# Att gå efter utseendet på hunden
Author: monstermash

Tycker du att det är okej att köpa en hund för att den är **fin och passar dig utseendemässigt**? Är det okej att välja bort hunden som passar dig bäst, för en hund som passar hyfsat bara för att den hundrasen är finare än den andra?

## Comment 1
Author: Swadika

Jag valde"Ja, så länge den passar aktiveringsmässigt också" 

jag kan tycka det är okej om man tex har två hundar som båda passar bra och det enda som skiljer är tex utseendet. Då skulle jag välja den som passar mig utseendemässigt.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

**Nej, man ska bara gå efter aktiveringskravet**

Jag anser man ska gå efter vad man är ute efter och kan hantera.  

  

Men vill även svara **Ja, så länge den passar aktiveringsmässigt också**. Men bara om man utgått efter hundens psyke och dess användning liksom och inte prioriterat utseendet i första hand så att säga.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Ja, så länge den passar aktiveringsmässigt också.  

Jag tycker aktiveringen är del allra allra viktigaste **MEN** det finns vissa hundraser, hur bra de en passade mig som jag inte skulle vilja ha eftersom de är enligt mitt tycke fula.

## Comment 4
Author: ramm5tein_

Ja, så länge den passar aktiveringsmässigt också. Inget fel i att vilja ha en riktigt söt hund som hjärtat smälter på när man ser den. Men självklart väljer man ju inte en riktig aktiveringshund bara för att den är söt, så svart på vitt tror jag inte så många tänker.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Inget fel med att välja en hund man tycker är fin, så länge man verkligen vet vad man får! Skulle jag välja mellan två raser som både hade det jag letade efter men den ena tilltalade mig mer utseendemässigt väljer jag så klart den.

Som ett exempel: Jag ville gärna ha en svart hund, i kullen fanns både svarta och bruna så innan jag hälsade på nämnde jag att de svarta intresserar mig mest. Det blev en svartis (kärlek vid första ögonkastet) men hade alla valparna varit bruna hade jag såklart valt en brun, inte letat upp en annan kennel! :)

## Comment 6
Author: linda88

Jag skaffade setter för att de är vackra och fina. Men också för att de har de temperament och mentalitet jag gillar hos hundar. Jag kan inte svara på hur de är för andra men jag skulle ju aldrig skaffa en hund om jag inte var intresserad av att vara ute i naturen och inte har något emot regn och rusk. Dessutom så hjälper hundarna mig att bli mer aktiv. Säger ofta det att utan hundarna skulle jag vara grymt uttråkad och överviktigt för jag skulle inte ha något för mig. 

Så visst köper jag hundar efter hur de ser ut. Det är ju samma sak när jag letar efter kullar och skall välja valp. Jag vill ha den som ser mest lovande ut då jag gillar utställning. Jag har aldrig upplevt att de är någon större skillnad på valparna i kullen utan alla har varit framåt och sunda. 

Tror de är lite som med kärlek. Du måste bli intresserad av utsidan för att vilja lära känna insidan ( hur dumt de än låter ). Finns säkert många raser som är glada, pigga och sociala men som inte tilltalar mig rent utseendemässigt som en setter gör.

## Comment 7
Author: Neela

Jag har turen att ha hittat en ras som både passar mentalt och utseendemässigt men jag måste säga att det var mentaliteten som jag gick efter.

## Comment 8
Author: Loveradio

Självklart, så länge den passar aktiveringsmässigt också. Jag tänker inte ljuga och svara att jag endast går efter hur den passar mig aktiveringsmässigt och struntar i hur hunden ser ut. Utan när jag letar hundraser så är det utseendet som fångar mitt intresse. Sen läser jag på om rasen. Om rasens egenskaper och aktiveringsbehov passar mig och min livsstil så väljer jag rasen. Om den inte passar mig så letar jag vidare.

Säger som #6, det är som med kärlek. Det är utseendet i kombination med egenskaper som gör att jag faller för en ras. Att enbart gå på utseendet är däremot dumt.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Jag svarade ja, sålänge den passar aktiveringsmässigt också mest för att jag nog aldrig stött på en hund som jag tycker är ful.. Alla hundar är fina på sitt vis! :) Men jag skulle nog aldrig köpa en hund enbart baserad på utseende utan man vill ju ha en hundras som passar in i ens egen vardag och lever upp till dom kraven man har när man väljer hund.

