# (S) VGWBälte Beginner valpsele
Author: Lans

Tänkt köpa en "riktig" vgw sele nu, men kanske nån som har lust att köpa mina valpselen? Har en i storlek 1 och en i storlek 2.  
:) Den minsta har nån liten bitskada och den större har lite slitningsskador. Men dom går absolut att använda. Kan fota om nån är intresserade. Dom går absolut att använda iallafall. Så det känns onödigt om dom ska ligga o skräpa här :)  

  

36 cm - 49 cm = XXS-XS (storlek 1)  
45 cm - 64 cm = S-M (storlek 2)

_"För rätt storlek mäter du precis bakom hundens framben, runt bröstkorgen där den är som störst. Mät med lite marginal så att du ska kunna få in två fingrar mellan hundens kropp och remmarna. Är din hund på gränsen mellan två storlekar, välj den större. Bältet ska upplevas som skönt och behagligt."_

Frakten för en är **12kr**. Nypriset är **149kr**/st. Kom med bud :)

## Comment 1
Author: Lans

Toppen att ha under täcken också, eftersom man knäpper där framme :)

Har ett "antiryckkoppel" från hööks(79kr, finns ju dyrare varianter) som jag brukar använda med sele och det känns verkligen behagligt att gå, även om hon får för sig att rycka :)

## Comment 2
Author: Ruzicka

Åh så synd, jag är på jakt efter en i storlek 3! 😕
