Hundar iFokus

Hundar

Etikett: utfodring-och-foder
Läst 1197 ggr
Mellmell
0

Hur räknar jag ut fodermängden?

Mina två hundar får Magnussons, (en får meat & biscuit adult, den andra light) Tänkte börja ge hälften magnussons och hälften VoH (alltså voh på morgonen och torrisar på kvällen)

Hur räknar jag ut hur mycket de ska ha? Matte är min svaga sida och jag antar att det inte bara är att ta hälften av dagsransonerna av voh och magnussons ;) Någon som vet hur jag räknar ut en bra dagsgiva?

nlinds
0
#1

VOH ska ges (har jag för mig) 3 % av hundens vuxna vikt. Väg hundarna och googla "procent kalkylator" på google, när du fått hur mycket 3% är så delar du på hälften eftersom du bara ska ge en halv "dags ranson" per dag. Magnussons borde ha en hemsida, eller så kollar du ibak på fodersäcken hur mycket hunden ska ha, och delar det på hälften :)

"After every storm, comes a rainbow" Regnbåge

Min blogg, titta gärna in ! http://www.nattstad.se/mikomi

Michaela-N
0
#2

#1 Ellleeeeeer….. Så tar du hundens vikt * 0,0015

Mischa
0
#3

Eller… så använder man kalkylatorformuläret på voh sida: http://www.vomoghundemat.se

Visst kan du ge 50/50.

≧◔◡◔≦

Mellmell
0
#4

Så det var så enkelt att räkna ut? Trodde det skulle vara svårare så de fick i sig rätt mängd av allt osv…:P men då så!

Mischa
0
#5

Sedan beror det ju också på hundens "kemi" hur den fungerar på kombinationen, men då får man ju dra av eller plussa på av den totala givan.

≧◔◡◔≦