Hundar iFokus

Hundar

Etikettbeteende
Läst 1230 ggr
Misarn
0

Löptik

Alice har äntligen börjat löpa igen, men problemet är att hon inte städar efter sig eller ens verkar förstå att hon måste göra rent sig själv. Är det fler som varit med om samma sak, ska tillägga att hon snart är 3 år. Att använda trosor på henne med en binda i, vad finns det för fördelar vs nackdelar? Förstår såklart att det ingår när man har tik, men ingen av våra andra tikar har inte ens varit i närheten av dethär och blir lite fundersam.

agneshak
1
#1

På min hund har vi vanliga herrkalsonger med hål för svansen :) binda blev inte alls bra, bara att tänka på när en själv har det, varmt och fuktigt, inte najs alls. Dessutom fick hon skav av löpbyxan. Så ett par luftiga kalsonger är att rekommendera!!

Mischa
0
#2

Har använt tikskydd tidigare då min hund också är dålig på att städa efter sig.
Men jag tycker det känns fräschare att vara utan, mer jobb för min istället.

≧◔◡◔≦

vallhund
2
#3

Hanhundar är duktiga på att städa om nu inte tiken gör det själv.😎

ISIS anhängare anser sig inte heller vara sektmedlemmar.

Värd på Amstaff, BARF , Beroenden samt Multikulturellt .

Medis på  Border Collie samt Cancer, Choklad, Kennel o Psykologi.

 

russin
0
#4

Jag använder bara tikskydd nattetid (dom sover i min säng) oavsett hur slabbiga mina hundar är - det går att torka golv och jag får en bra andning att tvätta mattor två gånger per år😃