Hundar iFokus

Hundar

Etikett: hälsa
Läst 4051 ggr
LinaK
1

Sprucken sporre

Idag märkte jag att Sigges ena sporre var sprucken, ganska rejält också. Han haltar en aningens och slickar på den hela tiden. Tror att det måste ha hänt igår då han ramlade ner för soffan, han haltade en aning efter det men sen avtog det. Någon som varit inne hos vetten för detta? Vad brukar dom göra åt det? Ta bort hela klokapseln? Tänkte ringa dom imorgon när dom öppnar.

// Lina - Värd på Bichon Kolla gärna in min blogg:
http://linaalgotsigge.blogg.se

Saffran0Spice
0
#1

Kompisens hund har haft massor med problem gällande bruten och sprucken sporre - har det irriterat hunden så har de tagit bort klokapseln/hela sporren, annars har de ''lagat'' genom att linda om tassen så den får läka ifred =)

LinaK
0
#2

#1 Usch besvärligt då för dom. Ja då får vi se vad dom säger hos veterinären imorgon när jag ringer. Säkert jätte svårt att få en tid också.

// Lina - Värd på Bichon Kolla gärna in min blogg:
http://linaalgotsigge.blogg.se

Saffran0Spice
0
#3

#2 Ja det har varit krångligt för dem och hunden =/

Ja det kan nog vara svårt så här vid nyår, men jag har uppfattat att sporr-problem oftast går fort att undersöka och åtgärda.
Kompisens hund fick ena sporren avlägsnad och det tog ca 35min med incheckning, undersökning, nedsövning och operation =)

russin
1
#4

En sprucken klokapsel behöv er ofta dras bort för att minska risken för infektion och påskynda läkning. Trist, men det kommer även göra mindre ont på hunden med klokapseln borta, än med en sprucken sådan🙂

LinaK
1
#5

Har fått tid på djursjukhuset idag kl 13.40. Så det var ju bra att jag fick en tid iallafall innan nyårshelgen.

// Lina - Värd på Bichon Kolla gärna in min blogg:
http://linaalgotsigge.blogg.se

Saffran0Spice
0
#6

#5 så skönt!
Hoppas det går bra - stor nospuss till lille Sigge ❤️

russin
0
#7

Skönt ändå att det är en sporre - läker snabbare då hunden inte behöver gå på den🙂

LinaK
3
#8

#6 En trött Sigge pussar tillbaka ❤️

Nu är vi hemkomna, var som tur var inte så farligt att hela klon behövde avlägsnas men det var på gränsen kan jag säga. Dom fick söva honom och sedan avlägsnade hon nästan hela klon från "roten?" och den nästan åkte av av sig självt. Han blev ompysslad av en jätte gullig djursjukvårdare som klippte klorna på honom och klappade på honom. Han blev bandagerad och sedan fick vi vänta i det lilla lugna väntrummet på att han skulle vakna till. Han fick även smärtstillande och det ska jag även ge honom nu några dagar. Sen ska jag lägga om tassen om två dagar ungefär.

Kul också att han fick så mycket beröm för att han var så lugn och cool för att vara en jack russell 😛Väldigt skönt att han är så duktig och snäll hos veterinären. Sen fick jag ju som vanligt höra "Men han är väl väldigt stor för att vara en jack russell?" 😃

Har tagit ner mitt duntäcke och lagt det i soffan och där har han gosat ner sig och ser lite sådär ynklig ut 😍 Men är nog inte så farligt då han är alert så fort katterna gör hyss.

// Lina - Värd på Bichon Kolla gärna in min blogg:
http://linaalgotsigge.blogg.se

Saffran0Spice
0
#9

Så skönt att det gick bra🌺