Gastroskopi/biopsi
Hej!
Normalt pris på gastroskopi för hund?
Ni som har hundar som genomgått en gastroskopi, vilka symptom/besvär hade de innan/varför gjordes gastroskopin?
Min lille grabb har sedan han var liten valp kräkts och även haft diarréer. Naturligtvis inte konstant, men han kräktes mycket som valp och hade en period med väldigt mycket diarréer som valp/på väg att bli unghund (fick äta skonkost under en lång period och ökade portionsstorleken extremt sakta). Han är väldigt känslig i magen och kan inte äta diverse olika hundgodisar osv. utan att det blir problem. Råkade t.ex. få tag i en liten bit pannkaka som unghund (barn som tappade) = kräktes.
Bytte till vuxenfoder kring 1 års ålder och han har sedan varit helt ok, inga kräkningar eller andra problem…tills nu i april (kräktes upp allt han åt). Han har även börjat (inte tänkt på att han gjort det innan i alla fall) äta gräs när han är ute (vill äta gräs även då vi går promenader, inte bara om han går runt och "strosar").
Var till veterinären för nån vecka sedan (när hans kräkningar inte ville ge sig efter ett par dagar med Canicur). Han har sedan ätit skonkost (kyckling/ris) och för några dagar sedan gick han över på sitt foder igen (dock får han det inte torrt längre, utan han får det uppblött och 4 ggr/dag istället för två - efter veterinärens instruktioner). Veterinären tycker att han bör genomgå en gastroskopi för att se hur det ser ut/ta prov, eftersom det började så tidigt och han är så ung (2 år i juni).
Prislapp på detta: 11 000 kr (normalt pris?). Detta är ju naturligtvis innan eventuell ersättning från försäkringsbolaget (men är inte helt 100 på att de kommer ersätta något). Fick en liten chock över priset, trodde inte att det skulle vara riktigt sååå dyrt (en kastration går ju t.ex. på en bråkdel av det priset och det är ju ändå ett kirurgiskt ingrepp).
/Chinesecrestedlover
Jag gissar att hunden kanske behöver sövas inför en gastroskopi eller åtminstone vara rejält sederad så priset kanske är rimligt då det ändå är ett ingrepp så att säga.
/Maria
De sövs inför en gastroskopi, det är inte alla veterinärer som gör det, det kan ta ganska lång tid och framflr allt-utrustningen är snordyr. Dessutom görs dom inte allt för ofta, så flr att täcka kostnaden för utrustningen blir det ngt dyrare.
Sajtvärd på Akvarieräkor ifokus och m_edarbetare på Agility ifokus
_(f.d MelvinMimmiLufsen)
#1 och #2
Tack för svar!
Jo, precis de söver ju hunden… jag tänkte att det görs ju även vid ex. kastrering…men det är ju såklart som du skriver #2 inte lika vanligt med gastroskopi, så det kanske är därför kostnaden drar i väg så väldigt (precis som du skriver). Blev dock aningen😮 ställd när jag fick veta kostnaden dock, var beredd på att det skulle kosta såklart…men inte riktigt beredd på den summan.
Sen undrar jag ju lite också…hur viktig just denna undersökning är och huruvida den egentligen behövs. Det lät inte riktigt som veterinären egentligen trodde att de skulle kunna säga exakt varför han har de här problemen osv. mer att det eventuellt kunde vara en indikation åt något håll…men det är ju svårt att veta vad som behövs (jag är ju inte veterinär liksom).
Det är ju liksom alltid en risk att söva osv. så det är definitivt ingenting jag gärna gör (tänk om han inte vaknar, oroar alltid ihjäl mig när mina djur ska sövas) och speciellt inte om det nu skulle vara en onödig grej. Vill min lille plutts bästa naturligtvis och vill inte utsätta honom för onödiga risker eller för den delen betala för onödiga undersökningar heller såklart.
Någon som gjort en gastroskopi på sin hund som kan berätta om symptom innan, vad de kom fram till osv.? Kändes det värt riskerna/priset?
Hoppas att jag inte uppfattas som okänslig eller som att jag inte skulle vilja min hunds bästa, för så är det verkligen inte - mina djur betyder allt för mig. Det är bara det att 11 000 kr är en rätt saftig summa och om det nu inte ens är säkert att det behövs eller kommer visa något osv. Veterinären sa att jag skulle tänka på det…men jag har svårt att besluta någonting (tiden är visserligen redan bokad och jag har ordnat så jag är ledig då…men…). Jag tycker att det kan vara svårt att veta om det är något som kan räknas som nödvändigt eller frivilligt, när en veterinär pratar om en undersökning/rekommenderar en undersökning eller så, om ni fattar vad jag menar. Jag är ju inte veterinär så hur ska jag kunna veta om (i detta fallet gastroskopi) är den bästa/enda vägen framåt för min lilla darling?
