Använd reflex till dig och hunden!
40 procent av alla trafikolyckor där gående är inblandade inträffar när det är mörkt. Om du använder reflexer minskar risken för att du ska råka ut för en olycka betydligt - en mycket billig livförsäkring!
Hund med reflextäcke
Så syns du i mörkret
Under vintern och vid vått väglag syns man ännu sämre och bilens bromssträcka blir också längre, ofta 2-4 gånger längre än normalt.
En bil som färdas i 60 kilometer i timmen vid normalt väglag har en bromssträcka på cirka 20 meter. Det är bara bromssträckan, man får även räkna med någon/några sekunders rektionstid hos föraren.
Som du ser på bilden här nedan upptäcks du inte förrän på 20-30 meters avstånd om du bär mörka kläder och är utan reflexer. Du förstår själv att risken är stor att en bilist inte hinner upptäcka dig och bromsa i tid.

Person 1 är klädd i mörka kläder och bär inte reflex. En bil med halvljus upptäcker inte den här personen förrän den är på 20-30 meters avstånd.
Person 2 är klädd i ljusa kläder och bär inte reflex. En bil med halvljus upptäcker den här personen från 60 meters avstånd.
Person 3 bär reflex. En bil med halvljus upptäcker den här personen redan på 125 meters avstånd.
Reflexer
Reflexer återkastar skenet från fordonens strålkastare och syns därför i mörker och under dåliga siktförhållanden.
Enligt lagen ska det i mörker finnas reflexer på cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktor eller motorredskap.
Ett vanligt missförstånd är att reflexer inte behövs inne i städer och tätbebyggda områden där det är upplyst av till exempel gatubelysning. Men faktum är att de flesta olyckor med gående inträffar just i tätbebyggda områden med gatubelysning. Så gör det till en vana att alltid bära reflex när det är mörkt ute, oavsett vart du befinner dig.
En bra reflex ska vara minst 15 kvadratcentimeter för att ge tillräcklig reflektion. Reflexen ska ha ett högt CIL-värde (ett mått på reflektionsförmåga). Ett CIL-värde på till exempel 400 ger i de flesta fall en siktsträcka på mer än 140 meter för två bilar som möts i halvljus. Reflexen ska vara CE-märkt och det bör finnas uppgifter på förpackningen eller i bruksanvisningen om att reflexen är certifierad och var detta är utfört. I Sverige är det Sveriges tekniska forskningsinstitut som testar och certifierar fotgängarreflexer. Läs mer i NTF:s marknadsöversikt "Certifierade reflexer".
Hund i mörker med reflexsele.
Du
Reflexvästar har blivit vanliga och de är mycket bra men bör kompletteras med reflexer som är i rörelse, till exempel reflexband kring armar och ben eller en reflex hängande i ett snöre. Reflexer syns nämligen bäst om de är i rörelse.
Det är bra att ha något reflex i lägre höjd (någonstans mellan midjan och knäna ungefär) eftersom reflexen då hamnar i en strålkastares hela halvljusområde. På små barn hamnar ljusområdet ofta där automatiskt på grund av deras längd.
Som hundägare kan det kanske vara en idé att komplettera sin reflexutrustning med en pannlampa. Det kan underlätta att om man rör sig i områden där det inte finns tillräckligt med gatubelysning. Alla som letat hundbajs bland höstlöv i mörker har nog också önskat sig en lampa 
Hunden
Det finns en uppsjö med reflexer för hundar. Tänk på att kontrollera så att även hundens reflex följer rekommendationerna som nämns ovan och att byta ut dem varje år/testa dem varje år.
Till hunden kan det vara bra med exempelvis en reflexväst, ett reflextäcke, en reflexsele eller ett reflexhalsband i kombination med ett rörligt reflex som till exempel en blinkande lampa eller reflexer runt benen.
Reflexkoppel
Reflexer håller inte för evigt
En reflex håller inte för alltid. Du kan förlänga livslängden på dina reflexer genom att inte förvara dem i fickorna tillsammans med nycklar, mynt och liknande som repar reflexen och genom att hålla reflexerna borta från hög värme och vatten. Givetvis kommer reflexer du har på dig ute i regn och snö att bli våta, men torka då av dem när du kommer in. Reflexvästar och reflexkläder ska tvättas regelbundet.
Du kan testa dina reflexers funktion om du har en ny reflex som du vet fungerar. Häng upp båda reflexerna i ögonhöjd i ett mörkt rum och lys på dem med en ficklampa på minst fyra meters avstånd. Tänk på att minimera avståndet mellan dina ögon och ljuskällan eftersom ett för stort avstånd försämrar synbarheten. Om ditt gamla reflex syns betydligt sämre än det nya är det dags att ersätta det.
Hos många NTF-förbund kan du även få hjälp att testa din reflex.
Källförteckning
- NTF Konsument>Gående>Reflexer>Välj rätt reflex. Nationalföreningen för trafiksäkerhetens främjande (NTF). Tillgänglig [online]:<http://www.ntf.se/konsument/gaende/reflexer/default34810.asp> [2012-11-27]
