Hundar iFokus

Hundar

Etikettövrigt
Läst 6241 ggr
[MinIda]
6

Vilken människa passar er ras ?

Hej, jag tänkte köra en liten 'lek' här. Ni ska skriva vilken människa som skulle passa till er ras. Alltså vilka ''egenskaper'',motionsbehov människan skulle måste ha. 

Lite som i de där trådarna som man skriver vilken ras passar mig. Fast ni ska beskriva vilken människa som passar er hundras.

(Ni kan skriva hundrasen ovanför och sen börja skriva texten en rad under eller något. Rasen ska alla fall vara med så man vet. 🙂)

sunnys
1
#1

Hittade denna text på ssbtk's hemsida. Det gäller alltså Staffordshire bullterriern.😃Den passar en person..

  • Med stort tålamod och lång stubin
  • Som kan ta ett smärre missnöje med lite humor
  • Som är envis och konsekvent
  • Som tycker att det är trevligt att hunden vill vara nära dig hela tiden
  • Som inte har mål att tävla i elitklass i lydnad och/eller bruks
  • Som är lite barnslig
  • Som inte känner sig tvungen att vara utomhus i flera timmar när det är hagel och driv-is ute
  • Som ej är lättprovocerad
  • Som har mycket tid att spendera med din hund
  • som känner att du kan ta den del människor som ser på dig och din hund med skräck i blicken
  • Som kan se till att din hund aldrig kommer skapa tråkiga rubriker i någon tidning
  • Som orkar med att din vill ha mycket uppmärksamhet


Belimas
1
#2

Tibetansk spaniel, passar en person som:

- En person som inte har för höga ambitioner när det kommer till att tävla i lydnad, bruks eller agility.
- Som har en del tålamod och envishet.
- Har en stor portion humor.
- Gillar promenader utan större krav.
- Som hatar allt vad skall heter ^^
- Som gillar viss pälsvård.
- Som kan stå ut med att folk jämt frågar om det är en pekingese =P
- Som vill ha en mysig kompis som följer dig i vått och torrt vad du än hittar på men som inte har något emot att slappa i soffan en dag eller två.

Cahira
2
#3

Dvärgschnauzer:
¤ Stor dos humor och tålamod, detta är en alfons åberghund! Ska bara!
¤ Gillar pälsvård. Mycket pälsvård.
¤ Vill ha en glad käck hund som hänger med på husvagnssemestern, fjällvandringen, bär och svampplockningen m.m. 

Skippar blandisarna. :)

Sajtvärd för Vallhundar, Pälsvård & Klickerträning
Medarbetare hos Hundar & Lantdjur. 

Loveradio
2
#4

Boxer, passar en person som:

  • Är aktiv

  • Har humor och tålamod

  • Är envis

  • Är ute efter en allroundhund med bruksegenskaper

  • Har tid att lägga ner på träning/aktivering

  • Vill ha en trogen kamrat som hänger med på det mesta

  • Vill ha en glad hund med stor livsglädje

  • Vill ha en hund med lättskött päls

  • Inte har något emot en "bufflig" hund

/Mvh Sara - Sajtvärd på Dokumentärer
Medarbetare på Bullhundar
Besök gärna min blogg: loveradioblog.weebly.com

[MinIda]
0
#5

Roligt att ni kunde beskriva så bra 🙂

Loveradio
1
#6

Puttar upp då jag tycker det är en rolig tråd

/Mvh Sara - Sajtvärd på Dokumentärer
Medarbetare på Bullhundar
Besök gärna min blogg: loveradioblog.weebly.com

Arcadia
1
#7

Portugisisk Vattenhund passar en person som -har en rejäl dos humor - som älskar närkontakt med sin hund dvs kramar och pussar - tycker att pälsvård är roligt och ser det som en stunds mys och inte ett tvång - som vill ha en allroundhund men med i princip samma aktiverinsbehov som en brukshund - som vill ha sin hund med sig mest alltid eller i varje fall inte lämnar hunden ensam mer än korta stunder - vill ha en hund som går bra ihop med andra hundar - vill ha en hund som vaktar dvs talar om när någon kommer - som kan ge sin hund meningsfulla uppgifter - som ger sin hund möjlighet att simma,dyka och apportera, dvs det den är avlad att göra En sådan person får den trognaste och mest positiva kompis som finns!

