Bravo färskfoder
Vet någon om det här fodret är bra? http://www.bravodjurfoder.se/inneh%C3%A5llsf%C3%B6rteckning/vilt-2460729
★
Den innehåller lite lite animalier för min smak men om hunden funkar på det så är det inte dåligt. Vilt är en bra köttkälla. Bravos färskfoder ligger överlag ganska lågt i kalcium så beroende på hur mycket hunden behöver kan man behöva tillsätta extra kalcium.
Medarbetare på Undulater och Burfåglar
Vad kan man ge som det finns kalcium i då?
★
Kalcium finns i ben, äggskal och kalciumkarbonat. Behövs det mer kalcium är det enklaste att blanda i lite benmjöl eller kalk+ från standardt i maten. Om det behövs ser man på att bajset är löst.
Medarbetare på Undulater och Burfåglar
Lättast är att ge en liten skål filmjölk för extra kalcium.
På vilket sätt är det lättare att ge fil istället för att bara strö lite pulver över maten?
Så man kan helt enkelt krossa äggskal och bara lägga i maten?
★
#6 Ja, eller så gör man som jag gjorde med min matglada hund, knäckte ägg, stekte äggvitan(åt mig själv) och gav hunden resterande😉 Inget krossande av äggskal här inte, här åts de upp hela!
-
Bravo vilt är ett relativt bra foder för att vara så pass billigt. Vi använder bravo men inte enbart utan i variation med mush då bravo är billigt och mush hutlöst dyrt. :P Funkar super för oss. Vi tycker dock att det är lite för mkt kolhydrater i så vill hellst inte ge enbart bravo :) Vi varierar med köttiga ben :)