## Comment 10
Author: LinaLj

Ja, så länge den passar aktiveringsmässigt också  

Ofta så finns det ju ett par raser som passar i mentalitet och aktiverings behov. Så tycker jag det är helt okej att välja den "sötaste".

Men jag har en granne som bara tittade på bilderna i en hundbok och köpte den vackraste hundrasen (enligt henne). Det ledde till att de nu har en grymt understimulerad hund som har en rad beteendeproblem som följd.

## Comment 11
Author: Lathundarna

Jag vill inte ha en hund som matchar mig, vad jag söker och vad jag kan erbjuda till 90%. Jag vill ha en som matchar till 100%, och då ingår även att jag gillar förpackningen egenskaperna och mentaliteten kommer i.

## Comment 12
Author: russin

Jag skrev övrigt.

För mig är många saker viktiga vid hundköp baserat på både behov och krav vad gäller utseende - fast för mig handlar det om utseende på individ i just den ras jag ska ha och inte utseende att välja ras efter enbart utseende.

Det finns dock hundar (eller snarare raser) jag aldrig skulle vilja ha just pga utseendet även om dom kanske skulle passa mig mentalt och aktivitetsmässigt. Mest pga antingen pälsvården eller pga hälsan.

## Comment 13
Author: Frida B

Tog det första, men känner att jag skulle tagit övrigt nu. Tycker att det är okej om man vet att rasen passar en och det finns relativt lika valpar (tempramentmässigt) i kullen.

## Comment 14
Author: joheck

Klart det är ok att ha med utseendet som en faktor när man väljer ras! Tror att dom allra flesta har med det även om dom kanske inte vill medge det. 

Jag strök först min ras, papillon, pga att utseendet inte riktigt tilltalar mig. Fortsatte att leta bland raserna ifall det fanns någon annan som passa mig bättre gällande samtliga egenskaper, inklusive utseende. Det lyckades jag inte hitta så då blev det en papillon trots allt då det är rasen som verka passa mig bäst. Jag är jätte nöjd med mitt val men tycker fortfarande inte att pappisen är snyggaste rasen.

Att välja ras är en process. Siktar du mot månen så når du i alla fall till himlen, så varför sikta lägre?

## Comment 15
Author: thilda-

tittar först på hälsa, aktivitet sista hand kommer utseende (färg ect)

## Comment 16
Author: Toxics

Ja så länge man ser till att aktiviteten passar också. man ska ju tex inte skaffa en boxer bara för att de är så himla söta om mkan inte tycker om att röra på sig alls.

## Comment 17
Author: malinroth

Ja jag tittar såklart på helheten när jag väljer ras och individ. Hälsa, päls, vilka aktiviteter som rasen lämpar sig för och hur mycket aktivitet rasen kräver, utseende och temperament. :) Själv tycker jag att jag lyckats väldigt bra hittills med mina val! ♥

## Comment 18
Author: Lans

**Ja, så länge den passar aktiveringsmässigt också**

Hade jag inte tyckt att vorstrar varit döläckra, hade jag nog inte skaffat en. Sen hade jag å andra sidan inte skaffat en vorsteh om jag bara tänkt ligga hemma å ha en hund som man kan chilla med. 😃

Ville ha en hund man kan dra med, och då finns det såklart en rad andra raser man kan välja på.   

Från början ville jag ha en skimmel _(sådär brun som dom flesta vorstrar ser ut)_. Men eftersom alla jag frågade om råd(även min pojkvän) tyckte jag skulle ta en vit valp, så fick det bli det. Nu tycker jag såklart Aska är den snyggaste hunden som finns, men egentligen tycker jag skimlar är mycket snyggare än vita. Sen tyckte jag en annan valp var sötare, men uppfödaren trodde Aska skulle passa bäst till drag, så lyssnade på henne.

## Comment 19
Author: sasha_setter

#18 (OT) Jättesnygg bild!

## Comment 20
Author: Jamie+Engla

Jag skulle ha den bästa i kullen till utställning, så färg var INTE viktigt. Först tyckte jag inte om att Engla var gulbrokig (det är väldigt ovanligt) men efterhand var det ganska sött. Nu blev jag glad att den bästa valpen hon fick hos oss var röd med lite vitt, precis det jag ville ha :)

## Comment 21
Author: Vizzla

Jag skulle aldrig välja en hundras som jag inte tyckte om utseendemässigt. I första hand ska hundrasen passa min livsstil och det jag har tänkt göra med hunden, men jag skulle inte äga en hund jag inte tyckte såg fin ut.