Lite hjälp här
Vad skulle ni gjort?
/Chinesecrestedlover
Undersökningar är ju ofta till för att utesluta saker eller kanske upptäcka något. Så onödigt vet jag inte om jag skulle kalla det.
/Maria
#4 Njae…kanske fel ordval…men det finns ju liksom mer eller mindre nödvändiga undersökningar att göra… Risk/pris vs. "belöning" typ… Jag förstår knappt själv vad jag 🤦♂️ om…dags att gå och äta något tror jag, haha 😃
/Chinesecrestedlover
Nu minns jag inte priset för var några år sedan men min äldsta hund har genomgått både gastroskopi och koloskopi och jag rekommenderar både ock, lika bra när hunden är sövd också känner jag Kan också tala ifrån egna erfarenheter då jag själv genomgått dom båda undersökningarna också. Vid dessa undersökningar vill man kunna utesluta mag/tarmsjukdomar och att bara gå in från ena hållet tycker jag är konstigt då den inte når runt i hela tarmarna just för att jag tänker att hunden både har problem med kräkningar och diarré.
Det kan ju vara svårt att inleda en behandling också om man inte gjort en ordentlig utredning.
/Maria
Har ni utrett foderallergi? tänkte då du väl hade kines korsning(?) det är ju väldigt vanligt med foderallergi hos den rasen, och alla allergi foder passar inte alla allergiker så kan ta tid och vara svårt att hitta rätt foder till rätt hund.
Hejsan allihop och tack för era svar😃!
#6 Jaha…ja det är ju sant förstås (att han kanske borde utredas kring både kräkningar och diarréer menar jag). Hmm…Tack för att du sa det, måste fråga om det…visserligen kräktes han ju nu sist, men undrar ju lite när du säger det, varför de riktar in sig på enbart det, när han haft besvär med båda under sitt liv…
#7 Jo, det har du ju rätt i, blir ju mycket (ännu mer?) gissa annars såklart🙂
#8 Nej, jag har inte utrett honom för allergi (och ja han är kinesblandis; Chihuahua/Chinese Crested). Dock så har han inte de väldigt klassiska symptomen på allergi (som min tidigare hund, med foderallergi m.m. hade) dvs. klåda, eksem och öronproblem, biter på tassar osv. Han har väldigt mjuk och fin hy (väldigt naken) och har inte haft någonting galet med öronen heller. Magen krånglar men det är liksom "allt", så jag tror inte så mycket på att det skulle vara allergi. Tanken har ju dock slagit mig vid något tillfälle, eftersom jag som sagt har erfarenhet av allergihund sedan tidigare (han var förövrigt en renrasig kines).
/Chinesecrestedlover
#9 tecken på foderallergi måste inte visa sig på huden/öron, det kan visa sig genom mag/tarmproblem (=kräkning och/eller diarre ibland).
Om jag vore du skulle jag välja att åka till en specialist och diskutera foder allergi innan jag väljer sövning och gastroskopi :)
Min hund genomgick gastroskopi i vintras. Han hade haft dålig aptit ända sedan 8 veckors ålder och hade svårt att komma upp i hull. Han ville oftast inte äta alls och jag fick oftast i honom ca hälften av vad han skulle genom att leka med maten och liknande. Han började få uppstötningar (svalde mycket och slickade sig mycket om munnen, smaskade en del), kräktes några enstaka gånger men inte särskilt ofta. Hade relativt lös avföring men inte diarré. Helgen innan vetbesöket kräktes han 15 ggr… Innan hade han bara kräkts en gång per 6 veckor eller något sånt. Då var jag nära på att åka in akut, men eftersom vi hade bokad tid några dagar senare tyckte djursjukhuset att vi kunde avvakta sålänge han fick i sig vatten. Utredningen börjades med blodprov samt avföringsprov samt ett ultraljud som visade UA (detta första vetbesök kostade drygt 10 000). Efter detta gjorts började han även få färskt blod i avföringen vid enstaka tillfällen. Ett par veckor senare fick vi tid för gastroskopi. Detta kostade ca 10 000 (tycker nog alltså att 11 000 låter som ett rätt normalt pris). Där visade det sig att han hade måttlig till kraftlig lymfoplasmacytär inflammation i tunntarmen samt ärrbildning i magsäcken, vilket diagnosticerades som IBD (Inflammatory Bowel Disease), som enligt vet mest troligt berodde på ett medfött/ärftligt överaktivt immunförsvar.