Lilllens
6
#8

Mopsen passar en som: - Älskar närhet, och då snackar vi inte att hunden sover bredvid en, de sover PÅ en, jämt. Hade lätt krupit in under skinnet om det gick. - Tycker att vintern suger och går helst inte ut om det är kallt. - Vill ha en hund att dela sin mat med. Mopsar tackar nämligen aldrig nej till mat. Aldrig. - Har enormt mycket tålamod. - Inte har något emot att hunden ständigt sitter på ens fötter, följer med på toa, sitter bredvid en när man duschar, lägger sig på datorn och svansar efter en hela tiden. Spelar ingen roll om vad man gör, mopsen är aldrig längre än 2cm bort. - Inte vill satsa på lydnad. - Som inte är så brydd om "lite" hår. Mopsar fäller inte lite hår..

[Kakafoni]
1
#9

Bergamasco passar en som:

- Inte bor i lägenhet.

- inte köper sin första hund.

- Som har tålamod att arbeta med pälsen ofta under 1-2 års tid.

- Inte är rädd för massor av lera, pinnar, löv etc. inomhus och att jaga löv, pinnar, kvistar och annat ur pälsen nästan varje dag.

- Kan hantera en ras med mycket vaktinstinkt och hos vissa individer, en stark drift att valla.

- Inte vill ha en hund som aldrig kommer kunna vinna en lydnadstävling.

- Besitter en stor portion tålamod, lugn, konsekvent handlande och som aldrig höjer rösten mot sin hund. Rasen ska uppfostrat konsekvent men mjukt och passar inte alla.

- Inte vill ha en hund som ogillar extremt mycket motion utan mening.

- Är beredd att torka sin hund med fön och annat i flera timmar om hunden blir genomblöt för att undvika att hunden börjar stinka (mögel)

- är beredd att lägga mycket tid på socialisering för att inte hundens naturliga reservation mot främlingar utanför familjen tar överhand så den behandlar alla den möter med överdriven vaksamhet/reservation. Det gäller också andra hundar.

- uppvisar ett lugn och ledarskap i alla situationer så att inte hunden tror att den måste vakta sin ägare.

- tänker på att inte låta hunden vara ensam med familjens barn då den kan vakta dessa med livet som insats.

- känner till att hundens vaktinstinkt blir mycket stark om den lämnas ensam hemma och att det tär mycket på hunden att vara ensam då den inget hellre vill än vara med sin familj.

- vet om att bland små barn kan vallinstinkten ta över hos vissa individer så att den vallar barn både genom att springa runt dom, fälla dom och nafsa dom i armar och händer.

- känner till att hunden är liten i en stor förpackning. Tar man bort all päls så är det inte mycket hund kvar :)

- har tiden att lära hunden när den kan skälla, hur mycket och när. Rasen är larmande och är man inte noga på den här grejen så kan man få en hund som skäller på allt den ser utanför fönstret eller när den är ute på tomten.

- inte tänker ha en champion hund i agility. Rasen dras med höft och armbågsfel och är eg. inte bygd för agility överhuvudtaget (enligt vissa) pga. dess tunga päls.

- har en stor plånbok då rasen dras med armbågsfel och höftfel så röntgen vid 4-6 månader (armbågar) och höfter vid 1½år och vid fel vara förberedd på att öppna plånboken ytterligare.

- är klok och vaken vid köp av valp och inte naivt lyssnar på ord som "super frisk ras utan hälsoproblem" och kräver röntgade föräldrar (höfter och armbågar) med certifikat från SKK. Fall inte för "liten ras" därför måste vi para… vi har inte röntgat för att.. Det är dyrt och kostsamt med operationer och rehab och svårt att se en hund som lider, gör kloka val och andra länder klarar av att avla på friska individer.

- Slutligen… en person som vill ha en hund med ett hjärta av guld, hög intelligens och en lojalitet som kommer följa dej i alla dagar. De flesta Bergamascoägare kan vara ense om en sak, har man en gång haft en Bergamasco så vill man inte ha någon annan ras.

Vizzla
6

Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.

