Hundar iFokus

Hundar

Etikettövrigt
Läst 1471 ggr
[LillaStjärnan]
1

När man ska undersöka ed, hd, ögon..

Om man undersöker sin hund hos veterinären för ed, hd och liknade syns det då automatiskt om sin hund på kennelklubben när den är regiterad där?
Och om veterinären undersöker ögonen, ingår då att se hans pra-status??

taylor__lambert
2
#1

om du ska skicka in det till SKK så kommer det ju en tilläggs kostnad på 300… någonting.

Jag var nyss och röntgade min cocker för HD/ED. Någon sa att man inte behövde tilläggsavgiften utan att det skickades in ändå (och att om SKK hade bra resultat på din hund fick man betala avgiften) men när jag frågade min veterinär så sa hon att så var det inte utan ska man skicka in så måste man betala avgiften som veterinären kan lägga till på själva kostnaden.

Sen tre dagar senare fanns resultatet på Hunddata.

Sajtvärd på Hundparkour.ifokus & CockerSpaniel.iFokus

Underskatta aldrig värmen från en kall nos Hjärta

[Forest]
0
#2

Petar till tråden lite.

LuLeLo
0
#3

Ögonen vet jag inte, men när du röntgar HD eller ED så skickas plåtarna till SKK som avläser dem. Svaret på avläsningen kommer upp på hunddata. Hur lång tid det tar varierar, pga komplikationer i mitt fall tog det lite mer än en månad innan jag fick resultatet.

Tass Josephine

Belimas
0
#4

När dom ögonlyser så kollar dom efter flera ögonsjukdomar så de lär säkert kolla PRA med, det gjorde de med våra i alla fall.

drika
1
#5

glöm inte att hunden måste vara tillräckligt gammal med för att resultatet ska bli officielt

Hälsningar

Fredrika