Valp hoppar upp på diskbänk/bord
Vad gör man åt en 14 veckor gammal valp som "hoppar upp" på allt? Han kollar gärna in soffor, bord, stolar och dylikt, och tar för det mesta det som finns att ta. Men största problemet nu är köket. Han hoppar alltså inte upp PÅ bordet, utan sätter framtassarna på diskbänk och bord och ser efter något att äta. Det är ju inte bara otrevligt utan också lite trist med reporna som blir :( Hur skulle ni löst detta?
Tillrätta visa bestämt och tydligt - ''knuffa'' ner valpen på golvet igen och belöna efter en stund om den står kvar med alla tassar på golvet.
Om tassarna åker upp igen - gör likadant. Du behöver varken säga nått eller vara hårdhänt, bara få ner hunden på marken och var konsekvent.
Sajtvärd - Djurpyssel.Ifokus Medarb. - Vinthundar, Hundar, Stickning, Pälsvård, Nakendjur & Multikulturellt Ifokus
Kolla gärna in min hemsida HÄR!
#1 Tyvärr har vi försökt med bl.a. detta, men utan resultat :( Och han tycks bara bli värre.
#2 då försöker man lite till, ge inte upp!
Alt så visar ni ännu tydligare - när hunden hoppar upp med tassarna så gör likadant som jag skrev - när det sker för 3e gången så visar ni hunden ut från köket.
Lyssnar man inte så får man inte heller vara med i köket 😉
Sajtvärd - Djurpyssel.Ifokus Medarb. - Vinthundar, Hundar, Stickning, Pälsvård, Nakendjur & Multikulturellt Ifokus
Kolla gärna in min hemsida HÄR!
Se till att det aldrig finns något ätbart på köksbänken.
ISIS anhängare anser sig inte heller vara sektmedlemmar.
Värd på Amstaff, BARF , Beroenden samt Multikulturellt .
Medis på Border Collie samt Cancer, Choklad, Kennel o Psykologi.
#3 Vi ska inte ge upp! :) #4 Det brukar inte finnas, men det är knepigt i situationer när man t.ex. skär kött på diskbänken och ska steka en del undertiden. Man kan ju inte alltid stå inom en meter från maten, och han är ju så kvick!! Jag är dessutom rädd att han ska få för sig att lägga tassarna på den varna spisen en dag… Och han snor eller kollar det mesta (fjärrkontroller, ljusstakar etc). Det är en stor familj och självklart glömmer man ju ganska ofta att lägga mobiler och liknande på hyllor! Vår lilla tjuv!
Jag knuffade ner min valp samtidigt som jag sa ner och gav en belöning, då lärde han sig ner till slut, lyssnar han inte blir han utvisad ur köket, efter de låg han så fint på golvet och tuggade på sina prylar.
Använd ett bestämt Nej och ta ner han. Upprepa Upprepa upprepa.
Ge han ett skruvat tuggben på hans plats Säg var så God.
Tonårs trotts. Var bara envisare än hunden.
Min Golden har öppnat garderobsdörrar ätit upp dotterns nya stövlar Gubben nya arbetskor. Tofflor. Det roligaste var Då hon gick in på toa upp på bänken och hämta ner Helosansalvan. Utkletad på hallgolvet. Halt så in i bomben Hihi. Popkorns påsen med mickropopp. Hon fes och bajsade kärnor i tre dagar.
Innan vi skulle på Djurhotellet åt hon upp 2 kg foder. Det var ut och bajsa 6 gånger den natten.
Men de blir vuxna och gamla och trötta en dag. Lycka till Mammahund