- NTF Konsument>Gående>Reflexer>Reflexer. Nationalföreningen för trafiksäkerhetens främjande (NTF). Tillgänglig [online]:<http://www.ntf.se/konsument/gaende/reflexer/> [2012-11-27]
Mvh, Sara. Värd på Spetsar & urhundar
Toppenbra! Vi köpte varsitt LED-halsband åt hundarna för ett par veckor sedan och de är kanon!
Kanonbra!
Lillan har en reflexväst, lite reflex på selen, reflexkoppel plus en sak man sätter på halsbandet som blinkar :D
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Jättebra artikel! Här har vovve reflexväst, och matte har antingen två hängande reflexer på snöre eller reflexoverall beroende på årstid.
Medarbetare på Häxor.
En neuroatypisk blogg
Molly har reflexhalsband, reflexkoppel samt en reflex-koppelförlängning.
Jag har två reflexer på min jacka och har en till liggandes som jag inte vet vart den ska få hänga :). Sedan har vi två blinkande lampor - en orange och en blå!
Ser själv när man åker i bilen hur dåligt man verkligen ser Om någon inte har reflex eller lampor på sig. Här kör jag med reflexkoppel, reflexvästar på hundarna, själv ser jag någ ut som en julgran med reflexväst oxå då jag har två blinkande små lampor på sidan av jackan och pannlampa. Benen har jag snappon-reflexer
Mycket bra att detta tas upp för jag anser att det är så billig livförsäkning 
Jag har hurtta reflexväst plus en orbiloclampa blinkandes på halsbandet. Kan verkligen rekomendera ORBILOC lamporna då de ska synas på många tusen meters avståd plus att de e 100% vattentåliga!! även 3 års garanti!
Inne på säsong nummer två å min hund är mer i vattnet än på land å den funkar fortfarande super duper!!
Pannlampa kör vi med=)
Vill tipsa om lampor att hänga i halsbandet. Vi har sånahär från biltema, fyra färger för 35kr. Billiga, lyser bra, syns bra på både långhåriga och korthåriga hundar, bara att fästa i halsbandet eller koppelhaken(eller för all del på en själv också, man kan inte synas för mycket). :) Bra med lampor är att man behöver inte lysa på dom för att synas, som med reflexer.
Såhär ser det ut när det är kolsvart ute och lampan är tänd:
"Weather forecast for tonight: dark." ~ George Carlin
#7 Bra idé!
För övrigt massor med bra tips i tråden, tack för att ni delar med er!
Mvh, Sara. Värd på Spetsar & urhundar
#7 Utmärkta lampor 
Använder oxå Biltemas lampor. Räcker hyfsat länge, syns bra och är billiga. Har alltid en drös hemma!
Hundarna är mycket mer reflexutrustade än vad jag är när vi går ut :)
Lilla hunden har hurtta sele med reflex i, reflexhalsband plus reflex på kopplet. Om det är kallt har hon täcke med inbyggda reflexer.*
Stora hunden har också reflexsele, reflexhalsband och ibland reflextäcke.
Har önskat mig reflextäcke till lilla hunden, så får se om hon får något, annars ska jag köpa ett själv :D
7 Vi har liknande fast röd den håller bra den är lätt så den är smidig att ha i halsbanden :) Bra tips blir en titt på denna för tycker den ser ut att lysa bra :)
En annan bra sak med dessa lampor är att man kan "märka" hundarnas koppel/halsband. Vi har fyra hundar och då får dom varsin lampa. Min hund har den röda för hon har rött halsband och rött koppel, röd är hennes färg liksom. Yngsta hanen har blå lampa, blått halsband och blått koppel. Äldsta hanen har grön lampa, grönt halsband och grönt koppel. Sista hundens färg är rosa men hon får den vita lampan. :)
"Weather forecast for tonight: dark." ~ George Carlin
Vi kör med reflexer, blinkande lyse och jag har sytt på band på alla hans täcken så att ingen kan missa vem som kommer.
"Med rätt träning kan människan bli hundens bästa vän"
Blogg http://www.echosierra.se/
Instagram @historienomalf
Jag tar mig friheten att putta upp den här tråden. Det har varit mörkt om kvällarna ett tag nu men jag ser tyvärr få människor och hundar med reflexer. Tänk även på att reflexer inte är fel i skymning då ljuset kan upplevas lite skumt.
Ha gärna reflexer även när ni går utan hund.
Jag vill bara påpeka, såhär 2 år sent, att jag älskar din bild, #13! Har varit så avundsjuk sedan jag såg Alfs täcke första gången och är sååå sugen på att sy ett liknande till Nelson. >.<
Reflexer är guld värda. Vi har hur många som helst. Men, jag tycker inte att det räcker med bara reflexer. Jag har en reflexväst till Nelson som också har en lysande slinga längst ryggen - så han syns även om det inte lyser direkt på honom. Vi bor i utkanten av staden och det behövs när man går över åkrarna på kvällarna. Men det är också hyfs mot andra hundägare och människor som går i mörkret. Jag vet inte hur många gånger jag är ute med Nelson och nästan går in i en annan hundägare klädd i kolsvart med en kolsvart hund på en väldigt mörk stig. Det är inte bara bilar som vill se var ni är någonstans!
Corgisaurus - mitt huvud i ettor och nollor
Ni får gärna titta in och hälsa på.

