Första hunden, en Shetland sheepdog?
Jag har planer på att skaffa hund och hade från början tänkt att skaffa en mellanpudel som har ett psyke jag tycker om, men jag har ingen lust av att trimma regelbundet. Som person är jag en som gillar att vara ute och promenera mycket gärna i skogen och i parken. Har en lekfull personlighet och vill gärna testa att träna agility och lydnad är en självklarhet. Tyckte Shetland sheepdog verkade vara ett bra alternativ. Hunden ska vara barnvänlig, ska tycka om att hänga med på äventyr, trivas med att ha mycket folk omkring sig eftersom släkten ses regelbundet och vara lite avvaktande mot främlingar (inget framrusande direkt för att hälsa på en helt ny person).
Någon som vet om denna rasen passar in på beskrivningen, funkar den som första hund (har lite erfarenhet av en jack russel terrier som var min expojkväns så är inte helt från ruta noll) och fäller rasen mycket (lite fällande är inga problem, men stora tussar)? Vore tacksam försvar eftersom valet av rätt ras har stor betydelse för mig.
Jag tycker din beskrivning låter so en Shetland sheepdog, dom är lekfulla och otroligt roliga att träna agility med, alltid redo för äventyr, jag gillar deras pälsvård, att dom har så lång päls och ser ut som en svävande pall när dom kommer springandes!
Om en hund är barnvänlig eller inte har med erfarenheten att göra, en sheltie kan vara jätte snäll mot barn medans en annan sheltie kanske inte är de alls, kanske för att nånting hände exempelvis.
Om en hund tycker om att ha mycket folk omrking sig är också erfarenhet, inte alla hundar som tycker om de, vissa blir jätte stressade andra kan vara jätte lugna, de får man helt enkelt träna på att hunden ska exempelvis gå ner i vila när de blir mycket folk hemma.
Håller med #1 :) Låter som att en sheltie skulle passa in om man går efter beskrivningen. Och med träning borde det inte vara några större problem med barn eller större mängder med folk, sålänge hunden får ta den tid den behöver :) Åk och hälsa på någon uppfödare om du har.tillfälle till det, alltid kul att få bilda sin egen uppfattning om rasen samt få tips och så av någon som är kunnig ^^,
Det låter som rätt ras. :) Jag skulle säga att det är vanligt att shelties och barn passar ihop. Sheltien gillar lekfullhet och fart. Min egen hund stämmer bra med att han gillar att ha mycket folk omkring sig (är som nöjdast på stora kalas), men ändå håller sig till "sina egna" människor. Fäller tussar gör de endast under fällperiod, men då är man glad för det, tussarna "räntar" mer när pälsen ändå ska bort… :p
Håller med alla ovanstående om att det låter som att en sheltie skulle passa er, på den beskrivningen du ger att ni söker efter. Trots att det är en långhårig ras så krävs inte så mycket pälsvård som de flesta tror utan borstning någon gång i veckan brukar räcka. Fäller gör de under fäll perioder, tikar kring löp, och generellt fäller tikar med än hanar. Gillar fart och fläkt och passar till de flesta hundsporter/aktiviteter man kan tänkas vilja testa på och/eller hålla på med.
Båda mina är otroligt sociala och framåt och gillar att vara med på äventyr och där det är mycket folk. Båda mina älskar barn! Min yngsta håller sig lite mer kring mig och "sina egna" människor men är fortfarande glad i andra/främlingar. Min äldre skulle kunna knata fram till vem som helst och närsomhelst 😃