är saker att tänka på..😅
The more i get to know people.
The more I love my Dog
"Mark Twain"
- Redigerat 2024-08-12 02:48 av Heddiz
Prisvärt är stängsel på rulle + stängselstolpar de fästs på. Beroende på storlek på hund som sagt och hur villiga/bra de är på att klättra. Som #2 sa, bästa är om man kan skippa en yta där man kan ställa bilen utanför stängslet. Annars kan man relativt lätt göra en väldigt simpel grind genom att kunna haka av/på en bit av stängslet på sista stolpen. Eller så bygger man en snygg, riktig grind och ansluter stängslet mot.
Låter smart med bilplats utanför staketet.