# En tik fick 18 valpar
Author: felzena

Hej, vet inte om någon har länkat till det här tidigare men iallafall: En vorsteh tik fick 18 valpar i arvidsjaur. 

Källa: http://www.nsd.se/nyheter/artikel.aspx?ArticleID=7408607

  

**Hur hade ni själv reagerat om eran tik fick en sådan stor kull? **🙂

## Comment 1
Author: vinteralvan

JÖSSES! ![Förskräckt](http://hundar.ifokus.se/images/empty.gif "Förskräckt")

## Comment 2
Author: monstermash

Ojdå... 😮🤫

## Comment 3
Author: fettmedkevlar

Så kul, det är uppfödare till min schäfertik.

Min reaktion skulle nog först vara att jag är imponerad om det hände mig, sen skulle jag nog börja fundera på kostnader.

## Comment 4
Author: AktivaSiri

Men shit, vilket jobb. Men kul att nästan alla klarade sig :)

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Åh Vorsteh

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Jösses, vilket hästjobb för både tiken och uppfödaren. Roligt att så många klarade sej ändå😃

## Comment 7
Author: russin

Tack och lov så får inte min ras så många valpar - dom skulle nog spricka då🤔 Måste vara jobbigt att äta, andras osv med så många i magen.

## Comment 8
Author: Karmatarerskanise

Ojojoj! Snacka om jobb :) Jag hade nog fått lite panik :D

## Comment 9
Author: malinroth

Var barnvakt till Aska som är en av valparna igår :) Galnare jycke får man leta efter, men ack så fin! Det är Lans här på ifokus som äger henne. :)

Vorsteh får väl ofta stora kullar men det där var ju lite för många.. mina föräldrar hade en vorstehkull en gång, den tiken fick 13valpar varav 12 överlevde. :)

## Comment 10
Author: Annette

När jag var liten hade min pappa en Dobermanntik. De var 16 valpar i hennes kull och alla klarade sig.

## Comment 11
Author: Michaela-N

_"17 var i liv. Sedan tvingades Ann-Charlotte Forslund välja bort tre valpar._

_\- Det var inte roligt men vi var tvungna att göra det, för att tiken och de andra valparna skulle ha en chans att överleva."_

Men, varför kunde man inte letat efter en amma till valparna? Det var ju tre helt friska valpar som annars hade kunnat få leva.

## Comment 12
Author: Lamina

#11 Jag tänkte samma sak. Sen insåg jag att det kanske inte så lätt att hitta ammor sådär långt norrut?

## Comment 13
Author: Michaela-N

#12 Kanske är det så. Men som jag tolkade det ur texten var uppfödaren tvungen att avliva valparna direkt efter födseln. Kunde man inte ha matat valparna med ersättning tills en amma hittats? Jag ska absolut inte döma nån jag inte känner, men kan ju bara tala för mig själv, som hade åkt Sverige runt för mina tre nyfödda valpars överlevnad om det så krävdes 😉

## Comment 14
Author: Lamina

#13 Kan bara hålla med dig. Men vi har alla olika prioriteringar och möjligheter. Kanske uppfödaren har någon anledning till att h\*n gjorde så som vi inte vet om.

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Det måste vara en mycket frisk tik som kan få så många valpar så ser jag på det hela, även om några inte klara sig. Kostnader det antar jag man har räknat och har oxå då man är upf och kan få oväntade utgifter närsom. Hoppas allt går bra och att alla (som är kvar) lever många år.

## Comment 16
Author: [Borttaget]

#3 eftersom det hela skedde genom snitt, så kan det varit av veterinärens inrådan. Alla som haft en stor kull förstår nog vidden av det hela. Åka över hela landet med 3 nyfödda valpar är nog inget att rekomendera. Själv förstår jag att uppfödaren hade ett dygnet runt jobb för att hjälpa tiken med dom valpar som fanns. Jag vet hur det är att nappa EN valp dygnet runt med allt det för med sej. Jobbar man sen heltid så blev det några turer fram och tillbaka på dagarna.

## Comment 17
Author: vallhund

kl

Det är så lätt att ha synpunkter på andras val.

Kvarvarande vappar nappades var tredje timme, det måste ha varit ett heltidsjobb.

Man får inte transportera valpar land o rike runt, speciellt inte om det inte finns någon amma tillgänglig, o tydligen fanns det inte enligt http://ammacentralen.webs.com/  http://www.jordbruksverket.se/amnesomraden/djur/transporter/hundar.4.207049b811dd8a513dc80001498.html

Att en nysnittad tik klarar av 13 vappar (med hjälp) är ett under i sig.

## Comment 18
Author: Lans

Japp. Min Aska är från den kullen 🙂 Som sagt fick tiken snittas och dom har fått stödmata valparna. Så 13 valpar har nog varit gott och väl. Heltidsjobb som sagt.

Jag tycker absolut inte det är något konstigt att dom tog bort 3st. Självklart är det tråkigt, men man måste ju tänka på tikens bästa och resten av valparna. Tror inte det hade varit det lättaste att hitta en amma här uppe. Och då är det ju bättre att ta bort dom direkt, istället för att vänta med att göra det. 

Ta hem en nysnittad tik med 17 valpar? Nej, det tror nog inte jag heller att jag hade gjort :)

  

Jag har haft fullt upp med EN valp sen jag fick hem henne. Vill inte veta vilket kaos dom måste ha haft med hela kullen 😃

## Comment 19
Author: Fridaaaa

Oj!  
  
Lillans mamma fick kull med 16 valpar ^^

## Comment 20
Author: malinroth

#18 Snyggingen! :) Ja herregud.. och dom har väl fyra kvar hemma ännu. Hjälp ;)

## Comment 21
Author: felzena

#18 Vilken söt valp! bor du här uppe, kring arvidsjaur? :)

## Comment 22
Author: Lans

#21 bor i Kiruna :)

## Comment 23
Author: felzena

#22 okej för jag bor bara 7 mil från arvidsjaur :)

## Comment 24
Author: fettmedkevlar

#22 Kul, jag bor också i Kiruna..
