Hundar iFokus

Hundar

Etikettutfodring-och-foder
Läst 22584 ggr
fridarebecka
0

Äggskal till hunden?

Har hört/sett flera ge äggskal till hundarna, och hört att det ska vara bra av någon anledning. Vad i skalet är det som är bra? Och blir det inte vasst för magen/halsen när dom äter det? Jag tycker det känns lite läskigt att mata med äggskal, men samtidigt är jag säker på att folk inte skulle göra det om det vore farligt :) Vill ge min lilla kille massa nyttigheter men just äggskal behöver jag lite lugnande ord från kunniga innan han får haha :) /en skeptisk matte

   [trasseltassar.weebly.com -](http://trasseltassar.weebly.com) [fridarebecka.blogg.se](http://fridarebecka.blogg.se)
  • Redigerat 2024-04-13 08:59 av Draken
Sjöstjärna
2
#1

Äggskal ger man för kalkets skull och då gärna antingen malt/krossat som tillsats i maten eller i form av hela råa ägg med skal.

/Sjöis

"Sat Chit Ananda - Varande Medvetande Salighet ❤️"

Wellcraft
3
#2

Äggskal är inte för vasst för hunden, tänk på vad hunden egentligen är gjord för att äta - segt kött, senor & ben.
Äggskalet smälts ned med resten av maten :)

Häst, Vardag & Hund
nouw.com/WallHund

Praefatio
1
#3

Som sagt, finfint kalciumtillskott. Min hund vägrar äta det dock. "Inte mat," muttrar han.

Sugar Mist
3
#4

Det är en naturlig källa för kalcium, toppenbra. Om man skalar kokt ägg är det väldigt smidigt att ge den levande soptunnan det på plats :)

-

lillvilda
1
#5

Det bör ju vara ett tillskott på kalcium. Så om ska ge det eller inte hänger ju lite på vad hunden äter i övrigt.  Om hunden har behov av kalcium alltså. Jag har aldrig gett det till mina hundar. så om det blir för vasst vet jag inte.

VågEtt hem utan en hund är inget hemHund

Molseus
0
#6

Att inkludera ägg i din hunds kost kan vara en utmärkt strategi för att diversifiera dess näringsintag. Äggulan innehåller höga halter av viktiga näringsämnen såsom vitamin A, D, E och K, samt B-vitaminer som är avgörande för hundens övergripande hälsa. Äggvitan å andra sidan är en utmärkt källa till protein av hög kvalitet, vilket kan främja muskeluppbyggnad och underhåll hos din fyrbenta vän.

Källa:
https://mattilltassar.se/kan-hundar-ata-agg/

Upptäck om det är säkert för hundar att äta ägg och vilka hälsofördelar det kan ge.
Draken
0
#7

Låser tråden då den är tio år gammal och inaktuell.

Mvh./ Draken

SKK ansluten uppfödare. Långhårig Chihuahua

Kennel Teiashis

Inlägget är låst för nya kommentarer