## Comment 22
Author: Rumblebee

Så länge man vet vad hunden kräver och kan tillgodose dess krav, så  ser jag inga fel i att välja en hund efter utseende.

## Comment 23
Author: mikkan01

Skulle nog inte skaffa hund alls om man absolut inte fick gå efter utseendet. Hunden ska passa mig, dels aktiveringsbehovet jag kan tillfredsställa och dels hur hunden ser ut. Som tur är så finns det inte så många "mindre fina" hundar 😃

## Comment 24
Author: Pennybus

Jag svarade "Ja, så länge den passar aktiveringsmässigt också". Det finns många raser som passra mig, alla med någorlunda lik mentalitet och aktiveringsbehov. Jag gick efter den som passade in på mitt utséende krav på rasen i slutändan när jag stod där med c 10 raser. Ingen klippning av päls och någon genomborstning då och då i månaden är helt okej, vilken ras jag valt tänker jag dock inte nämna, men uppfödaren skulle inte sälja till mig om hon inte trot jag klarar av hunden (: Jag tycker man först och främst ska gå på önskad mentalitet och kolla hur mycket man kan aktivera hunden, om man sedan står där med 2-5 hundraser kan man gå in mer på den som passar in på utséendets kravs uppfödare, och om ingen uppfödare matchar dina krav för din valps föräldrars meriter, mh o.s.v. så får man helt enkelt välja 'nästa' ras. Jag har haft turen på min sida och hittat en superbra och trevlig uppfödare med fin mentalitet på sina hundar och som tävlar inom bruks, samt att hennes valpar har kommit långt (:

## Comment 25
Author: [Borttaget]

Lite dumma fråger men jag väljer efter färg o kön på hundarna. Nu valde inte vi själva en röd pudel men en svart för att itne ha två röda. Nästa pudel vill vi ha en black and tan tik givetvis så ja här väljer vi valp efter smak.

Så mitt svar är allså köpet efter utsende, men går mycket på stam o den biten oxå 🤔

## Comment 26
Author: [Borttaget]

Jag tog det första.

Min nuvarande hund visste jag ju dessvärre ingenting om innan jag köpte henne. Jag hade ju träffat hennes mamma ett antal gånger men mer än det så hade jag ingen aning om hur hon skulle bli. Nu har jag haft turen på min sida då jag fått en hund som passar mig som handen i handsken. Hennes temperament är PRECIS som jag vill ha det, hon har precis så stort motionsbehov som passar mig osv. Just eftersom att hon är min lilla prinsessa så är hon självklart världens vackraste. 😊

I framtiden kommer jag med största säkerhet INTE att spontanköpa en till blandras. (Även om jag inte ångrar det en sekund) Jag kommer att välja en hundras som passar mig, som är frisk och passar till dem aktiviteter jag gillar osv. Sen kommer jag ju självklart inte att köpa en hund som jag tycker är ful, men jag kommer aldrig köpa en hund som är till för just utställning, som är avlad bara för utseendet. Jag kommer alltid att prioritera hälsa och mentalitet i första hand när jag väljer hund. 👍

## Comment 27
Author: vallhund

Själv väljer jag hund utifrån mina behov o hundens mentalitet/ras.

## Comment 28
Author: Em_

Jag skulle aldrig köpa en ras jag tyckte var ful, men jag har valt bort många vackra raser pga att de kräver saker jag inte kan eller vill erbjuda.

När jag har valt ras har jag aldrig hittat en som har varit klart bättre än alla andra utan att det har slutat med kanske tre  relativt fina friska raser som alla passar aktiveringsmässigt. Sen har jag gått på magkänslan och då tror jag att utseendet spelar in för alla, oavsett om man lägger vikt vid det eller inte.

## Comment 29
Author: [Borttaget]

Även jag valde alternativ 1.

Hade det inte varit för att jag **såg **(hans peronlighet sken igenom😛)Max (en golden på hunddagiset) så hade jag nog inte läst på om golden utan hållt mig till labben. Efter att ha läst på om golden retriever så visste jag genast att det **är** rasen för mig. Helt såld på rasen! 😍

Jag hade dock inte letat efter den "finaste" valpen i kullen, för där spelar inte utseendet så stor roll, en golden är en golden, jag gillar hela paketet.

