Få ihop heltidsjobb och ha hund
Tjenixen!
Har 2 st shih tzu/tibetansk spaniel hundar, dom är 2 hanar som är syskon med en kull emellan, dom 2 år och 6 månader gamla.
Som det har varit tidigare så har både jag och sambon pluggat, varav hon på distans, så det har alltid varit någon hemma med hundarna, eventuellt att den stora (när det bara var han) var hemma några timmar själv.
Nu har vi flyttat längre ifrån där jag studerade samt att jag ska försöka börja jobba istället. Då blir problemet att sambon pendlar och jag kommer antagligen också få göra det, så då skulle hundarna få vara hemma i cirka 9.5 timmar ensamma, vilket inte är rimligt eller lagligt.
Vi har alltså ingen chans att både jobba och se om djuren här hemma, vi har heller ingen här i trakterna som kan vara hundvakt.
Så ni som jobbar heltid (eller såpass mycket tid att hunden inte kan vara ensam hemma), hur löser ni det?
Tacksam för svar och ideer! :)
Jag flyttade närmare mitt jobb för att kunna åka hem på lunchen för att rasta hunden, det var det absolut bästa alternativet för oss och har alltid fungerat bra. Nu är jag sambo med en man som har med min hund på jobbet varje dag, det är otroligt smidigt. Finns den möjligheten så är det förstås det ultimata.
Hunddagis? Grannar?
Hunddagis eller dagmatte/daghusse :)
Dagmatte eller hunddagis. Om inte någon bekant eller släkt kan ha hunden.
Tycker personligen inte att komma hem på lunchen räcker. Vad är det för liv för en hund? Att dom klarar det är inte samma sak som att dom mår bra av det.
Hundar behöver sällskap.
Dagmatte eller hunddagis om ni inte kan ha annan vakt, om inte dem kan med på jobb :)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Jag har inget heltidsjobb då jag studerar, men på somrarna när jag jobbar mycket har jag både snälla grannar och en del bekanta som brukar kunna rasta hundarna under dagen. Vissa dagar kan jag också lämna dom hos hundvakt. Det blir ju en del pusslande, men det brukar gå bra bara man har framförhållning.
Vi väntade ett år med att skaffa hund just för att lösa problemet med jobb och hund. Nu har vi svärföräldrarna som hundvakter. Jag pendlar 16 mil/dag så har ingen möjlighet att gå hem till hundarna.
Det brukar gå att lösa på något sätt. Lycka till.
"Med rätt träning kan människan bli hundens bästa vän"
Blogg http://www.echosierra.se/
Instagram @historienomalf

Har min i hundgård, den är 36kvm och delvis under tak samt att det finns ett anslutande varmt isolerat hus att gå in i. Upphöjda liggytor samt ben/bollar att aktivera sig med. Trivs som fisken i vattnet i sin hundgård så finns möjlighet till hundgård så förespråkar jag det :)
Hunddagis har jag löst det med, finns många här i Sthlm. Finns det inte hundvakt/hunddagis på orten där ni jobbar heller? I värsta fall kanske ni kan försöka flytta till en ort där båda kan arbeta samt ha tillgång till hundpassning? :)
Hunddagis är jäkla dyrt, åtminstone om man har fler än en hund. Om ni inte bor ute på landet så skulle jag lägga ner en hel del jobb på att leta efter en vettig person, kanske en pigg pensionär eller student som kan vara dagmatte/husse. Det viktiga är ju att de får sällskap över dagen och få komma ut och göra sina behov, det ska kunna gå att hitta nån person.