Jag ångrar inte gastroskopin med andra ord. Nu har vi kunnat ta till hydrolyserat foder, kortison samt omeprazol. Kortisonet ska fasas ut men troligen kommer han aldrig klara av att äta annat än hydrolyserat foder (och hydrolyserat godis). Veterinären sa att det eventuellt kan gå att lura hans immunförsvar och få det att börja acceptera proteiner igen, men att han behöver ha hydrolyserat foder i flera år innan immunförsvaret kanske läkt och blivit "lurat". Så vi får väl se om det kan bli aktuellt att testa ge något annat godis eller så om några år.
Man kan ju anse att ultraljudet var onödigt med tanke på att allt såg normalt ut, men hade det visat något hade han ju sluppit det mer invasiva ingreppet som gatroskopin är.
Kan tillägga att min hund är nyss fyllda 1 år och att mitt försäkringsbolag täckte hela kostnaden (ja, förutom fast och rörlig självrisk då såklart).
#10 Hej igen! Nej det måste det väl kanske inte… men samtidigt så är det vanligt att de har den typen av problem vid allergi. I nuläget misstänker jag som sagt inte specifikt allergi…mer än att han är känslig då…men man kan ju vara känslig utan att för den skull vara allergisk.
Jag träffade en så kallad "expert" med förra hunden (allergihunden). En av Sveriges enligt uppgift främsta "experter" på hudbesvär/allergi…det slutade med att min hund gick från att ha klåda, till att vara nära på att svälta ihjäl. Han såg (efter att jag följt veterinärens råd) ut som att han precis lämnat Auschwitz. Dessutom kraschade hans mage fullständigt (sprutdiarré konstant, alltså han bajsade utan att själv vara medveten om det kanske 10-15 ggr eller mer/timme). Träffade senare en annan veterinär som hjälpte upp hans kraschade mage tack och lov. Trodde först att jag skulle behöva avliva honom, men tack vare den sistnämnda veterinären så fick jag ha kvar honom i flera år efter det. Vad jag vill få sagt med detta är att jag har dåliga erfarenheter av "allergiexperter" (en sådan höll på att kosta min hund livet).
#11 Tack så mycket för ditt svar. Väldigt informativt och bra. Känner igen min hund i en hel del av det du skriver som t.ex. att han ofta inte vill ha mat alls (vilket är aningen jobbigt nu, med tanke på att veterinären sagt att han måste äta flera gånger om dagen och aldrig får "gå tom"), kan äta om man leker med maten osv. Han har alltid varit lite "konstig" när det kommer till maten, äter sakta, kan ta ut en bit på golvet och pilla länge med, skjuter skålen i från sig, går iväg osv. Det tar helt enkelt oftast lååång tid för honom att äta (ibland äter han dock "normalt"). Min andra hund lyckas ofta sno åt sig av hans mat för att han är så "pillig" och ska gå runt, sätta sig osv. (ibland har hon t.o.m. lyckats äta hela hans portion…hon är snabb som blixten när det kommer till ätbara saker…inte jättebra med tanke på att hon väger två kilo och han fyra kilo = aningens för mycket mat när hon äter sin portion och sedan hans portion på det😃). Kommer prata med veterinären igen under veckan och kommer då ställa en del frågor som kommit upp sedan jag startade den här tråden och läst ditt (och andras) inlägg.
Chinesecrestedlover
Hej allihop!
Dags för en uppdatering här känner jag.
Min lilla jycke har nu genomgått en gastroskopi och koloskopi inklusive biopsier från båda "håll"; Prislapp: ca 12.900 kr. Nu väntar jag på provsvaren (kunde ta tre veckor). Hittills så visar det tydligen att min lille stackare är väldigt irriterad i sin magsäck 😕 Han ska äta skonsam hundmat ett tag framöver och sen får vi se antar jag… han får även Gaviscon https://www.apotea.se/gaviscon-oral-suspension-500-ml när han mår illa eller jag tror att han är tom i magen.
/Chinesecrestedlover
Ännu en uppdatering:
Provsvaren visade på inflammation/kronisk inflammation eller vad det nu kallades (värst i "bakändan" tydligen), hur som helst så ska vi prova med kortisonbehandling för att se om det blir bättre.
Tack allihop för hjälpen, era svar hjälpte mig i mitt beslut och även i kontakten med veterinären. Det är tack vare er som en koloskopi gjordes, annars hade det med största sannolikhet endast blivit en gastroskopi och nu visade ju biopsierna från koloskopin på de största förändringarna/problemen. Så stort tack för hjälpen!
/Chinesecrestedlover med en sjuk liten Ianto-skrutt
Tråkigt att ni hittade något kroniskt, har själv en kronisk tarmsjukdom och var därför jag rekommenderade att ni skulle undersöka från båda håll. Får hoppas hunden piggar på sig!