Vilken dragsele?
Jag har lite planer på att skaffa en dragsele till min Rottweiler. Vilken typ av sele ska man ha om man vill dra cykel, skidor etc, och vad är det som skiljer de olika selarna åt? Min hund har ju inte jättemycket till hals, utan är ganska jämn från bog till huvud. Hon är ju dessutom ganska så bred och platt där fram. Inte superlång i kroppen heller, men ganska så smal för att vara Rottweiler (än så länge). Är det någon dragexpert som har lite tips? Tänkte leta sele på MyDog :)
//Ambrose
Följ gärna bloggen om min Rottweiler valp på www.rottie.blogg.se
jag är inget proffs men jag använder en sele på min alaskan malamute från baggen.se som är ställbart, jag gillar den för att man kan ställa den selen så den passar:
http://www.baggen.se/neewa-sport-and-utility-dog-gear/neewa-selar/neewa-sled-dog-x-back/
// Michis
Älskar vår nomesele från Björkis. Har aldrig sett en rottweiler ha en, men vår ena jämthund var ett muskelberg, och selen satt bra på honom :)
De är ju främst utvecklade för smala draghundar (ex husky), men de på Björkis har stor vana av att anpassa selar till hunden, och att ställa ut en sele går på en halvtimme. Jag skulle tipsa om att mejla dem med din hunds mått, och se vad de kan göra :)
Vad som skiljer selarna åt… Ja, för linlöpning där dragpunkten är hög så är det allra bästa en nomesele. Den sitter bra på kroppen, ger en bra tyngdpunkt, och förhindrar inte hundens rörelser. Ska du köra lite mer blandat drag, med olika tyngdpunkter så är det bästa en kombisele. Att dra något med en låg tyngdpunkt (t.ex. pulka) är aldrig bra med nomesele, för det trycker ner hundens bakdel, och tillåter den inte ett normalt rörelsemönster.
En kombisele har du möjligheten att fästa "skacklar" i för låga tyngdpunkter, och använda nomeselefunktionen för lindrag. Dock sitter dessa generellt sämre, i och med att den har just flera olika funktioner.
Har själv en björkis och är jättenöjd! Har hört mycket bra om zero dc också. Det bästa är väl om man har möjlighet att testa selen, men när man beställer hos björkis så kan man fylla i hundens mått om man är osäker på storlek så hjälper dom att välja. Jag fick en sele i perfekt storlek på första försöket av dom 🙂
[trasseltassar.weebly.com -](http://trasseltassar.weebly.com) [fridarebecka.blogg.se](http://fridarebecka.blogg.se)