Åska
Hur gör ni när det åskar med era hundar? Och hur reagarar era hundar på åskan? Min hund brukar skälla åt åskan när det pangar explosivt, men hon springer mot dörren som att hon vaktar, om vi går in på toan eller ut så blir hon lugnare? Så känns inte som rädsla direkt men som att hon tror att någon vill komma in, haha!
Här blir det kaos. Då min hund har diagnosen posttraumatisk stress så är alla höga ljud en mardröm för oss. Några smällar klarar vi utan lugnande. Men enl vädret ska det hålla i sig några timmar idag o blir det så , så kommer hunden inte vara sig själv på flera dygn
…………………………………..
Sajtvärd sällskapskaniner och häst och ridsport(Rexkanin inaktiv)Medarbetare fibromyalgi och diabetes
Driver Djurflockens hunddagis och Djurflockens kaninomplacering
#1 usch vad jobbigt för er båda :/! Vad för slags lugnande får hunden? Hur reagerar din hund när det blir kaos? Rädd och gömmer sig eller stressig och springer runt?
Mina bryr sig inte, aldrig haft hund som brytt sig
Ligger och sover, vilket är så skönt
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Pitcher ligger och vilar eller sover trots blixtar och dunder.
Raketer och smällare är en helt annan femma, då är det bara att stänga in oss i badrummet och hoppas det ger sig snart.
// Harley
#2 Vi försöker klara oss på naturläkemedel- neurol/ valeriana. Det är olika hur han reagerar. Sist han fick ett anfall låg jag över honom medans han hyperventilerade o skakade. Hade jag släppt taget hade han försvunnit. Andra gånger kan han försvinna in i sig själv. Är helt okontaktbar. Tar jag på honom faller han ihop. Han bara står med svansen mot magen. Då måste vi vara 2 som försöker hitta honom igen.
…………………………………..
Sajtvärd sällskapskaniner och häst och ridsport(Rexkanin inaktiv)Medarbetare fibromyalgi och diabetes
Driver Djurflockens hunddagis och Djurflockens kaninomplacering
Kollar på fönstret nån gång, men när jag inte bryr mig, så bryr inte han sig, så han sover igenom det.
Vi gör inget hundarna bryr sig inte. Vi bor i lägenhet då ingen bryr sig om gör vi inte heller något någon sak över det. Vi har haft en som 1 beskriver och då var det bara proppa in vadd i öronen täcka för ögonen vi fick varje nyår/1 maj tog vi bilen och åkte långt in i skogen på landet tidigt. Hon led verkligen reagera stark vid luft pistol när grannen träna o det hörs inte alls mycket. Hunden drabbades av cancer i buken och vi valde ta bort henne innan 1 maj det året så slapp hon den stressen.
det verkar ju inte ha någon betydelse om det är jakthundar, som borde vara vana vid att det smäller i skogen, men det var en som hade sina jakthundar i hundgård, det här var innan reglerna som gäller nu med tillsyn, och jobbade 7-16, så när grannarna förstod på deras beteende att det var åska på gång, blev det bråttom att få in dem inomhus, för annars sprang de genom stängslet och drog till skogs.
Jag gör ingenting och mina hundar bryr sig inte ett smack om varken oväder eller fyrverkerier eller andra oljud.
---------
Två glada salukis: https://www.instagram.com/ninniosterholm
Min hund bryr sig inte ett skvatt. Jag däremot är livrädd för åska och blixtar, usch jag klarar knappt av det. Känns alltid som att blixten ska slå ner där jag är. Tycker verkligen det är jätteläskigt. När man ser att det blixtrar till och så vet man att snart kommer det smälla *får paniiik*
Tur då att min hund inte bryr sig, han lugnar mig litegrann och är mitt stöd❤️
★
Jag älskar åska och oväder själv! Alltid gjort.
Min hund.. Det beror på om det är "lagom" åska eller om den typ slår ner i närheten. Vid normalåska bryr han sig inte nämnvärt och reagerar inte nått just heller. PANGAR DET ORDENTLIGT så reagerar han med att bli alert, kanske sätta/ställa sig upp och liksom undersöka vad som hände. Jag själv väljer att inte uppmärksamma åskan alls när jag är med honom. Imorse pangade det rätt bra hemma hos mig, men vi hade varit uppe sent och jag ville sova mer, så jag la mig bara ner och gjorde det. Märkte att han tittade upp när det smällde till lite mer ordentligt, tittade på mig, och gick och la sig.
Här om dagen så åskade det rätt över oss. Jag och Arrak sov oss rätt igenom det, trots öppen fransk balkong i sovrummet, som Arrak sov framför.
