Hundar iFokus

Hundar

Etikett: pälsvård-omvårdnad
Läst 1400 ggr
Karmatarerskanise
0

Vad har jag get mig in på?

Fick tipset att bada/duscha Hades och då borsta honom då han var blöt. Gjorde detta, så gott det nu gick med den lilla jäkla duschkabinen vi har.

Efter duschen försökte jag klämma ur lite vatten ur pälsen, och då fastnar självklart men massa hår på mig, inga prob.
När han sedan kommer ur duschen och husse torkar honom, då biter han i handduken, skakar sig en muljon gånger osv. När husse kände att han var klar, var väggar och gilv smutsiga av både skit och HÅR HÅR HÅR!!!!

Duschade honom lääänge, ändå var vattnet som han skakade av sig smutsigt. Och allt jävla hår på väggar och golv.. kommer nog bli lätt att få bort..

Kommer inte våga mig på detta igen. Hur ska man göra? Kan man låna dusch någonstans?

AnneN
0
#1

Finns ju hundsalonger där dom duschar, kammar mm

_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!

Liss
0
#2

Haha, du kan få komma till mig. har ett badkar.. och så kör jag duschdraperiet för endel.
Iof har väl jag de lite enklare med eckos päls:)
Men har duschat Lufsen många gånger.. och han är ungefär så som du får de att låta om hades.
Men brukar duscha honom två gånger med hundtvålen. Och sen skölja av länge och väl. Så drar jag i pälsen för attf å ur vattnet, är de fortfarande så att de rinner smuts tar jag en omgång till. Hunden måste ju bli ren menar jag. Och ett bra hundshampo eller såpa är ju inte uttorkande, så är bara att köra på…

Liss - Moderator @ Bodyart.iFokus ☆

lena1
0
#3

det finns ju i vissa kommuner ställen där dom badar och tvättar hundar…salonger typ.eller testa om någon du känner,har badkar eller större du, själv brukar jag ju aldrig borsta snodden när han är så blöt utan tar det i stället när han har torkat,man får ju bort samma mängd hår ändå ;-).

Karmatarerskanise
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#4

Nja, salong lär ju kosta skjortan, och Hades lär ju inte vara hanterbar om det är en främling, då ska man BARAAAA lekas ;)

Känner två st med badkar, men på ena ställer är det i en källare som hades inte vågar gå ner i och trappan är för smal för att vi ska klara av att bäa ner honom, andra stället ägs av en pedant.

Suck … och att schampoonera honom i vår dusch går inte. Den är alldeles för liten. Får väl smyga till pedanten när hon är på jobb.. fast där finns inget draperi heller :(

Gulsopa går bra va? Eller är det grön?

V-lang
0
#5

Jag har ju alltid fått lärt mig att aldrig varken kamma eller borsta så länge hunden är blöt….så jag förseslår att du låtet honom torka och sedan tar ut honom och borstar och kammar igenom honom noga…jag lovar att du får ur allt löspäls endå =)

SaraC
0
#6

Salong är inte alls så dyrt. Inte härr iaf. På ett ställe vi brukade gå med flattetanten kostar ett bad 50 kr för korthårig hund och 100 kr för långhårig.

Mvh, Sara. Värd på Spetsar & urhundar

Karmatarerskanise
0
#7

Allvar? Det var ju jättebilligt.
Men ja, har aldrig sett ngn i stan.

Får kanske kolla i telefon katalogen :)

Liss
0
#8

Grön såpa är det..

Men som sagt, du är välkommen här;D

Lotta, håller med dig.. har aldrig någonsin kammat/borstat en hund när den är blöt. Som Lena säger så lostnar de lika mycket hår iaf.

Liss - Moderator @ Bodyart.iFokus ☆

Karmatarerskanise
0
#9

Mamma har fått höra att man ska göra det innan, och det är ganska logiskt eftersom det då inte är liiika mycket hår som lossnar då han skakar sig ;) sen får man ju göra det eter också eftersom det blir lite ruffsigt då man tokar :)

Ok, grönsopa.

lena1
0
#10

men hades har ju en hel del päls och jag har ingen bra erfernhet av grånsåpa och sådan päls, den tovar ihop sig…..ville bara tala om ;-)

SaraC
0
#11

#7 Japp. Kolla upp hunddagis och pensionat också, de erbjuder ofta sådana tjänster. Det är ett dagis vi brukade gå till, som jag tog priserna ifrån. De kanske även har lägre priser än en salong som enbart ska överleva på de tjänsterna.

#10 Jag rekommenderar inte heller grönsåpa eller liknande till långhåriga hundar, det kanske fungerar bättre på korthåriga jag vet inte.. Men jag har inga bra erfarenheter av det iaf. Jag kör på ett bra shampoo!

Mvh, Sara. Värd på Spetsar & urhundar

Wikstr_m
0
#12

Jag har tvättat mina hundar i tvättstugan, där brukar dom oftast ha en slang som man kan använda. Klart man får ta och städa efter sig, men det är värt det när man fått bort 7/10 av den lösa pälsen.

Karmatarerskanise
0
#13

Okey, ett bra schampo säger ni. Det finns ju olika, hur ska jag välja? :)

AnneN
0
#14

Jag rekomenderar PLC http://www.pcldogcat.com/

_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!

Karmatarerskanise
0
#15

BioBio, var finns detta att köpa? Är det som man måste beställa? Försöker hitta men förstår inte :(

AnneN
0
#16

Finns på de flesta djuraffärerna

_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!

TinaH
0
#17

Hera!

du är varmt välkommen hem till mig! :-)
Bara 2.5 mil enkel resa.

vi har stooooort badrum, med bakar! :-)

Sedan kan voffarna leka och gegga ner sig innan badet, och kaffet alltid på! ,-)

bor ju i radhus :-)

 Mvh TinaH
~ Sajtvärd på: retriever.ifokus.se ~


 

lena1
0
#18

hera det finns ett milt scampoo för hund på apoteket som funkade jättebra på snodd…kommer tyvärr inte ihåg vad det hette men fråga så vet dom……

Rommel
0
#19

Haha, jo minsann. Jag duschar Sammie ståendes på golvet i badrummet. Han tar sig inte ur badkaret själv och blir minst 30 kilo tyngre när han har duschat och har allt vatten i pälsen. Han väger ju 55 kilo redan som det är.

Hero har än så länge blivit avduchad i badkaret, men han lär få stå på golvet han också sedan.

Lilla Ricky-lilltroll står i badkaret på en badkarsmatta, så att han inte ska halka.

Mycket vatten blir det och alla tre duschar inte samma kväll, då blir det översvämning i lägenheten, då dom skakat av sig. :-P