Hundar iFokus

Hundar

Etikettvalpar
Läst 1353 ggr
Milton_
0

Er valptid?

Hur var er valptid? Och är det något du ångrar att du inte lärde/gjorde med din hund lite tidigare? Jag har valp just nu som snart är 6 månader och det känns som om det absolut värsta är över! Han går fint bredvid mig när jag går ut, förr kunde han inte gå utanför dörren utan att tycka att allt var läskigt! Han bits inte lika mycket och alla våra kontaktövningar och inkallningsövningar har verkligen lönat sig, har honom lös ute i skogen och på bilfria vägar där han kommer so fort man ropar, förut lyssnade han inte alls ute. Är även så glad att han är så lättlärd och han tycker det är såååå kul att lära sig nya saker, en bra egenskap när man vill börja träna agility och vill lära honom alla tricks som går;) Men jag har hört att 6 månader är en riktigt kämpig ålder, men jag är förberedd för jag har lärt mig hur jag själv ska bete mig när min lilla valp gör något jag vill ändra på! Gick det som en räls för er också eller fanns det svårigheter i valptiden som har vuxit bort, eller ev. Inte? Skulle vara kul att höra och kanske få lite tips! :D

taylor__lambert
0
#1

Hade velat haft en bättre uppfödare som fanns där, hjälpt och stöttade mig under den värsta tiden. Min hund var extremt enkel fram till 1 års ålder, sen var han ett helvete fram till han blev tre år ungefär.

Sajtvärd på Hundparkour.ifokus & CockerSpaniel.iFokus

Underskatta aldrig värmen från en kall nos Hjärta

Catta-
0
#2

Min hund var jätte enkel som valp! Blev rumsren snabbt, skällde aldrig, gick fint i koppel, hälsade fint på människor m.m. Det är nu vid tre år hon har blivit odräglig xD Önskar däremot att jag socialiserat henne mer bland främmande människor..

"Lycka och jubel att äga en pudel!"

Corgitok
0
#3

följer tråden

Råkade skriva en liten kommentar här uppe, ojdå!

lisa90
0
#4

Min hund var jätteenkel fram till att han blev 5-6 månader ungefär. Det enda jag ångrar är att jag inte var noggrannare med koppelträningen. Idag har jag en hund som kan dra en del och ärligt talat har jag inte orkat jobba bort det. Hade varit bättre att vara noga från början. Ja, och vid 5-6 månader så blev han plötsligt en hormonstinn superjobbig tonåring och förblev det tills jag kastrerade honom två år senare. Min andra hund, som kom till mig vid 10 månader, har inte alls haft lika mycket hormoner som spökar.  Hade jag haft honom som valp hade jag lagt ner mer tid på miljöträning, för det hade han behövt.

ipopuma
0
#5

Min dvärgschnauzer har alltid varit en lätt hund. Min riesen var för jävlig vid unghundsperioden.

RosaMoln
0
#6

Lugn, haha. Helix han låg mest och sov så det var inte mycket fart där inte ^^, Runt 6-7månader började han hitta på bus såsom tugga sönder saker och gräva i trädgården men nu vid 1 års ålder är det bara grävandet som sitter i lite :)