Hundar iFokus

Hundar

Etiketthälsa
Läst 1322 ggr
Lexie82
5

PÅMINNELSE

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Nu när det börjar bli varmt så börjar även vissa hundägare glömma bort hur farligt det är att lämna hundar i bilen.. Så det verkar som att man aldrig kan få för många påminnelser!

Lexie82
2
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

.

vallhund
2
#2

Bilderna i #0 o denna samt flera finns att ladda ner på http://www.hittadjur.se/index.php?page=dbcontent&contentId=cartemp

ISIS anhängare anser sig inte heller vara sektmedlemmar.

Värd på Amstaff, BARF , Beroenden samt Multikulturellt .

Medis på  Border Collie samt Cancer, Choklad, Kennel o Psykologi.

 

[TeamGolden]
1
#3

Har hört situationer där personer slått sönder glaset i bilar eller polisanmält hundägare för att lämna sin hund i bil, det brukar sluta med massor av tjafs om vem som gjorde rätt och mitt tips är att om man nu ska ingripa (men då ska man med säkerhet veta att hunden varit i bilen länge och läget är oroväckande) om fönstret är lite öppet kanske köpa en vattenflaska och försöka ge hunden det (om den vill ta det) och ringa djurägaren om man har möjlighet. Det känns som att alla hundar inte skulle acceptera att en främling slår sönder matte eller husses bil och vem står då som skyldig om hunden känner sig hotad? Och när fönstret är sönderslaget vad ska Du göra nu? Det finns mycket man bör tänka på innan man börjar slå på någon annans ägodel (bilen i detta fallet), och det mest effektiva måste nog vara att ringa djurägaren och ge hunden vatten och kommer ingen så ring polisen i sådanna fall.

Fialialej
0
#4

Man kan väl hitta bilägarens nummer via registreringsnumret, eller hur?

"På natten är alla katter svarta"

Fialialej
0
#5

Såg att det stod i första bilden… :)

"På natten är alla katter svarta"

Lexie82
2
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#6

Ja, det är alltid bäst att i första hand kontakta ägaren, och sen polis om ägaren inte kommer.

Man kan även sätta en dekal i sin bil när man har hund, för att göra det enklare.