American wolfdog
Hej jag är intresserad av att skaffa en american wolfdog och undrar lite om ni vet hur de är? har hört att de är väldigt tillgivna men fordrar mycket sällskap.
/Emilie www.busbackens.eu
Om jag inte minns fel så kräver dom otroligt mycket motion, som en husky ungefär. De vill springa många mil och utforska skog och mark under låååånga promenad utöver det. Varje dag. Så man bör införskaffa en cykel och fundera på om man verkligen har lust att vara så atletisk.
Och ja, dom kräver mycket sällskap då dom är väldigt bundna till sin flock. En del kan man aldrig lämna själva, hur mycket man än försöker ensamträna.
Varghundar har även enligt vad jag har läst mig till ett starkt flyktbeteende om dom blir rädda.
Dom kan också yla precis som vargar och det är inte så kul om man bor i lägenhet.
En del kan vara väldigt vaktiga också då vargar i de flesta fall dödar inkräktare. Något man bör ha i åtanke om man har gäster ofta.
Frågan jag ställer mig är: varför? Varför vill du ha den rasen? Dom kräver otroligt mycket.
/Mvh Sara - Sajtvärd på Dokumentärer
Medarbetare på Bullhundar
Besök gärna min blogg: loveradioblog.weebly.com

ståtlig hund vill jag påstå,, men shit,, det verkar ju kräva messor och mer därtill?
man bör ju bo på ett sätt som iaf inte jag gör..
//Linda
Varghundar är otroligt vackra och facinerande, men det krävs mycket för att kunna äga dom. Har också för mig att de har starka jaktinstinkter eftersom vargarna jagar för att överleva. Och har du då kaniner mm så bör du kolla upp hur de går ihop med dom. Förövrigt så tycker jag Eywa beskrev dom väldigt bra. Man bör bo avskilt pga ylandet, vara mycket mycket aktiv och antingen ha flera hundar eller vara hemma i stort sett jämt.
\\\\\\\\\\\\\\\\_
Mvh Lilly - Sajtvärd på Bullhundar iFokus
Är det ens en ras? vart stamboksförs dom i såfall?
≧◔◡◔≦

Jag tycker att det är fel att blanda djur som är så otroligt olika. Hunden är tam, vargen är vild. Jag är helt klart emot all sorts avel av den här typen och jag kan inte förstå varför någon skulle vilja ha ett djur som lever vilt i skogen domesticerat? Det känns för mig som något väldigt onaturligt och fruktansvärt orättvist mot djuret att låta det leva som tamdjur, instängt/inhägnat med dess naturliga instinkter.
Att blanda tamt och vilt kan få förödande konsekvenser. Skaffar du djuret för din egen skull?

Det är en blandras. Är varg inkorsat för mindre än 5 generationer sedan är de inte lagliga i vårt land.
Varg och hund har helt olika överlevnadsstrategier, och bör inte blandas. Hunden lever av och med människan, vargen vill fly allt som har med oss att göra. Kommer dessa beteenden samtidigt, säger det sig själv att djuret mår riktigt dåligt.
MVH Elin
Medarbetare på spetsar och urhundar. VD på Draghundcenter
jag vet en som hade en vargmix för väldigt länge sen.. Han gick ut med soporna och var kanske borta max 10 min.. under den tiden hann hunden äta upp hela lägenheten.. Det som en gång hette soffa var i miljontals små bitar, väldigt roligt eller inte :O
Har du haft hudn förut så du har storerfarenhet? Dessa hundar är inga sällskaps hundar det är hundar som kräver att få röra på sig en massor och mental stimulans. Och i med att det är blandras med varg så finns ju jaktinstikterna som tidigare nämts de ylar/skäller lätt. Svåra att lämmna ensamma. Jag har själv svårt att tänka mig hur mycket det kräver för det är massor och när jag menar massor så är det verkligen massor. Går du i skolan har Jobb? I sånna fall finns det nån som är erfaren av hundar som kan passa hunden när du är borta?Det är en familjemedlem som du ska leva med i troligtvis 10 år. Är du beredd på att ta massor utav arbete i 10 års tid? Kanske mer. Om du vill ta med din hund ofta så är det naturligtvis viktigt att du miljötränar den då hunden fmunkar i många olika miljöer.I med att jaktinstinkterna är straka kan de lätt springa i väg om du har hunden lös eller jaga andra djur i familjen. För du har väl kanin? Om du ska skaffa denna rasen hoppas ajg du läser på mkt om rasens temprament väljer bra uppfödare och föräldrar till valparna. En hund är beronde utav oss på många sätt i med att de är flockdjur och denna rasen är ju extra känslig. Jag själv skulle tänka om rasvalet. Utsendet är inte allt visst man ska trivas med hur sin hund ser ut men ajg tror inte du ser så fint på hunden. om den klättrar på väggarna varje dag och hittar på med massa av rackartyg. Men annars så lycka till :)
Nu vet jag inte just med American wolfdog, men då de är baserade på varghybrider (egentliga hybrider räknas de bara som om de har varg i de senaste fem generationerna, om man ser på Sveriges lag, och då får man inte ha dem här) precis som Saarloos Wolfhond och Ceskoslovensky vlcak, kan du alltid ta en titt på WolfWhistle, sidan är på svenska och de har jättebra beskrivningar om hur det är att leva med dessa varghundar.
