Hundar iFokus

Hundar

Etiketthälsa
Läst 818 ggr
isla
0

Mystiskt kliande?!

Min hund började klia sig för en dryg månad sedan. Först trodde vi det var typ löss eller loppor, så vi fick medel av veterinären som vi behandlade henne med. Dagen efter behandligen fick hon ett stort blött sår på ryggen, så jag skyndade mig att tvätta av henne medlet vi hade haft på henne och åkte till veterinären som rakade henne och sa att hon fått våteksem. Vi behandlade henne med någon antibiotikasalva vi fick från veterinären, men hon fick bara fler och fler små små sårskorpor på kroppen, så vi åkte tillbaka till veterinären igen, som den här gången sa att hon hade fått en allergisk reaktion mot något och skrev ut kortison. 10 dagar med kortison och redan några timmar efter första tabletten så slutade hon klia sig, MEN nu en vecka efter hon slutat med kortisonet, så har hon börjat klia sig igen och de små sårskorporna är kvar ännu och ev fler igen. Måste såklart åka till veterinären med henne igen, men börjar känna att jag inte vet vad detta kan bero på. Okej, vi har nyligen bytt foder först från Doggy till Hills och sen från Hills till Royal Canin (hon äter även VoH), men om det vore fodret, så borde klådan ha försvunnit när vi bytte från Hills till RC. Någon som har något förslag på vad det kan vara? Kan det bero på kloret i bassägen hon badar i en gång i veckan? Dock har hon bara vatten halvvägs upp längs sidan och sårskorporna sitter mestadels på ryggen. För övrigt har vi inte gjort några förändringar i hennes liv sista tiden.

Wellcraft
1
#1

Fodren du nämner (förutom voh) innehåller alla massa skräp och kan orsaka klåda. 
Men jag blir ändå fundersam ang. kloret, klor är ju ganska starkt.

Jag kan bara spekulera.

Häst, Vardag & Hund
nouw.com/WallHund

[Teddies matte]
0
#2

Min fick sådana där skorpor av sin allergi, fodren du nämner är inga vidare bra foder, det är ganska vanligt att de ger diverse åkommor, speciellt RC. De innehåller mycket spannmål och övriga ämnen som inte är särskilt bra för hundar. Iochförsig kan det ju kanske vara kloret också, men svårt att veta. Testa köra endast med färskfodret ett tag och se om det gör någon skillnad.

[spetsen]
0
#3

Jag började tänka på ringorm också på hur du beskrev såren, men svårt att säga något utan att ha sett dem

isla
0
#4

Ska köra enbart färskfoder ett tag och se om det lugnar sig.

#3 Tack för tipset, ska kolla noga i morgon, ringorm vet jag hur det brukar te sig på hästar, borde vara liknande på hundar. Dock tycker jag det borde sprida sig till den andra hunden och till oss människor, men ska ändå kolla upp det.