Stora sällskapshundar
Hej,
I början av året gick tyvärr min kära hund bort. Hon var en Labrador och var verkligen världens härligaste och snällaste hund.
Någon gång under våren har jag tänkt skaffa en hund. Det passar mig som bäst då, jag kommer under några månader endast jobba och studera hemifrån.
Jag håller just nu på att undersöka vad det är för hund jag ska skaffa. Jag älskade verkligen min Labbe men jag känner att jag inte emotionell kan ha en till labbe direkt efter.
Jag är ute efter en social hund men ett milt temperament som gillar att röra på sig. Antingen väldigt långa promenader eller någon annan typ av motion som vi kan göra tillsammans.
Förutom ett milt temperament skulle jag verkligen uppskatta om hunden var intelligent.
Storleksmässigt så ser jag helst att hunden till storlek är som en labbe eller större.
Jag hoppas någon har tips på hundar jag skulle kunna kika lite närmare på!
Finsk lapphund?
Känt 2 st o båda väldigt trevliga.
…………………………………..
Sajtvärd sällskapskaniner och häst och ridsport(Rexkanin inaktiv)Medarbetare fibromyalgi och diabetes
Driver Djurflockens hunddagis och Djurflockens kaninomplacering
Leonberger kanske kan vara något.
Om det inte vore för att de är så förbannat sjuka (medellivslängd 6 år…) skulle jag säga Berner Sennen. Underbara hundar. Men köp inte en sån!
Förstår dig när det gäller att ta samma ras. Skulle inte heller kunna det. Men nån släkting då? Golden?
Hur tänker du dig att en intelligent hund är? Mina hundar är tex ruskigt intelligenta, men otroligt svåra att lära saker eftersom de är så självständiga. Andra hundar är otroligt snabba på att lära sig saker och ses ibland som väldigt intelligenta, trots att de egentligen inte kan klura ut speciellt mycket på egen hand.
Tänker du att du ska aktivera hunden med något mer än fysisk motion och hur mycket fysisk motion tänker du dig?
Med social, ska hunden "älska allt och alla" eller bara vara väldigt förtjust i att umgås med dig?
---------
Två glada salukis: https://www.instagram.com/ninniosterholm
#0:
Landseer
https://www.skk.se/sv/hundraser/landseer/ (är nog friskare än newfoundlandshund)
Newfoundlandshund
https://www.skk.se/sv/hundraser/newfoundlandshund/
Eurasier
https://www.skk.se/sv/hundraser/eurasier/
Samojedhund
(Det finns både sällskapsavlade och avlade för drag. De som är avlade för drag kräver mycket mer)
Storpudlar är otroligt sociala med milt temperament och en otrolig intelligens MEN kan vara exremt aktiva räkna med (tassavtryck i taket) Jag vet folk som äger både border collie och aussie tms med storpudel och påstår att deras Pudel har mer energi än deras bc och aussie. Väldigt individuellt såklart men jag själv upplever att hanarna besitter den här exrema energin och flängandet medan tikarna har ett helt annat lugn och är inte i behov av lika mkt mental stimulans som en hanhund har.