# Vilken hundras passar mig?
Author: Virvlan

Jag kommer skaffa mig en hund i framtiden.  
Men vilken tror ni passar mig?

  
Krav är:  
Liten hund  
Inte för aktiv  
EJ skällig  
Ska bo i lägenhet  
Klara att vara ensam om det behövs  
  
Jag har själv fattat intresse för:  
pomeranian  
papillon  
dandie dinmont terrier  
så nåt i den stilen =)

har även förr haft cairn terrier och Norwich terrier =)

## Comment 1
Author: LinaK

Hur kommer du aktivera hunden? Någon hundsport? Pälsvård?

## Comment 2
Author: Virvlan

Helst ingen som man måste hålla på med pälsen allt för mycke (ingen långhårig ras). Vanliga promenader och lekar till att börja med, kanske nån sport. men de ska vara en familjehund och främst promenadhund

## Comment 3
Author: Swadika

pomeranian och papillon kräver om jag inte har för mig helt fel ganska mycket pälsvård. Hur känner du inför chihuahua, de är lite vassare än pomeranian och papillon men kräver nästan ingen pälsvård :) Men jag vet att alla inte gillar chihuahour :)

## Comment 4
Author: vallhund

Pappisar behöver mer än så, dessutom tenderar dom att skälla.

Nerklippt york, eller bichon?

## Comment 5
Author: LinaK

Dandien skulle nog passa dig, det är en lugn ras som ändå följer med på det mesta man vill. Riktiga kelgrisar! Vet inte riktigt vad du definerar som små, men dom ligger väl runt 8-12 kg ungefär. Dock kräver ju rasen lite trimning, men vet uppfödare som är villiga att lära en att trimma och hålla efter. Jag känner en uppfödare av rasen, så vill du veta något så kan du kontakta mig så får du hennes mailadress.

## Comment 6
Author: Virvlan

jag skickar pm =)