Så här ser mina hundar ut på promenad i mörkret just nu.
Senare i vinter då det börjar bli kallare så åker även täcke på på Velvet och där är det mer relexer + att jag har selen utanpå täcket.
_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!
17 jätte bra med selar som är reflex på, skulle någon slita sig så syns dom även utan matte/husse. Inte för jag tror dina skulle göra det för 5 öre men andra kanske fpr den oturen. Jag själv kan inte ha väst på ena hunden utan får lita på att reflexkopplet samt att vi andra syns väl. (Pälsad Pudel där med blir det tovor av väst/sele)

#18 Ja de selarna är verkligen toppen, mina kanske inte sliter sig men har jag dem lösa så kan det ju hända att de får upp ett spår/djur att följa (även om min inkallning sitter bra så kan en springande hare vara väldigt intressant).
Du kanske kan ha reflexhalsband istället? Det finns sådana som sitter väldigt löst och därför tovar pälsen mindre. Eller hänga reflexer/lampor i halsbandet?
_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!
I vad för slags affärer kan man hitta såna små lampor billigt (överpris i många djuraffärer ju…)? :) Får snart en sele med reflex framtill men vill gärna ha en lampa att fästa på ryggen så hunden syns från alla håll.

#20 Lamporna som jag har på mina hundar i #17 är köpta på Clas Ohlssons för 39kr/st
_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!

Viktigt att synas :)

Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Vill rekommendera er med vita hundar(speciellt små) att även använda reflexväst/annan väst på vintern under dagtid, på håll kan de ibland smälta in mot snön och blir svåra att se :)
[trasseltassar.weebly.com -](http://trasseltassar.weebly.com) [fridarebecka.blogg.se](http://fridarebecka.blogg.se)
Någon som kanske har tips på vart man kan köpa stora reflexvästar till stor hund? Den Lillan har är i minsta laget och såna för männskor hänger bara & slänger och passade inte alls bra när vi testade 😕
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

#24 Kolla på Hansbosport eller Helping dogs
_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!
#25 Man verkar inte kunna beställa ifrån Hansabosport?
Ska kolla den andra sidan 🙂
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

#26 det har du rätt i, men de har återförsäljare runt om i landet http://www.hansbosport.se/HansboRetailer.aspx
_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!
#27 Beställde från den andra sidan nu, så kan man måttbeställa samt få namn 👍
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Bra artikel!
Dags att införskaffa sig reflexer eller kolla så att de som ligger hemma fungerar som de ska. Är väldigt dålig på det här med reflexer, så borde se till så att vi skaffar fler. ^^
- Bring Me the Horizon, Guns N Roses & AD/DC är bäst -
#29 Tänk på att försöka kolla upp så de inte är några år gamla, då bör de bytas ut 🙂
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#21 Tusen tack! Får kika in någon dag efter skolan när jag är i Malmö då 🙂
#30 Japp! Det var det jag skrev hihi ;) hade jag inte läst detta inlägget hade jag nog aldrig tänkt på att kolla om de fungerar som de ska!
Får tjata på mamma om att vi måste skaffa fler reflexer, vi verkar ha väldigt dåligt med dem… :(
- Bring Me the Horizon, Guns N Roses & AD/DC är bäst -
19 ska kolla på lite lampor halsband nja jag undviker allt som ligger mot pälsen då den tovas ganska så lätt just nu.
Har ett tips till Er som har stora hundar även mellanstora hundar. Reflexvästar för oss människor kan man ha på hundar att klippa lite vid ärmarna så passar den bra. Ofta finns dessa västar billiga lite överallt, bekant till mig har gjort så på sin mellanstora hund och det funkar kanon 😉
#33 Testat det på vår SB men satt inte bra tyckte jag, inte de två varianterna jag testade i alla fall.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Jag köpte förra veckan två lyshalsband till mina kortbeningar och igår kväll testade vi dom i skogen i mörkret - dom lyser kanonbra🙂 Trodde dom kanske skulle vara lite obekväma, då dom är ganska stela - men hundarna trivdes väldigt bra med dom och jag kunde ha vanliga halsband på utan att det blev för trångt runt halsen.
Laddas med USB-sladd och har en lystid på 5-8 timmar, så jag är jättenöjd då alla tidigare usb-laddade halsband jag sett har sådan kort lystid.

