# Genetik - avel - diskbråck
Author: Vizzla

Hej  
Är det någon här som har kunskap om diskbråck hos hundar?

Hur fungerar ärtfligheten i så fall? Är det dåliga diskar eller förkalkningar/dålig ryggrad hunden "ärver"? Varför röntgar man hundar i vissa länder med sk slätröntgen? (Som jag förstått så syns endast diskförändringar på magnetröntgen) och vad har det gett för utfall?  
  
Av det jag kan hitta på svenska taxklubbens hemsida om varför sverige inte har ryggröntgeprogram så verkar det handla om att det inte är förkalningarna (som man vill åt med röntgen och ge ett K-tal) som är direkta orsaken till diskbråck och därför inte verksamt. Har andra länder annan information?  
  
Vilka raser drabbas oftare av diskbråck mer än tax?  
  
Vilken metod tror ni är bäst för att "avla bort" diskbråck hos dessa drabbade raser?

## Comment 1
Author: Wezza

Jag kan typ inget om diskbråck men våran Papillon Disa fick det för några år sedan och blev mot alla odds frisk, som om ingenting hade hänt. Det var inte riktigt på håret men nästan att hon inte behövde avlivas. Disa blev 15 år.

Det är ända erfarenheter jag har av diskbrock :)

## Comment 2
Author: Vizzla

Jag har själv diskbråck men mänsklig behandling är tvärt emot vad hunden får göra. Jag skulle gå och röra på mig så mycket som möjligt, även om jag skrek av smärta. Gick flera timmar per dag, efter två veckor gick jag upprätt igen (från att ha gått dubbelvikt) fyra månder senare slutade jag halta.

Hundar ska ha burvila i flera veckor och bäras ut för att göra behoven..

Därför funderar jag om någon vet mer om hur det ser ut för hunden :)

## Comment 3
Author: idipidi

[http://www.allroundtax.se/rygg.html](http://www.allroundtax.se/rygg.html)

## Comment 4
Author: Vizzla

#3 har läst den. Dock finns det olika åsikter om det där med ryggröntgen och om det verkligen är så att förkalkningarna i sig är orsaken till diskbråcken... Sverige har ju stått kvar i att man inte ser meningen med ryggröntgen då man inte tycker sig se det sambandet. Även hundar utan någon förkalkning kan få diskbråck... så mäter man rätt sak?
