Fiser....
Ja… Jag har då aldrig haft en hund som fiser. Men sen jag bytte till torrfodret Acana, så fiser Schäfern något bedrövligt ! Allt funkar jätte bra, dom ÄLSKAR fodret, har lagt på sig jätte fint i hullet, avföringen "ser bättre ut än någonsin" (eeh?), och bra munhygien (minimalt med tandsten) osv. Men ja…fisandet.. Är det tecken på att magen protesterar mot fodret eller är det "normalt" ? ..
Finns det något man kan göra förutom att byta foder ?
"After every storm, comes a rainbow" 
Min blogg, titta gärna in ! http://www.nattstad.se/mikomi
Det är inte normalt, jag skulle byta foder på iaf den hunden som fiser. Vet inte om det finns något annat man kan göra..
Mvh Linn
#1 åh.. Jag som trodde jag hade hittat ett perfekt foder. Nu har jag slut på idér då jag provat typ..140 olika foder (känns det som). Och detta fodret älskar båda hundarna :(
"After every storm, comes a rainbow" 
Min blogg, titta gärna in ! http://www.nattstad.se/mikomi
Finns inte orijen som hundfoder också? Har du testat det? Har för mig om att det är ett liknande foder, iaf kattsorterna.
Hur länge har de ätit fodret? Det kan ju vara så att det går över om någon månad men det är inte säkert att det gör.
Mvh Linn
Jo men Orijen är alldeles för dyrt för min plånbok :( ..
De har ätit Acana i 2 månader nu ..
"After every storm, comes a rainbow" 
Min blogg, titta gärna in ! http://www.nattstad.se/mikomi
Okej, hoppas någon annan har någon bättre idé iaf, om det finns något man kan göra åt fisarna men så vitt jag vet beror det på fodret.
Om du har facebook så finns det en hundmatsgrupp där, den är rätt ny, men du kanske kan gå med där och ställa frågan där? :)
Mvh Linn
#5 tack ! Ska kolla in den gruppen också !
"After every storm, comes a rainbow" 
Min blogg, titta gärna in ! http://www.nattstad.se/mikomi
Vad åt hunden för mat innan du bytte? Är det stor skillnad mellan de olika fodren kan det ta ett tag innan magen vänjer sig vid den nya maten. :)
Finns ju flera sorter/smaker på Acana så jag skulle helt klart byta till kanske den rosa med ris den ger jag till hundarna
#7 då åt dom Magnussons foder. Men Den stora var tvungen att äta sjukt mycket av det fodret, och han lämnade jämt hälften :/
#8 jo men just denna är "billigast" 18 kg för 800, och det tycker jag är bra. Sen har dom ju 12 kilos som är samma pris.. och det har jag tyvärr inte råd med, då får jag köpa 2 säckar i månaden och då blir det alldeles för mycket :(
"After every storm, comes a rainbow" 
Min blogg, titta gärna in ! http://www.nattstad.se/mikomi
9 Okej ja det blir ju lite prisskillnad :-/ Jag har småhundar och så stor säck som 18 kg är ingen ide att köpa hem här, då dom lätt tappar smaken efter viss tid som öppnad 😎
#9 Då är det ju ganska stor skillnad i innehåll. Om jag vore du skulle jag vara uppmärksam på hur hunden mår men avvakta i någon månad och se om det blir någon förbättring. Det kan ta ett tag för magen att ställa om sig.
Upptäcker du att problemet blir värre eller att andra problem uppstår är nog inte fodret rätt för din hund, men ge hunden en chans att vänja sig ordentligt med fodret innan du utvärderar hur det fungerar. Det är ju inte så bra att byta stup i kvarten heller. Lycka till, jag hoppas problemet försvinner när ni nu verkar ha hittat ett foder som hunden i övrigt fungerar bra på!
#11 tack ! Då provar vi några månader till. 🙂
"After every storm, comes a rainbow" 
Min blogg, titta gärna in ! http://www.nattstad.se/mikomi