Hund Ringorm, hjälp
Vi var hos vetrinären med min shitzu hund för ungefär en månad sen, vetrinären sa att det var Ringorm och skrev ut program vet i tablettform och imaverol och sa att vi skulle bada han med fungoral schampo eller selsun, vi har behandlat han med allt det och det har blivit mycket bättre. Men nu har han börjat få en svart ring runt "såret" (kolla bild) vet någon om detta är ofarligt eller farligt?? Tacksam för hjälp! :) och tror ni han smittar fortfarande? :)
ring till den veterinär ni va hos å fråga om du kan maila bilden dit ..+ va mycket noga å kolla er själva om ni har fått ringorm för det smittar till människa med
ha en bra dag alla pysslare .
kika gärna in på min hemsida www.nogg.se/spiiidis1
Jo haha det vet vi, vi har alla i hela familjen fått Ringorm tyvärr :/ så tradigt detta.. fick ett direkt nummer till henne (vet) men hon svarar ej :/ så tänkte om någon här visste :)
ok ajaj inte kul krya på er
ha en bra dag alla pysslare .
kika gärna in på min hemsida www.nogg.se/spiiidis1
Någon som vet nåt? :)
Jag fick sanera hela lägenheten när en av mina djur fick Ringorm ,skura allt och det som inte gick att skura la jag i frysen några dygn 😣