Tävlingsgrenar
Hej alla! Undrade vad ni gjorde med er hund och vilken ras det är :D
Vem säger att alla hundar gillar göra vad dom är framavlade till? Känner en BC som tycker drag är urskoj 😂
Så skriv gärna vad ras ni har och vad ni tävlar/tränar i. Det behöver inte vara seriöst men kan ju också bara va intresse.
Med min katt kör vi lite lydnad men det hör väl inte helt hemma här ;) ;)
Instagram
@TwoPawsAhead ◇ @M4rkPhotography

Velvet, lapsk vallhund/pitbull/amstaff/dobermann - tränar lite allt möjligt, bla freestyle, agility, viltspår, personspår, rallylydnad (som vi även tävlar lite i).
Valle, labrador - apportering/jaktprov, rallylydnad, lydnad med tävlingsambitioner. Har även tänkt testa viltspår och agility.
_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!
Vad roligt, vet du egentligen vart man kan hitta mera information kring viltspår och personspår? På SBK hittar jag bara generellt spår :)
Instagram
@TwoPawsAhead ◇ @M4rkPhotography
agility, (första tävlingen på söndag :O inofficiell men ändå ;)) spårning, apportering, dog parkour, trickinlärning och frisbee. Han är en jaktlabrador

#2 Mitt tips är att googla och/eller gå kurser, jag har vuxit upp på kennel och lärt mig viltspår av mina föräldrar, personspår gör jag ungefär likadant som viltspåret. Vet att personspår/bruksspår med tävlingsambitioner är något annorlunda än de personspår jag tränar med min hund, men jag gör det inte för tävling utan bara för rolig aktivering.
_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!
#3 Good luck! :D Hoppas det går bra med agilityn! Och allt annat självklart
Instagram
@TwoPawsAhead ◇ @M4rkPhotography
#4 Menade mera för att läsa vad det egentligen var för något hade tänkt mig gå kurser men är bara väldig intresserad av speciellt personsök, så hade vart roligt att läsa lite om :)
Instagram
@TwoPawsAhead ◇ @M4rkPhotography
Kajsa, Kerry Blue terrier: Har ställt ut henne mycket, kör agility och lydnad som aktivering. Även kört en del personspår med henne.
Sudden, Borderterrier: Bara i uppstart än med honom då han är 4 månader men påbörjat viltspår, personspår, lydnad och bruks med honom
Codeavalone.blogg.se
#7 Roligt :D
Hoppas det går bra med lillen!
Instagram
@TwoPawsAhead ◇ @M4rkPhotography
Vi kör rallylydnad, agility, htm och lydnad mer eller mindre seriöst (med betoning på mindre, vi är sällan särskilt seriösa, men ibland så). Kör även freestyle(-ish, bygger kedjor och så), treibball, kantarellsök, dog parkour/free running och rally-free när andan faller på. Brownie är en papillon/schipperke-blandras.
Medarbetare på Supernatural och Hundparkour
@browniecolt på Instagram | http://browniecolt.blogspot.com/
#9 Sökte just på treibball då jag aldrig hört om det, ser väldigt roligt ut, klart värt att försöka en dag :D
Instagram
@TwoPawsAhead ◇ @M4rkPhotography
Vad är htm?
Ja, treibball ser jättekul ut!
Har två Storpudlar och brukar träna agility, viltspår, drag, rallymix, lydnad, freestyle. Utställning med den yngsta också bara :)
Kör framförallt agility och viltspår med min schapendoestik. 😉 Även rallylydnad och freestyle när vi känner för det.
@vendelasandell på instagram.
Vallning, agility, lydnad, rally, barmarksdrag, vi ska börja med rapport, spår och nosework också :)
-

#11 htm = heelwork to music http://www.hundsport.se/redaktionellt/freestyle_mapp/htm_heelwork_to_music.html
_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!
KH Collie: trick, lydnad. Han har en skada så får inte göra så mkt fysiskt :)
Aussie: hon är lite för liten för att ha börjat träna någon sport seriöst men ska träna bruks och förhoppningsvis få möjlighet till vall om det visar sig att hon har bra djurkänsla c:
Konstinstagram: @toxiccetacean
Peta inte på salamandern. Den sover.
Vit herdehund och vi kör agility, rallylydnad, tricks, dog parkour och sen åker vi på hundträffar och miljötränar mycket :)
Eftersom hon bara bott hos mig i några månader och inte kunde ett skit då hon kom så har vi tagit oss långt ändå och varit med på träningstävlingar i agility. :D
#15 Tack! Låter också trevligt.
Ida är en papillon och tränar lydnad, rallylydnad och har precis börjat med nosework. tränar även longering när tillfälle ges :)
Myrtorpets Möss och Kaniner
Schäfer, tävlar sök och lydnad. Såg att du var intresserad av personsök, SBK håller i tävlingarna som innefattar personsök, så det du läser om där är det du söker efter.
Jag och min hund tränar och tävlar främst jakt, rallylydnad och nosework. Han är en jaktlabbe!
Cocker spaniel, tävlar rallylydnad, ska starta i tävlingslydnad och Bruksspår, tränar jakt och ställer ut.
Tass Josephine
Jag har saluki. De är ju gjorda för att jaga och lure coursing är det bästa de vet, så det håller vi såklart på med. Sedan tävlar jag rallylydnad också. Har testat de flesta vanligare hundsporter men just rallyn passar oss bäst.
---------
Två glada salukis: https://www.instagram.com/ninniosterholm
#20 tack! :D Frågar bara våd är skillnaden på nosework och sök?
Instagram
@TwoPawsAhead ◇ @M4rkPhotography
Jag låter min schäfer dra pulka på vintern och en skrinda på sommaren .Det är som en trä vangn .Han älskar det.
En tid utan en häst är bara en väntetid 
Har en Berner Sennen som tävlar i lydnad och rallylydnad. Sen tränar vi också sök, spår och sennendrag.
Har även två shelties som tävlar rallylydnad och tränar agility och spår!
Min Rottweiler tik kör skydd, personspår, lydnad, agility, rallylydnad, uppletande, lite sök och lite rapport.
Inte riktigt kommit ut på tävingsbanan än, men det börjar närma sig :)
//Ambrose
Följ gärna bloggen om min Rottweiler valp på www.rottie.blogg.se
#24 Skillnaden är vad hunden ska leta efter, hur den markerar och i vilken miljö den söker. Ganska stora skillnader med andra ord.
Tollare och kelpie- Spår, lydnad och uppletande.
Tollaren tränade jag tolling med, men då intresset hos mig var litet och brukset tog mycket tid så slutade vi med.
Kelpien vallade också, även där var intresset hos mig lågt, de gånger vi var i vallhagen kunde jag lagt ned på brukset. Bortkastad tid, men andra ord. Men han får valla hos min farbror när min farbror behöver hjälp med att flytta sina får och kor.
Medarbetare på brukshundraser.