"_Czechoslovakian Wolfdog is more than a dog. It's a very big person, which have lot of habitats from wolf.
It's very active, and have very well senses. It need good leader of the pack and balanced training.
It's not dog for everybody, or everywhere. It has to keep in right hands with right breeding conditions.
Only that way it can slowly grow and keep it's place in society."
Citat WolfSirius - http://www.wolfsirius.com/
_Det står också om Saarloos Wolfhound och att man inte ska lämna dom ensamma, och om man ska bort till t.ex sjukhuset eller liknande så måste nån de känner väl ta hand om dom eftersom dom inte gillar främlingar. Det står att om man kommer lämna hundarna hemma för jobb eller liknande, så ska man inte skaffa dessa hundar.
"Believe those horror-stories! Saarloos-owners do not need to exaggerate!"
"If the dog will be alone the whole day, please you do yourself and the dog a great favour and don't own this dog. Sometimes the better animal friend is this one who does not own dogs!"
"This animal will bore itself fast and think up games, that you wont like very much: "which shoe tastes the best?", "which filling has the couch?", "how durable is the safety-belt or the backseat?" etc. In its boredom, the dog can quickly cause damage, that climb up far over the selling price!"
"You also should not forget that the dog must know a person, where you can give the Saarloos away if you are not able to take it with you for any reasons even in addition in the situation (business trip, being at hospital etc.) Most Saarloos wolfdogs don't like to fetch from any strangers!"
_Engelskan på sidan är ibland inte den bästa och jag tog mig friheten att rättstava vissa meningar i citaten för att få dom mer lättlästa.
Infon ovan är inte om American Wolfdog, men alla dessa varghundar har väldigt mycket gemensamt. Speciellt American Wolfdog känns osäker eftersom den inte är en ras som Saarloos och Czechon.
_Jag var själv inne på en varghund för 1-2 år sedan, men då en Saarloos från WolfSirius. Jag förstår hur man faller för dessa raser eftersom jag gjort det själv och alltid kommer vara svag för deras utseende och speciella sätt. Men jag insåg att jag skulle aldrig klara av denna hund. Jag bor i en lägenhet och måste såklart jobba, denna hund skulle må väldigt dåligt i mina händer. Jag gick istället in på Husky eller Malamute och är fortfarande intresserad av dom, men även där kan man få en individ som ylar och inte vill bli lämnad. Så jag får nog helt enkelt hålla mig till de hundar jag kan ta bra hand om istället. Det är ju huvudsaken att hunden får ett ultimat liv! :)
Om du bor bra och kan lösa allt så du kan ha en American Wolfdog så önskar jag dig all lycka till! :)
\\\\\\\\\\\\\\\\_
Mvh Lilly - Sajtvärd på Bullhundar iFokus
Fin hund:) hade aldrig hört talas om den rasen:O
Jag undrar nu lite om American Wolfdog, men jag är inte alls intresserad av att skaffa en själv.
Jag gör en lista på alla "varg-lookalikes" som finns (eller försök till det), och American Wolfdog är med på listan.
Den enda informationen jag vill ha är vad man korsat för att få fram den, vilken år det började, och gärna också namnet på den som startade rasen.
