Skvallerträning?
Jag ser ganska många skriva att de har skvallertränat sin hund. Vad är skvallerträning och hur gör man det?
Här på blandrashundar har dom skrivit en artikel om de som förklarar bra. Länk dit
Där allt som har med motorer är samlat
http://bilslakt.se/Forum
Tack, ska läsa där =)
Skvallerträning i simpelförklaring, du lär din hund att kolla upp på dig istället för att fokusera på djur och andra hundar (har hunden problem med cyklar, bilar m.m, kan man även skvallra det). Du lär alltså din hund att skvallra, det här ger ett lugn för både hundar och hundägare då man kan skvallra sin hund att sluta skälla på andra hundar eller bli tokig vid möten via att ge dom en uppgift. :)
Det gäller inte bara hundar som har problem vid hundmöten eller gör utfall mot saker etc.
Jag har skvallertränat min schäfertik sen dag ett, jag skvallrade på både människor och hundar. Inte för att hon gjort utfall eller liknande, utan för att hennes förväntan ska va på mig och inte på dom andra.
Min blogg - schäfer, lydnad & bruks
Medarbetare på Hundar.ifokus
Här har du en länk som jag tycker är bra: http://evabodfaldt.com/artikelsida.asp?intArticleID=9
Min blogg - schäfer, lydnad & bruks
Medarbetare på Hundar.ifokus
Du kan träna skvaller mot allt som din hund känner sig uppspelt över, jag tränar ute mot både folk, hundar, vilda djur och katten inomhus, fåglar däremot är hans stora passion och är svårare att träna bort än allt annat. :P