Semesterfoder
Min hund går på fruset färskfoder.
Under semestern kommer vi vara i bil och dessutom åka tåg halva sverige, då är det omöjligt att ha med fodret.
Vad skulle ni byta med under den tiden?
Hon äter typ allt så jag har inga hinder där, tänker mer på magen osv
Lev livet i ett rosa glittrande unicorn moln
Ärligt så skulle jag byta mot vad hon nu tål helt enkelt. Går det bra att byta till ett torrfoder utan att hon får magproblem så tycker jag det är så enkelt att man bara gör det. Nån vecka hit eller dit spelar det väl ingen större roll om hon äter exakt det eller det fodret (sålänge det inte är rent skräp förstås)?
En tanke är ju att det finns skon-torrfoder också. Om hunden nu inte tål att hux flux byta till ett vanligt, så kan ju det vara en vettig ide?
Finns även frystorkat färskfoder (sund hundmat). Jättebra, men jättedyrt. Men är det en liten hund så hade jag nog kört det.
Ger min hund Standardt mild när jag inte kan ge färskfoder, hans mage klarar det galant trots att han har känslig mage.
Då kanske man ska hitta nått bra bara, är totalt 1,5vecka det gäller
Lev livet i ett rosa glittrande unicorn moln
Jag går över på torrfoder på sommarhalvåret, ger lite olika men just nu får hon Robur och det fungerar väldigt bra.