klump funnen
igår morse upptäckte jag en klump i snoppen på min ettåriga hund, googlade lite och av vad jag hittade så lät de bara som att det handlar om svällkroppar.
Men i dem exempel som jag läst om så försvann den efter en liten stund bara till skillnad från denna som fortfarande finns kvar.
är det någon som har erfarenhet av detta och vet hur länge dom kan stanna och hur man vet att det inte är någonting att oroa sig över?
Jag skulle oroa mig! Jag skulle ringt till veterinären direkt! Och fråga vad det kan vara. och boka tid så att dom får kolla på det.
Det låter konstigt, svällkropparna sitter ju på vardera sida om snoppen och lite mer i mitten av snoppen och bakdelen. Det brukar vara en på vardera sida som två extra kulor. Aldrig varit med om att bara en har svällt, så jag tycker du ska höra med en veterinär angående detta. De brukar som sagt försvinna snabbt.
// Lina - Värd på Bichon Kolla gärna in min blogg:
http://linaalgotsigge.blogg.se