Päls som fastnar i tandköttet?
Hunden jag har nu får ALLTID massa pälsstrån upp i tandköttet (längst med tänderna). Vissa jg har dragit ut har varit nästan två cm in i tandköttet, hur vanligt är det? Har aldrig träffat någon hund som har så innan. Något enstaka kanske, men inte 5 st vid varje huggtand.
-Sara, och alla mina små långsvansade kräk<3
Vad märkligt! Det är alltså lösa strån som ätit sig in, så där som de kan göra t.ex. under fötterna på oss?
En hund med mycket päls i ansiktet ?
Bör hållas rent i munnen från päls, för det är en enorm grogrund för att få dåliga tänder.
#1 precis så! #2 hon är en rottweiler så det är ju inte så jätte mycket päls i ansiktet.
-Sara, och alla mina små långsvansade kräk<3
Men stackars jycke. Det gör ju jätteont!
Har du sett att hon någon gång tuggar/nopprar överdrivet mycket på sig själv? De uppkommer ju inte direkt av sig självt i munnen :)
"An eye for an eye will make the whole world blind"
- Dalai Lama
#5 nej det tycker jag inte att hon gör :/ Jätte skumt!
-Sara, och alla mina små långsvansade kräk<3
Så får min ena hund också… Händer inget mer än så. Ingen smärta och ingen inflammation… Jag pillar bort det ibland.
Jaha! När man får så själv gör det ju jätteont. Jag har haft i foten och min kille fick ett i snoppen (sant!). Båda gjorde skitont. Hmm. Hans kanske mer än mitt. 🤫
Bra kille förresten. Han sa inte ett ord om att jag lät hunden sova i sängen. 😃