Och är AW svensk, eller vad? För jag hittar bara svenska sidor om dem.
Och någon har t.o.m sagt att det är samma som Svensk varghund, bara att vissa vill kalla dem svenska (för att det är en svensk "ras"), andra vill kalla dem amerikanska (för att de är gjorda på amerikanska vargar).
Skumt.
# 14 kolla upp Tamaskan.
ISIS anhängare anser sig inte heller vara sektmedlemmar.
Värd på Amstaff, BARF , Beroenden samt Multikulturellt .
Medis på Border Collie samt Cancer, Choklad, Kennel o Psykologi.
#14 Mej veterligen så finns det inget som heter "svensk varghund".
(Om man läser de senaste rönen , så har du en massa varghundar springandes lösa i skogen just nu. Alla våra så kallade renrasiga vargar)
Men du har ändå en intressant tanke. Det skulle vara intressant att få veta vad dom korsats med. Jag är själv otroligt intressarad av dessa varghundar. Var inne på att köpa en för flera år sedan. Men blev bryskt avrådd från personer som haft såna i sin ägo.
Rasen är extremt speciell och har en stark flyktinstinkt som bland annat gör att du inte kan snubbla, springa eller använda hastiga rörelser. Tragiskt att ha såna i fångenskap. Och att överhuvudtaget avla fram dom.
I ryssland använde dom blandningar med schäfer och varg, laika och varg. Användes när dom patrullerade gränserna. Många av dessa är frisläppta och har i sin tur ynglat av sej. Därav misstankar på att de vargar som tar sej över hit från ryssland inte är 100% varg.
#15 Jag vet mycket väl vad Tamaskan är, jag är medlem på det internationella forumet och funderar t.o.m på att skaffa en om ett år eller två, men frågan var nu om American Wolfdogs bakgrund. 
#16 - Nej, det är ingen egentlig ras, men i alla fall finns det folk (sedan hur vettiga eller seriösa de är, är en annan sak…) som har något de kallar Svensk varghund. Fast det är nog mest tvivelaktiga blandraser som reklameras som "högprocentinga varghundar".
WolfWhistle skrev något intressant om dem: http://saarloos.wordpress.com/2009/11/10/swedish-wolfdogwolfhybrids/
Att korsa vargen med vår nutida hund är något så fruktansvärt egoistiskt och nästan plågeri för avkomman!
Finns ingen respekt att hämta hos mig iaf om man ens funderar på att sponsra den aveln…!
Mvh Jenna
Vilka raser pratar du om då?
Det finns ju många raser där själva "hybridiseringen" (vilket det egentligen inte kan kallas då hund och varg är samma art) ägde rum för många årtionden sedan, av en person som idag kanske är död.
Som med Saarloos exempelvis - då stödjer man ju inte själva hybridiseringen. Däremot kanske man tycker att själva rasen (Saarloos bara som exempel, ta vilken varghybridras som helst) mår dåligt i sig.
Kan bara hålla med #18.
#17 Tack för länken. En mycket intressant läsning
Och jag vill ha förtydligande. 
Att korsa varg+hund rakt av och försöka hålla dem som hundar, vidrigt, de kan t.o.m bli farligare än vargar då de är frustrerade av att ha så olika instinkter i samma kropp. Men raserna som är baserade på hybrider, långt bak i tiden? Är de naturvidriga och är det djurplågeri att hålla och föda upp dem?
(Sedan så är just Tamaskan som nämndes inte en varghybrid, de har bara i vissa fall lite Ceskoslovensky vlcak inkorsat, en ras som själv inte haft varg i sig på många generationer, men vad gäller American Wolfdog vet jag inte.)
Håller absolut med att hybrider är farligare. Dom har vargens instinkt och hundens orädsla. En mycket läskig kombination. Det räcker med det som är.
Jag har en varghund. Ingen hybrid, utan egen ras. Tjeckoslovakisk varghund. Vår är sjätte blandning med varg-hund. Läste något om att dom springer bort :S Han håller sig alltid nära när han är lös, på vandringar samt skogspromenader. Jaktinstinkten är inte mer än en husky tycker jag. Våran har inga problem i alla fall. Dock är denna ras lite människoskygg. Men vi tränade honom som liten. Gick in till stan och bara satt där 30-60min, så han skulle lära sig att slappna av bland människor & ljud. Allting beror på hur man tränar sin hund.
