# Kolla hund imorgon
Author: Viccan92

Japp blir ev en till hund imorgon. Vi har inte haft Jason så länge ju men ja vi ska iaf kolla. Jag vet att han är ung men inget sätt jag provat att träna på funkar. Vi ska ev kolla med en privat intstruktör. Beror lite på priset. Eller så blir han enbart spårhund. Lutar mest åt det nu iaf. Men jag ska fortsätta prova.

Men iaf hunden vi ska kolla på imorgon är en fem år gammal amris hane. Han bor hos en uppfödare men hon tycker att han kan få en egen familj som kan jobba lite mer med honom då han är klar inom utställning och så. Gillar jag honom så blir jag fodervärd.

Han har några saker att jobba på men är mycket mindre än vad Tintin hade. Rolex som han heter jagar cyklister och mopedister och är även lite skällig mot andra hundar han möter på promenader. Sen lite vaktig. Går dock att ha lös i skogen. Håller sig nära och så. Men vi får se. Problemet är bara att vi kommer att bli totalt utställda av familjen om vi tar honom. Dem var sura när vi skaffade katt och när vi skaffade hund och sen kaninen och ja nu en hund till. Så kan jag så håller jag mig undan dem så länge jag bara kan.

Så imorgon när svärfar ska komma hit för att kolla köket hos en granne så tar jag hunden och går bort till hundrastgården eller ja en lååångpromenad.
