# Tar upp annans hund utan att fråga?!
Author: LillPom

Hej alla!

Detta var i helgen, men känner att jag måste kolla om jag överreagerade i känslor eller helt normalt.

Jag Inez var på resecentrum och skulle hämta upp min pojkvän. En äldre dam frågar vad Inez är för ras osv och vi pratar ett bra tag.

Sen kommer de en yngre man som börjar prata med mig, inget konstigt där heller han frågar om Inez är en hund osv.

Sen tar han bara upp henne ?! Bara sådär och jag får ingen förvarning! Jag stod ju prata med den äldre damen så jag hade inte 100% koll på honom! Han tog upp henne med båda händerna runt magen rakt upp! Inez stärkte ut sig och man såg hur hon inte gillade detta! Han lyfte henne för att se hur tung hon var... 

Jag var helt i chock och ångrar efteråt att jag inte skällde ut honom! Han borde ju frågat mig först om han fick kan jag tycka!! 

Nej ser jag honom igen så kommer jag bara ignorera honom! Så gör man inte enligt mig! Tänk om han hade tappat henne?! Jag skulle aldrig kunna förlåta mig själv.... jag känner mig fortfarande ledsen att jag inte hade mer koll :( Klandrar mig själv..

## Comment 1
Author: [Borttaget]

En annan människa ska aldrig få röra ens hund utan tillåtelse.. hemma är en annan sak för då kommer dom hem till oss där Molly bor och då hälsar hon gärna. Men ute = nej, inte huxflux utan tillåtelse.  

Hade blivit lika stum som du och det är så enkelt att vara efter-smart 😐

## Comment 2
Author: LinaK

Nej så gör man verkligen inte, konstig karl. Klandra inte dig själv för det, det är ju inget man förväntar sig att någon ska göra utan att fråga.

## Comment 3
Author: Swadika

Åh shit, jag hade blivit vansinnig om det hände mig. Det lät inte direkt normalt

## Comment 4
Author: bearded

Absolut Inte ditt fel! Nu har jag aldrig varit med att någon har lyft upp Fred men många har klappat utan att fråga och till och med lockat på Fred när han har varit lös när han var valp. Man blir så arg. Känns som folk tycker att bara för att det är en valp så är det allas rätt att få klappa.

## Comment 5
Author: Loveradio

Är ju verkligen inte okej! Men vissa människor har ingen skam i kroppen. Synd att du inte skällde ut honom.

## Comment 6
Author: LinaLj

Håller med alla andra, det är inte okej. En annan har fått lära sig från man var lite att "man måste fråga innan man klappar" och det sitter i än. Att lyfta en främmande hund är definitivt inget jag skulle göra utom i nödläge, vem vet hur den reagerar.

## Comment 7
Author: nadilda

Har hänt mig också...när Dolly var valp. Det är så otroligt fräckt, så gör man bara inte! Var en vuxen människa som gick fram till oss och lyfte upp Dolly medan hon utbrast "Nämen så söt!", jag blev helt paff! -tog Dolly ifrån henne, sa nått snäsigt som jag inte kommer ihåg och gick därifrån.

## Comment 8
Author: lisa90

Självklart får man inte göra så! Inte ens klappa om man inte känner hunden, både för sin egen och hundens skull tycker jag. Man vet ju aldrig om hunden är rädd för nya människor och kanske markerar...

Det hände mig också bara häromveckan faktiskt. Var ute och gick med min cavalier när en man började prata med oss och sen böjde sig ner och plockade upp honom. Dock såg jag på en gång att allt inte stod rätt till i huvudet på mannen. Min hund tyckte det var läskigt men jag pratade med glad röst för att inte förvärra det hela, tog tillbaka honom och sa att "nu måste vi gå". Man får väl ha lite mer överseende när det är såna människor.

## Comment 9
Author: WildaE.R

Hände mig en gång när wilda var liten, och den personen tappade henne mitt på asfalten, då var hon kanske ca 10 v. Blev skitförbannad o skrek på personen tills den gick därifrån, som tur väl var så fick inte wilda några skador, men ändå.. sjukt dåligt!

## Comment 10
Author: WildaE.R

Hände mig en gång när wilda var liten, och den personen tappade henne mitt på asfalten, då var hon kanske ca 10 v. Blev skitförbannad o skrek på personen tills den gick därifrån, som tur väl var så fick inte wilda några skador, men ändå.. sjukt dåligt!

## Comment 11
Author: semenius95

Något liknande har hänt mig, blev riktigt arg ! 

Någon dag efter jag hämtat hem min lilla valp och gick vid vägen ungefär (passerar 5 bilar i timmen och hon hade koppel på sig som jag inte höll i utan hängde efter henne) Och på andra sidan vägen skriker ungefär 5 killar, kom och smacka med munnen osv...

## Comment 12
Author: reverse

Är jättevanligt att folk gör så, särskilt med valpar. Det är på samma nivå som den sortens människor som sträcker sig in i andra människors barnvagnar och börjar klämma på deras bebisar. Oftast är det nog fråga om tanklöshet från dessa människors sida, brist på självbehärskning. 😃 Det gör det inte rätt, jag blev själv irriterad om folk var framfusiga när min hund ännu var liten och "plockvänlig". Att skälla ut dem skapar kanske onödig konflikt dock, att däremot lugnt säga typ "du ska fråga mig först, det är **min** hund" borde vara uppfostrande nog utan att skapa alltför dålig stämning.