Kräver inte mer motion än stora hundar, men mycket mer mental träning. Dom blir lätt understimulerad om dom inte får jobba psykiskt. Så som spår, sök m.m. Inga sällskapshundar. Han är inte den som hoppar på människor eller vill bli klappad (förutom av oss). Dock är det viktigt att träna ensamhetsträning, då dom lätt fäster sig vid "flocken". Men vi har åkt på semester en vecka eller varit borta några dagar, inga problem. Men som sagt, allt beror på hur man tränar sin hund. Dock har han inte så mycket tålamod, så agility är inget för honom haha eller kasta boll, han ser ingen mening med det om han inte får något gott.
Jag har en American Wolfdog. Har även sen tidigare erfarenhet av varghundar av olika slag men äger nu min första egna.
Visst det är inte som alla andra hundar, men han är helt fantastisk.
Vi går långa skogspromenader i skogen och han håller sig alltid nära, inte mycket till jaktinstinkt i honom och han älskar människor.
Han är ännu inte så gammal men har inte haft något trots, varit tydliga och bestämda med honom, som med vilket barn som helst.
Hälsar gärna på människor med att stoppa händer i munnen och "smaka" på dem.
Älskar kroppskontakt och vill gärna ligga och gosa.
Throw me to the wolves and i will return leading the pack.
Blogg: Johannaelander.myshoroom.se
#25 vad kräver han i motions och aktiveringsväg? :)
Sajtvärd på Akvarieräkor ifokus och m_edarbetare på Agility ifokus
_(f.d MelvinMimmiLufsen)
När ni säger sjätte generationen, menar ni att EN av förfäderna är varg eller har man parat hybrider med varandra i sex generationer?
Idag är han ca 9 månader, och vi går ungefär en timme om dagen plus lite vardagslydnad. Så det är inte överdrivet mycket än så länge.
Däremot ska vi börja lite med drag bara för skojjs skull när han är stor nog. :)
Enligt "rasstandarden" så ska en av förfadern vara varg. Men det tror jag inte att man ska lita på när man köper en wolfdog. Samtidigt som man inte kan räkna med att det är som en "vanligt" hund.
Throw me to the wolves and i will return leading the pack.
Blogg: Johannaelander.myshoroom.se
jag har träffat två stycken en gång :) men fick bara klappa den ena. ägaren sa att den lite mörkare inte hade lust just nu, och att det inte var så bra att hälsa på henne nu. men den andra kunde man hälsa på 'hur som hälst'.
ägaren sa att eftersom den är så mycket varg så kan vissa bli 'sura' om man inte låter dom vara när dom vill. och kan då 'anfalla'.
det vet jag är samma sak med bengal katter. de är inte direkt någon 'tamkatt' utan har vilda gener inte så långt bak. mamma berättade om en kompis som var hos sina föräldrar, som hade en bengal. hon kände ju katten. och satt och klappade den. föräldrarna höll ögonen på den hela tiden. och plötsligt säger ena föräldern 'håll för ögonen!'. katten hade gett något täcken på att 'nu vill jag inte bli klappad mer'. så anfaller den mot ögonen.
Black Veil Brides ~ Slipknot ~ Three Days Grace ~ Falling in Reverse
#27 En varg sex led bakåt minimum.
#14 Glöm inte västgötaspets och jämthund. :)
Vad gäller american wolfdog så är den och andra varghybrider bannad i många stater just för att de kan bli så farliga. De kan ha vargens instinkter och hundens orädsla för människor.
American wolfdog avlas oftast med malamute, siberian husky eller schäfer för att behålla utseendet så mycket som det går. Alla raser de använder är alltså väldigt krävande så även om man får en hundlik individ på insidan så kräver den fortfarande enormt mycket av sin ägare.
Sajtvärd för Vallhundar, Pälsvård & Klickerträning.
Medarbetare hos Hundar & Lantdjur.
Måste också tillägga att bl.a pitbullen är förbjuden att äga på många ställen..
Throw me to the wolves and i will return leading the pack.
Blogg: Johannaelander.myshoroom.se
Det är klart det är skillnad, menar bara på att det oftast inte handlar om rasen/hunden utan vem som äger det. Bara för att rasen är bannad behöver det inte vara en farlig hund.