#10

Tax passar någon som:

- har tålamod och är påhittig (gillar att klura ut nya sätt att utmana taxen i t ex godissök, trickträning osv)

- gillar natur och friluftsliv, jakt är ju bra men inte nödvändigt men taxen behöver få vara ute i terräng och gå för sin hälsas skull, inga promandlimpor runt kvarteret.

- gillar hundaktiviteter (agility, freestyle, rallylydnad, viltspår) i någon form då taxen behöver få aktivera sig och tänka själv. Taxen vill vara med och delaktig, inte stå brevid och se på.

- någon som föredrar positiva metoder och är vänlig men bestämd, taxen beskrivs som en "hård hund" men den är ofta mycket känslig och lyhörd och ska inte uppfostras bryskt!

- någon som ser hunden som familjemedlem och planerar för att inkludera den i familjelivet

- som har tid alternativ hjälp på dagarna så taxen slipper vara ensam så mycket, det trivs dom oftast inte med

- har humor😃

Kanske ska lägga till att man bör tycka om uppmärksamhet för nästan alla vill stanna och hälsa på den fina taxen! :) Många berättar historier om när de hade Tax, eller växte upp med Tax eller grannens tax… :)

"Med rätt träning kan människan bli hundens bästa vän"

Blogg   http://www.echosierra.se/
Instagram @historienomalf

[MinIda]
1
#11

#10 Men så sött 😍😃

Vizzla
0
#12

Alf tackar :)

"Med rätt träning kan människan bli hundens bästa vän"

Blogg   http://www.echosierra.se/
Instagram @historienomalf

Vizzla
0
#13

Fler?

"Med rätt träning kan människan bli hundens bästa vän"

Blogg   http://www.echosierra.se/
Instagram @historienomalf

[MinIda]
0
#14

putt 🙂

Vizzla
0
#15

Det var ju en rolig tråd. Hoppas fler svarar…

"Med rätt träning kan människan bli hundens bästa vän"

Blogg   http://www.echosierra.se/
Instagram @historienomalf

mikkan01
1
#16

Svarar lite utifrån mina hundar istället för raserna, haha.

Schäfern:

  • Ha en rejäl dos tålamod, verkligen

  • Ha tonvis med humor

  • Ork till aktivering

  • Gilla långa promenader, gärna i skog och terräng

  • Vänligt bestämd, absolut inte vara arg för hon kunde inte brytt sig mindre…

  • Vill ha hand om världens klumpigaste, gladaste och knäppaste hund….

  • Stå ut med glädjetjut när man är tillbaka om man så är borta i max 5 minuter.

  • Älska blöta hundar. (Hon lämnar inte ens vattenpölar ifred).

  • Inte bryr sig om att det finns hår öööööööööverallt, i minsta lilla hörn av huset….

Sheltien:

  • Om man vill ha världens gladaste hund som alltid vill vara till lags

  • Man ska älska att gosa, klappa och pussas

  • Gilla alla sorters lekar och ja, typ leka hela tiden…gärna flera gånger om dagen, länge.

  • Vara beredd på att stå redo med mat om man vill ha en bästis vid sin sida. (eller en som blänger på en när man inte vill dela med sig av sin mat)

  • Gilla långa promenader.

Skulle kunna hålla på i evigheter men…det får nog räcka 🤪

~mikkan

[maloue]
6
#17

Rottweilern passar en person som:
- Älskar att vara ute i naturen, gå långa promenader och träna
- Har bra kunskap om rasen och hunderfarenhet sedan tidigare
- Inte tar åt sig för mycket av andra människor, då många kan ''se ner'' på en ute på promenader osv. samt att de oftast väljer en annan väg istället för att gå förbi hunden, tittar surt och dylikt eller helt enkelt idiotförklarar dig och din hund
- Är envis, bestämd och rättvis
- Ser hunden som en familjemedlem, en individ, ett liv och inte en accessoar för synes skull
- Har tid för hunden, mycket!
- Inte har någonting emot att hunden följer dig vart du än går
- Kan ta med hunden på de flesta ställen
- Vill ha en hund med en mycket lättskött päls
- Är aktiv, -ingen soffpotatis som vill gosa med hunden hela dagarna

[MinIda]
2
#18

Så roligt att ni svarar, hoppas flera hittar in hit för personer med olika raser eller samma för den delen finns det inte lite av här 😉😃

[dynamitella]
3
#19

Siberian huskyn passar en person som:

  • Älskar pälsvård. Helst ska du gilla päls i sängen, i frukosten och på kläderna också. 
  • Tillägg till ovan: Borstning av päls 1-3 gånger per dag.
  • Har en stor trädgård. En som du inte har någon form av kärlek till, då gräsmattan kommer att bestå av hål och jordgubbarna i rabatten kommer ätas upp.
  • Har oändligt med energi. Helst en maratonlöpare eller cyklist.
  • Bor på landet. 
  • Kan gå ut med hunden/hundarna en mil om dagen.
  • Vill ha en hel flock med hundar. Minst två, i alla fall.
  • Tål skrik och sjungande hundar på dygnets alla tider.
  • Gillar självständiga hundar som ibland tycker att du är störig som vill klappas.
  • Har en stor portion humor!
  • Accepterar att fina koppelrundor i "fot" är ett minne blott.
  • Inte har någon emot att städa undan inomhus efter hundarna när de tömt badrumspapperskorgen, ätit upp dina underkläder och öppnat en paket chips åt sig själv i din säng.
  • Tycker om 25 kilo hund i knäet då du tittar på film.
  • Tycker om att vara i timtal ute i snö för att jaga snöflingor.
  • Inte får ett mentalt sammanbrott när hunden får för sig att jaga ankor 500 meter bort och inte komma tillbaka på två timmar.
LucyLove
11
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#20

Bichon Havanais, passar en person som:

  • Gillar hundsporter, då detta är en lättlärd ras med mycket potential inom agility, freestyle m.m.
  • Tycker om pälsvård. 😃 Om man nu inte klipper ner pälsen istället för att hålla den lång, något som vi gör.
  • Är allergisk, då rasen inte fäller.
  • Vill kunna ta med hunden överallt, något som de flesta havanaiser älskar!
  • Vill varva långa med korta promenader, havanaisen hänger mer än gärna med på allt.
  • Ska köpa sin första hund eller har barn.
  • Har humor!
  • Älskar att klappa, gosa och pussas. ❤️

Kan hålla på ett tag, men det får räcka för tillfället! 🙂

[MinIda]
0
#21

Ni är så bra på att förklara 😮👍

[maloue]
0
#22

#21 Kan inte du beskriva din ras om du har någon hund? 👍 😉

[MinIda]
4
#23

#21 Haha, har ingen egen hund. Dock sköthund av rasen Sheltie men är som inte bra på att beskriva raser. Därför håller jag mig även undan från '' Vilken ras passar mig'' trådar 🤐😃

[maloue]
0
#24

#23 Dom är så otroligt fina! Min nästa hund blir nog en sådan eller en Collie 😃

tjoopa
1
#25

#20 Hade inte kunnat säga det bättre själv  👍


[jenny-]1
7
#26

Golden retrievern passar dig som:

- Inte tror att en golden föds som en lugn familjehund. Det är lika mycket individfråga och uppfostringsfråga som på nästan alla raser
- Gillar vatten och inte har något emot att skölja av en lerig hund någon gång i veckan ;)
- Är beredd att sysselsätta sin hund med något mentalt varje dag (från att hämta tidningen och öppna och stänga skåpsluckor till att utöva någon hundsport)
- Inte har emot päls…på kläderna! OCH överallt, gärna i smöret
- Vill ha en hund med "lagom" motor
- Vill ha med hunden på så mycket som möjligt, en golden vill vara med - även om den "bara" får vara åskådare
- Inte har något emot att hunden bär (inte tuggar, utan bär runt på) på skor, gosedjur, koppel osv när man får besök
- Vill ha en trogen och glad livskamrat med stort hjärta
- Inte har något emot pälsvård (ca 1-3 dgr i veckan)
- Är tydlig och kan sätta gränser om det behövs, men är jätteduktig på att belöna
- Älskar hunden lika mycket tillbaka som hunden älskar dig, MINST! Framförallt ser sin hund om den inte är en sån individ som vågar ta för sig :)
- Kan vara en förstahundsägare men måste vara beredd på att jobba med hunden och inte vara rädd för att gå kurser (som sagt, den föds inte lydig och lugn även om den har stora möjligheter att bli det - men den föds, oftast, med ett stort hjärta och en enorm dos vänlighet)

Sen handlar det ju givetvis om individer som alltid! Men min erfarenhet av Golden retriever säger detta :)

[MinIda]
1
#27

Putteliputtputt 😃

Mer svar kan vi nog få, kom igen då 🙂

Cahira
4
#28

För att dra igång den lite till så tar jag blandraserna - bara för humorns skull. :)

En Diggerhund (border collie/collie blandis) kräver en person som har åtta händer och minst sex av dom kliar honom 20 timmar om dygnet. En person som inte har nåt emot att ha blåmärken eftersom han hoppar ifall du inte ser honom när han kräver sin uppmärksamhet. 