Salt bryr sig inte, vi har tränat lydnad i värsta åskovädret utan att hon ens blinkar, värre med matte. Jack blir orolig när jag blir orolig, små-åskar det brukar jag inte bry mig och då bryr sig inte Jack heller.
-
Min hund är skotträdd och har varit med om några traumatiska nyår. Han drabbas inte av panik men han är skärrad. Senast det åskade gömde han sig i badrummet eftersom det är mest isolerat, men efter en stund kom han ut till vardagsrummet. Allt skrämde honom just då, smattrandet mot rutan var riktigt obehagligt tyckte han. Det var tråkigt att se sin egen hund så rädd och orolig men det gick bättre än förra gången det small.
Mina hundar har aldrig brytt sig förrän nu, men i natt vaknade både jycken och jag av att det brakade utanför vårt öppna sovrumsfönster. Då var hon (som är fyrverkeriberörd) lite spänd, men inte värre än att vi kunde sova vidare efter att ha stängt och dragit för gardinen.
Min daghund bryr sig inte ett dugg. Jag älskar själv åska, allra helst att vara mitt i ett oväder. Han kan vara lite spänd kring nyår, så det är skönt att han inte bryr sig om åska i alla fall.
Mina bryr sig varken om åska, skott eller fyrverkerier. Det underlättar väldigt mycket i vardagen, men lider verkligen med dem som har skottberörda djur.
"An eye for an eye will make the whole world blind"
- Dalai Lama
Snälla hjälp. Det åskar jättemycket här, och det låter som att blixten slår ner i närheten. Hur säker är man om man är inomhus i ett radhus? Jag har aldrig varit såhär rädd i mitt liv. Förlåt OT
★
Det är ju väldigt sällan blixten slår ner i hus, om man tänker efter. Och radhus brukar vara låga. De finns säkert högre hus eller träd i närheten som blixten i så fall hellre väljer. Du kan nog vara lugn. 🙂
Men är det väldigt nära, så slå av datorn och surfa på mobben istället. För att skydda datorn från överslag alltså.
#20 Bra med bärbar dator, då kan det inte ske om laddsladden inte är i (Y)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#19 Du är säker, oroa dig inte. Slå av elektronik om du vill skydda prylarna.
#2o Såklart! Tänkte inte på att jag är den sista desktopanvändaren. 😃
Var ute och rastade hunden nyss jag.. Pangade en del men han verkar mest ha fått lite mer energi nu när det (ös)regnar och är svalt. Verkar som blixten slagit ner i ett träd vi gick förbi dock, en stor jäkla gren låg bredvid på marken.. Om det hände när man var i närheten skulle nog vi båda hoppa ett par meter rakt upp i luften!
Okej, så det är i princip omöjligt att blixten slår ned i ett radhus? Vill verkligen bara veta att jag är säker
Hoppas alla är okej och att det går bra för alla (som befinner sig där det åskar). Jag kanske är lite mesig men tycker det är så extremt läskigt. 😢
★
Man kan inte rå för sånt där. Är man skrej för nåt så är man. Blixten kan nog vara farlig, men det är skillnad att stå under det enda trädet på ett stort öppet fält och befinna sig i ett hus i en stad. Det finns så mycket som är högre. Och så finns det ofta åskledare på husen också.
25 vi bodde på landet o där slog blixten ner på två ställen ena på åker andra på ett stort träd som halverades rakt igenom så halva stod kvar. Jag är inte rädd alls men fick springa så in i helsike för ta in grannes hund som var på löplina. Hunden var åskrädd fick in honom innan blixtarna slog ner trädet var nära hans lina så hade tur att jag han ta in honom. Han gilla mig ännu mer efter detta så han var med mig o barnen dagtid han slapp sitta i linan under tiden vi bodde där. Vet du vad min mamma sa ang åskan slår ner ;) har stugan funnits i 200 år o klarat sig så är chansen liten.(ett litet torp vi hade sen) Det vart jätte oväder en kväll min man är ganska så hönsig av sig så han börja packa in allt o barn tills mamma prata med honom då vart det en biltur o vi sov gött i stugan även denna natt. Bor man i stan så finns det ofta högre mer åskledande än på landet och på östgötaslätten ;)
Det dunderåskade hela lördagen när vi tävlade uppe på Gagnef-Floda BK. Till ljudet av åska och i totalt spöregn satte Tinja ett nollat lopp som räckte till 4:e-plats och SM-pinne.
Skulle säga att hon är ganska oberörd 😃