Vi har orbiloc lampor. Dom är suveräna. Syns på långt avstånd och klarar kalla temperaturer. Finns i flera färger. Tidigare hade vi små lampor från biltema som man ska ha på nyckelknippa men dom lyste så svagt när det var kallt ute.
Zoo.se har kampanj på orbiloc nu, 169kr.
Vi har även reflexkoppel och ibland har hunden reflexväst. Vi människor har alltid reflexväst.
"Weather forecast for tonight: dark." ~ George Carlin

Obriloc är tveklöst bäst! Vittra som har sin lampa när hon springer lös, har produkttestat många varianter åt Draghundcenter nu. De flesta håller inte. Antingen kommer hon tillbaka utan, eller så stänger de av sig, går sönder, då de slår i saker när hon springer. Orbiloc har hon haft länge nu. Hon fick nya batterier denna höst, och syns strålande igen nu.
MVH Elin
Medarbetare på spetsar och urhundar. VD på Draghundcenter

#23 Det kan jag skriva under på som inte hittade min häst i hagen när det var snö då hon är vit, lagom pinsamt. ;)
Bra tråd! ☝️
35 såna har en promenadkompis till oss på sin hund, lyser verkligen kanon bra och håller länge vid en laddning. Bra tips 😃
Åh längtar nu tills reflexvästarna kommer samt det lysande halsbandet och kopplet jag beställt med 🙂
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#35 Var hittade du dom? :)
#43 - jag såg en annons från ett Arken Zoo någonstans, så jag bad vårt Arken i Norrköping att ta hem. Dom sålde visst som smör i solsken, så nu är dom restade här😃 Men Arken Zoo säljer ju mycket saker från Trixie, så kika i en sådan butik.
#44 Hittar inget när jag googlar på led halsband från Trixie.. :(
http://www.tradera.com/search?q=led%20halsband finns olika varianter på tradera av ledhalsband 🙂
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#45 - tyvärr får man bara upp Trixies andra modell av lyshalsband när man googlar (dom har en annan variant med batteri, som ser snarlik ut). men alla djuraffärer som säljer någon Trixie-grej har tillgång till att kolla alla Trixies grejer via deras produktkatalog. Tror denna uppladdningsbara är ny, för jag har bara sett modellen med batteri förut.
Jag får dock upp rätt halsband om jag söker på det som står på förpackningen (tyska) - trixie flash leuchtring usb - men då är det tyska sidor som kommer upp.
zoo.se har led-halsband som man laddar via usb. Men den är från Nobby.
"Weather forecast for tonight: dark." ~ George Carlin
Undrar om det finns riktigt staka lampor man kan köpa till hunden? Har själv sökt men inte hittat. 😭 Skulle behövt någon lampa som syns riktigt tydligt nu när det är så mörkt. Dom tidigare vi prövat har inte synats så värst mycket när hunden väl far iväg långt bort… 😕
#35 Syns dom även om hunden är på ett långt avstånd? I så fall kanske sådana led-halsband skulle fungera?
#49 Orbiloc lyser riktigt bra och på upp till 5 km avstånd. http://orbiloc.com/
"Weather forecast for tonight: dark." ~ George Carlin
#50 Tackar 🙂 Finns dom att köpa ngonstans eller kan man beställa från den sidan? (I'm high tech you know. 😎 ) Undrar om lampan sitter fast på ett halsband eller är det löstagbart? Annars något att satsa på! Bra oxå att den är synlig upp till 5 km!
#51 Till exempel här går de att köpa http://draghundcenter.se/webshop/index.php?route=product/product&product_id=476 Och du sätter själv fast dem på hundens sele/halsband :)
Mvh, Sara. Värd på Spetsar & urhundar
#52 Tack! :)
#51 Lite högre upp har jag skrivit att zoo.se har kampanj på dom nu. Men dom finns på många fler ställen också.
"Weather forecast for tonight: dark." ~ George Carlin
#54 Missade det, förlåt. ;) Förövrigt verkar ju vara bra lampor dom där orbiloc!
Härlig tråd. :) Har reflex täcke på valpen samt halsband+ koppel med reflex. Stora hunden har ett lysande halsband samt egengjort halsband+koppel med reflex då vi ej hittat tillräckligt stort täcke med reflex åt honom.
Alltid Oavsett