En Apachehund (border collie/corgi) kräver en person med stort tålamod med osäkra hundar. Som inte har nåt emot att ha hundsaliv över hela armarna och händerna och ansiktet - speciellt mellan fingrarna. 

En person som vill bli dyrkad och avgudad och som alltid kör mjuka metoder och som kan ge honom självförtroendet att möta sina rädslor. 

En person som vill hitta på roliga saker så han får följa med!

En person som vill träna med sin hund! :)

Sajtvärd för Vallhundar, Pälsvård & Klickerträning
Medarbetare hos Hundar & Lantdjur. 

[MinIda]
0
#29

#28 Vad roligt att du tog dina blandraser 😃

Cahira
0
#30

#29 Kände mig elak som bara tog renrasen ovan så tänkte "Varför inte" :) Kul att du gillade det! :)

Sajtvärd för Vallhundar, Pälsvård & Klickerträning
Medarbetare hos Hundar & Lantdjur. 

[Bolten]
2
#31

Dobermann passar dig som:

  • Ha en ängelstålamod.
  • Ha otroligt mycket humor.
  • Vara ktiv & har mycket tid till hunden.
  • Ha tidigare hunderfarenhet.
  • Vara okänslig eftersom man tar en del smällar med de förväxta dvärg pinschrarna. 
  • Vill ha en hund som passar till de mesta inklusive brukset.
  • Vill ha en hyfsat stor hund (även väldigt vacker hund).
  • Vill ha en hund med myyycket energi och egen vilja.
  • Vill ha en trogen vän.
linalundberg
1
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#32

Hej 

Jag heter Gizmo och är en Chinese crested powder puff min optimala människa ska:

- Helst inte vilja gå långpromenader regniga dagar usch och fy!
- Vilja ha mig nära mest hela tiden, gärna i knät, i sängen och ja i princip vart du är.
- Tycka det är kul att jag lär dig trix så jag får gottis
- Tar ut mig på agility eller nåt annat fartfyllt!
- Inte har så höga ambitioner i lydnad, vet du hur äckligt det är att lägga sig ner i blöt gräs?!?
- Inte tror att jag ska vara tjenis med alla jag träffar, de måste faktiskt göra sig förtjänta av min uppmärksamhet, sen kan jag med glädje ge den!
- Uppskatta när jag får mina knasryck och flänger runt
- Måste hålla min päls i shack, och tycka att borststunden ska vara mysig.
- Inte bli arg när jag varnar för att det kommer folk, det är faktiskt vad jag användes till.

och såklart

AVGUDA MIG!

[Murvel]
0
#33

Har ingen hund men skriver om de hundar jag passat

Schäfer/retrieverblandras

  • Passar en aktiv hundägare som vill kunna göra lite allt möjligt med sin hund, och som är beredd på att hunden tar en del plats och kan vara lite "all over the place". Hunden kommer att kräva en del av sin förare och de måste man vara beredd på. Hunden lär ha en del föremålsintresse och kamplust, vilket bör berikas och kanaliseras rätt snarare än att bara bestraffas. 

PK 

  • Passar en ägare som vill ha en sällskapshund först och främst. Billig i drift och lätt att ha med sig överallt. Gillar att mysa och "gosa in sig", sova i sängen (under täcket!) med mera, så passar en ägare som gärna är fysiskt nära sin hund mycket. 

Finsk lapphund

  • Passar den som söker en aktiv sällskapshund. Som kanske vill träna lydnad eller spår och som gillar hundar i liten mellanstorlek. Som gillar en lite mer bastant kroppsform och en mäktig päls. 