Throw me to the wolves and i will return leading the pack.
Blogg: Johannaelander.myshoroom.se
Sa inte att det ÄR en farlig hund, sa att den är bannad för det kan gå snett.. Stor skillnad. :)
Sajtvärd för Vallhundar, Pälsvård & Klickerträning.
Medarbetare hos Hundar & Lantdjur.
Kan gå snett med många hundar tyvärr, kommer alltid resa lite ragg när folk pratar om ras/arv. Jag tror hårt på att miljö påverkar minst lika mycket. Hoppas du förstår :)
Throw me to the wolves and i will return leading the pack.
Blogg: Johannaelander.myshoroom.se
Jadå jag förstår. Men hundhållningen SUGER här i staterna och hundkunskapen är värdelös. Minst sagt.
Folk säger åt mig att jag borde få eget tvprogram för att jag kan så mkt och jag tycker jag är en medelsvensk.. o.O
Pitbulls och wolfdogs samt gay marriage är alla tillåtna här i Minnesota. Men när jag ser hundhållningen så förstår jag varför dessa förbud kändes nödvändiga. Jag tror jag sett 2-3 personer som regelbundet rastar sina hundar sedan jag kom hit för ett år sen. Fetman är enorm, hjärngympa existerar inte. Alla hundar ska vara en levande prydnad i hemmet i princip, vilket gör högenergihundar till destruktiva monster.
Så ja… jag kan förstå vart förbudet kommer ifrån även om jag håller med om att det är fel att punish the breed instead of the deed.
Men det kommer inte ifrån att det är MYCKET hund, precis som pitbull, dobermann, tosa och andra raser som är bannade.
Sajtvärd för Vallhundar, Pälsvård & Klickerträning.
Medarbetare hos Hundar & Lantdjur.
#29 "det vet jag är samma sak med bengal katter."
Nej, det är det inte. Just katten du nämner verkar helt feluppfostrad. Precis som att en ouppfostrad, understimulerad hund av vilken "snäll" ras som helst kan bitas gäller detsamma med katter. Särskilt krävande aktiva raser som bengaler (har en själv samt stor erfarenhet av bengaler i övrigt).
Utöver det går det knappast jämföra hybrider som har stor del vargblod med någon form av katt, särskilt inte en etablerad tamkattras. Oavsett hur nära katten har till sin vilda förfader är det ett helt annat djur med helt andra instinkter.
Varghundar är fantastiska hundar. Jag älskar dom. Men det är ju som många säger mycket arbete och tidskrävande. Så enligt mig inte en hund för vem som helst. Dock skulle jag säga detsamma om alaskan malamute. I vår familj bor det flera hundar, både varghundar och malamutes. Det är mina barn precis som mina människo barn och jag spenderar mycket tid tillsammans med hundarna och ser till att de lever ett stimulerat liv. De har sin egen space, både rasthage, hundgård, hundhus så de får lugn och ro från vilda barn som leker när de önskar. Man vet aldrig vem av hundarna eller barnen som hamnar jämte en i sängen på kvällen.
Men det är som sagt hundar som kräver mycket på alla sätt och vis, på samma gång som de enligt min erfarenhet oftast funkar bäst i en flock och inte som ensamhundar. Vill man ägna sig åt dessa raser är mitt råd att bo avsides och ha mycket tid över. Du bör ha ett stort intresse för att umgås med dem och göra dem till en del av din vardag. Så mallis i två veckor semester tid finns inte på kartan för oss i alla fall då våra hundar inte lyssnar på utomstående så de skulle aldrig gå att lämna bort. Men att lämna dem hemma tillsammans några timmar när man handlara eller så är inga problem nu för tiden. Men det krävdes mycket träning för att få det att funka. Skaffar man en malamute eller en varghund får man räkna med nya överraskningar varje dag både på gott ont. Men det förgyller livet och ger en lärdom så jag välkomnar det. Men var noga innan ni tar ett sådant beslut om att äga en eller ej. De är fruktansvärt svåra att placera om och det är ett rejält jobb att lyckas med en omplacering om man ens hittar någon som klarar av att ta sig an en.
Jag har själv en som är omplacering och det var ingen dans på rosor. men det var värt varje minut!

#38: 10 år gammal tråd ;)
You can't spell Bitchy without Itchy