## Comment 30
Author: Lilllens

De raser jag är intresserad av är fina hundar enligt mig, alla tilltalar mig utseendemässigt och även aktiveringsmässigt. Finns säkert även fler raser som skulle passa mig, men som jag inte alls tycker är fina och någon sådan köper jag inte.  

Nu har jag en Mops och kan väl inte påstå att hon är "vacker", men söt som få! Tyckte från början att mopsar var riktigt fula hundar, men nu gör jag inte det längre. Dessutom är hon liten, kompakt och har kort päls, precis vad jag gillar.

## Comment 31
Author: RedMonsters

Jag väljer bara efter hur hunden passar mig aktiveringsmässigt. Jag tyckte tillexempel att kelpien var en fruktansvärt ful ras men mentaliteten passade mig perfekt, därför skaffade jag mig en kelpie. Jag menar- Ens hund blir ju ändå den finaste hunden i världen när man väl får den ;)

## Comment 32
Author: Sofy

Finns det en ras som passar dig till både utseende och aktiveringsmässigt ser jag det inte som några problem alls, men om man enbart går efter utseende är det inte ok.

Hellre köper jag en ful hund som passar mig än en vacker hund som jag inte kan ta hand om.

#25 Att välja olika färger och kön inom en ras som passar dig är en annan femma tycker jag och är helt ok.

## Comment 33
Author: Mischa

Det finns så många olika raser att alla säkert kan finna något som både passar deras livsstil och smak.

## Comment 34
Author: [Borttaget]

32 Vi har valt en ras som passar oss och därmed är valet på färg o kön okej anser jag. Sen ser vi på annat bla linjer och allt runt så man har bra grund i valpen :) Men visst är det efter uteseendet vi väljer hund om man säger så men den följer förhoppningsvis rastandarden 😉

## Comment 35
Author: Vattnadal

Jag skulle inte vilja ha en ful hund, men å andra sidan är funtionella hundar vackra, och jag gillar funktion.

Jag är noga med utseendet, då det går hand i hand med funktionen. Skulle tex aldrig välja en showtypad husky eller golden, då jag vill ha de arbetande.

Vissa färger finns knappt på husky av arbetande linjer, och skulle det dyka upp en valp med rätt linjer och rätt färg, kanske jag skulle vara tvungen att köpa, även om jag inte behöver en valp just då.

## Comment 36
Author: jossa5

Ja, så länge den passar aktivitetsmässigt med.

Jag har själv ingen hund just nu, men drömmer om en fin vovve i framtiden. Jag vet vad jag vill ha, utseendemässigt, men innan jag köper så kommer jag ju självklart kolla så att det är en hund som jag kommer ha tid och ork med. Inte bara köpa den för att den är fin.

## Comment 37
Author: monstermash

#25 - Nu handlar frågeställningen dock om att välja **ras** och inte färg, efter ens egna smak. Så ditt svar är inte relevant, då du fortfarande köper en pudel oavsett vilken färg den har.

"Lite dumma fråger" För att? 🤔 Du får gärna utveckla dig mer än att frågorna är dumma, tack, annars var det onödigt påpekat. 🤔

🙂

## Comment 38
Author: Agda

Självklart att jag vill ha en hund jag tycker är fin, men självklart ska den passa mig på andra sätt också. Jag tycker att en hel del hundraser är fina, men vissa skulle jag inte kunna skaffa då de kräver mer än jag kan ge dem.

## Comment 39
Author: Iceland

Jag svarade "Ja, så länge den passar aktiveringsmässigt med" 

Visst finns det hundar jag tycker är otroligt vackra, men jag vet att jag aldrig kommer klara av dem och ingen skulle må bra av det.

Men om det är två raser och båda passar mig lika bra, då väljer jag den som tilltalar mig mest estetiskt med :)

## Comment 40
Author: [Borttaget]

Tillägg; Jag skulle kunna ha världens fulaste hund om den passade mig som handen i handsken. För världens fulaste hund skulle bli världens finaste hund för mig. Sen vad resten av världen skulle säga om min hund är inget som skulle intressera mig liksom.  

Enda gången jag skulle välja efter utseendet är om jag skulle ställa ut hunden, då det är viktigt liksom. Men annars så kvittar det totalt.

## Comment 41
Author: Fridaaaa

Nej man ska ej gå på utseendet främst. Utan vad man ska ha hunden till.