## Comment 13
Author: Lamina

Ingen har någonsin försökt lyfta upp min hund utan att fråga. Kanske för att han nog var för stor för det redan när vi fick honom. Men det händer att folk försöker klappa honom utan att fråga. Oftast bryr han sig inte om ifall någon lockar och försöker klappa, och då förklarar jag det med att jag har tränat honom så. Jag vill inte att han ska gå fram till vemsomhelst, eftersom det finns hundrädda människor. Så han gör det inte utan tillåtelse. (En liten pik om att dom kanske borde be om tillåtelse dom också.)

Men dom gånger då folk bara trängt sig på och klappat, så frågar jag dom om dom har fått tillåtelse till det av honom. Då ser dom frågande ut. Frågar om dom skulle tycka det var trevligt om någon gick fram och började ta på dom utan tillåtelse… En kille sa att hunden minsann inte verkade ha några problem med det. Men då sa jag att han ju inte känner hunden, så han kan ju inte veta vad den tycker om att bli klappad utan att fråga mig. Då var jag visst en surkärring… Jag är gärna en surkärring, men ingen jäkel får röra min hund hursomhelst för det! ![](/images/empty.gif)😡

## Comment 14
Author: [Borttaget]

#12. Håller helt med. Det är inte alla som lärt sig hur man gör, eller tänker till ordentligt, och därmed inte är helt medvetna om att de gör fel. Därför bör man inte skälla ut någon som är ovan med hundar så länge inte deras "klantighet" lett till stor fara. Sen har man givetvis rätt att bli både arg och förskräckt, men vill man visa att någon gjort fel så är det antagligen bättre att helt enkelt säga det. "Oj, det där var jag inte med på, det vore bättre om du frågade om lov först." "Hundar kan bitas om de blir upplyfta av främlingar sådär."

## Comment 15
Author: kodex

Man blir ju alltid "chockad" första gången något sker, så inte så konstigt att man inte reagerar. Förhoppningsvis gör amn det nästa gång om det sker :)

För min del tycker jag heller inte att det är okej...människan som lyfter har ju ingen aning om hur denna hund reagerar när en främling kommer fram och lyfter den, det är ju oerhört obehagligt för hunden som då känner noll kontroll och blir väldigt utsatt.

## Comment 16
Author: Swadika

Jag kan inte förstå att det här ens händer. Om en främling skulle plocka upp ett barn ifrån en barnvagn skulle det nästan kunna räknas som kidnappning

## Comment 17
Author: [Borttaget]

Självklart ska man säga till, men skälla ut personen och bli vansinnig måste man väl inte?   
Visst, jag förstår #9, var asmodigt av dig att verkligen våga bli förbannad!   
  
Men att sitta inne på ett forum och skriva att man skulle bli flyförbannad och skälla ut personen, allvarligt hur många gör det i verkligheten? Så klandra dig inte TS. Dessutom tog ju din hund inte skada av att bli upplyft.   
Och ett tips till dig TS att när du kanske blir obekväm med nånting som andra människor gör, säg då som i hundens läge (det funkar iaf för mig!) Tex: ''Oj men vet du vad, det där gillar nog inte Inez'' Get it? Jag och min hund som ser väldigt vänlig ut (är amerikansk cockerspaniel mix) åker ofta kommunalt runt om i stan och jag har tuffat på mig genom att prata som i hundens ställning. Det är ofta lättare än att säga ''Du det där gillar jag inte, släpp henne!''.   
  
Dessutom är det ju väldigt otrevligt att skrika ut någon för en sån sak, tar man det lugnt men bestämt istället med personen lyssnar den nog bättre.   
  
Lycka till i framtiden med kommunalåkande med hund TS, haha det tär på krafterna mer än man tror! Hela tiden får man säga till barn och människor! 🙂

## Comment 18
Author: Portie

Fy, jag hade inte blivit glad alls, hade sagt precis vad jag tyckte faktiskt. Blir själv irriterad när folk går fram och klappar min hund när jag klart och tydligt sagt NEJ. Han har varit osäker på människor och det blir ett bakslag varje gång någon dundrar fram. Sist vi väntade på bussen så kom det en man och skulle klappa Hugo fat att jag sa nej flera gånger så tillslut blev jag riktigt irriterad och röt till på han och då fattade han..

## Comment 19
Author: Rias

Har hänt mig flera gånger när min hund var valp. När vi var ute och gick i koppel, kunde någon förbipasserande ta upp honom utan att säga ett ord till mig först. Otroligt irriterande var det, men nu är han sex månader och alldeles för tung för det 😇

## Comment 20
Author: TjockaBerta

#18

Min ena hund är väldigt skygg så jag har lagt ner mycket tid på att öva möte med nya människor. 

När man träffar folk ute säger jag alltid att de inte få klappa min hund och VIPS blir det jätteintressant att klappa hunden. Om man säger att han är skygg är det som om folk måste bevisa hur duktiga DE är och att DE minsann klarar av en skygg hund. Och så sträcker de ut handen över huvudet på honom och så är allt förstört igen.

Det går liksom inte att få dem att låta bli. Jag har en hund till som älskar människor. Jag brukar tala till  folk som om de är tre år och säga pedagogiskt "-Du får klappa den svarta hunden"

Det begriper de i alla fall.

## Comment 21
Author: Portie

#20 Precis. Otroligt irriterande. När man säger att man har en hund som är extremt rädd och osäker på människor så ska dom ändå klappa och visa sig duktiga, man tycker att dom får skylla sig själva om dom blir bitna i handen men det skulle bli ett himla liv då.. Många verkar inte förstå hur hårt man har arbetat för att få en hund som fungerar i vardagen. Numera är jag mycket hårdare mot folk, lyssnar dom inte så går vi därifrån. Min hund får bara hälsa på människor som lyssnar på mig och som själva har erfarenhet av hundar/djur och det brukar gå bra.
