# Vänta lite nu.. Naturlig stumpsvans?
Author: [Borttaget]

Läste nyss i en annons där en kull med valpar (Amstaff/Amerikansk bulldog) på blocket.

Där står såhär.

"Tikarna och en utav hanarna är födda med stumpsvansar, efter sin pappa som också har stumpsvans.  
De andra 2 hanarna har vanliga långa svansar som sin mamma."

Kan dessa raser få naturlig stumpsvans? Detta konceptet är helt nytt för mig, och jag är mycket förvånad :)

## Comment 1
Author: Michaela-N

Amerikansk bulldogg kan säkert det. Jag vet i alla fall att det finns raser som får stumpsvansar ibland, aussie är en av dem.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Ja, jag vet att vissa raser har det/kan ha det naturligt :) Det lät roligt bara, då man brukar kupera dessa raser där det är lagligt.

Varför man gör detta när man tydligen kan avla fram svanslösa sådana förstår jag inte.

## Comment 3
Author: russin

Risken finns att det finns fler defekter än kort svans - det kan finnas defekter även i ryggraden på dessa tyvärr. Inte helt ovanligt bland frallor t ex som föds med kort och ofta krokig svans.

## Comment 4
Author: LindaBlue

Finns ju även bl a katter (manx) och jag tror råttor utan svans, helt sanslöst att avla på dessa, då det som leder till den korta/ ingen svans ofta också innebär inre missbildningar, så det kan vara stora komplikationer eller dödligt för en sådan hona att föda! Djurplågeri om ni frågar mig. Borde ju vara samma anlag för hundar?

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Jag trodde inte att man avlade frivilligt på sådana defekter :)

Självklart vet jag att en hand full raser har det naturligt, och att vissa raser kan få defekter, så att säga.

Men jag har inte hört just Amerikansk Bulldog innan. Det lät helt enkelt som att chansen finns att de kuperat småttingarnas svansar och påstår detta för att komma undan med det.

Men det är nog bara jag som är cynisk :) De är antagligen födda med det som det står.

## Comment 6
Author: Oliviahack

Welsh corgi pembroke har ju både långsvans och stubb och där är det inga problem med deras stubb!

## Comment 7
Author: vallhund

En del raser kan ha naturlig bobtail, obs ej helt utan svans, Aussie o Berger des Pyrénées o ACD, hos dessa raser o ev fler så handlar det inte om en deffekt. + några raser till.

Hos Rottisar däremot så är det en deffekt som är starkt kopplas till Spina Bifida, typ att ryggmärgen ligger helt öppen. all avel på hundar utan svans, eller mycket kort svans som inte tillhör raserna i första stycket ovan är enligt Svensk lag olagligt eftersom man då avlar på en genetisk deffekt.

Min hund har stubb, när jag tävlar eller dyl så måste jag ha ett vetintyg med som styrker att det är medfött, intyget skall skrivas max 2 dygn efter att tiken valpat.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#7

Tack för denna förklaring :)

## Comment 9
Author: vallhund

\# 8

Så lite så, alltid glad att kunna informera om olika saker vad gäller hund.

Nu har jag ganska dålig koll på kuperingsraserna, men problemen har skjutits under mattan iom kupering. Dvs vad de har för svanskvalitet har döljds i många generationer.

Kuriosa: I vissa delar av Texas kuperas alla Aussies o BCs, anledning: De har så stora problem med Coyotes att ranchägarna/anställda skjuter på alla hunddjur med svans.

mvh