Border collie

  • Passar en mycket aktiv hundägare. Även om alla BC:s inte behöver/kan valla, så har de ett väldigt driv. Schäfer /retrievermixen var dock, i min mening, mer krävande än denna bc.
htt
1
#34

Dansk/Svensk Gårdshund passar dig som… 

- Vill ha en liten, frisk, smidig, sportig men ändå tålig hund som passar till de flesta aktiviteter. 
- Helst inte bor i lägenhet
- Hatar pälsvård 😃
- Inte har något emot en hund under täcket i sängen eller i soffan.
- Har möjlighet att ta med hunden till diverse platser då den generellt är mer flockbunden än de flesta andra raserna och trivs inte ensam.
- Har intresse av att aktivera hunden både fysiskt och mentalt.

[MinIda]
0
#35

Roligt att läsa detta 😃

[MinIda]
0
#36

Putteliputtputt 🙂

Oshibwa
0
#37

Min hund passar den som…

  • inte är rädd för 45 kg klumpig hund överallt. Framför benen, i soffan, PÅ dig, runt dig.
  • Klarar av dregel, slem och en HÅRD svans som går i högvarv konstant (ha ej ömtåliga saker framme i svanshöjd. Här hemmahar det gått sönder lampor, glas, ett par glasögon, mobiler osv.
  • Har skarpa rutiner i vardagen.
  • Har tålamod
  • Är stark fysiskt
  • Är inte kinkig för skälliga hundar
  • Bor helst ensam med hunden
  • Vill ha med hunden överallt
  • Älskar att springa och busa
  • Vill träna spår. (hon är verkligen en oslipad diamant. Första gången förstod hon direkt)
[MinIda]
0
#38

#37 Vad är det för ras 🙂

Oshibwa
0
#39

#38 Cane corso :)

[Tess86]
3
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#40

Jag har bara ägt en men eftersom jag antar att den här tråden inte är på fullaste allvar beskriver jag min ras ändå.

Jämthund passar dig som:

  • Är storviltsjägare och har egen jaktmark eller blir inlånad till annans jaktmark.
  • Älskar att spendera mycket tid i skogen, men ständigt i rörelse och aldrig svampplockandes (förutom när man får vänta på en hund som plockar blåbär).
  • Har lite pondus men som kan hålla sig lugn men bestämd.
  • Inte gillar finlir som tricks, lydnadsträning och agility utan är nöjd med en arbetsmaskin som kan vardagslydnad.
  • Inte tar det personligt när man blir bortvald framför en älg i skogen.
  • Tycker om en trädgård med uppgrävda buskar och avknipsade blommor.
  • Gillar håriga soffor, sängar, kläder och mat.
  • Vill gosa med en 30-kilosklump i soffan varje kväll. 
  • Uppskattar subtil humor och list.
  • Vill kunna lita på att din hund alltid är försiktig runt små hundar och barn för att istället ta ut all sin energi på intet ont anande vuxna.
  • Vill ha en självständig vän som ändå är trogen och alltid söker upp dig igen, oavsett hur många kilometer som det blivit mellan er.
  • Gillar hård fysisk träning likväl som mysiga slapparstunder.
  • Vill ha den snyggaste hunden i stan ;P
Oshibwa
0
#41

Tar väl andra hunden(sambons) när jag ändå är igång;) 

Pitbull/amstaff (aka Akida) passar den som..

  • Vill ha en riktig knähund och gillar pussar

  • Inte ha några problem med att dela med sig av sin mat

  • Är beredd på mycket miljöträning

  • Har ett lugnt och bestämt psyke

  • Gillar soffpotatisar;)

  • Vill känna uppskattning av en lättlärd hund

  • Klarar av att ta alla fördomar av rasen. Speciellt äldre människor reagerar har jag märkt.

  • Vill ha en anpassningsbar hund.

  • Klarar av envisa hundar. Alltså aldrig ger upp

  • Vill ha en hund som överöser alla människor med gos, pussar buffar och kärlek.

[MinIda]
0
#42

Vad bra ni är på att förklara 😃

LuLeLo
1
#43

Petar lite på den här tråden så det kommer högre upp, gillar konceptet! 

Är det någon som har någon spanielras som vill berätta om hur en ägare ska vara till denna? Nyfiken! :D

Tass Josephine

[MinIda]
0
#44

Puttar upp, kom igen. Finns flera med hundar! 🙂