# Köp & Sälj sida?
Author: [Borttaget]

Någon som har några andra bra köp & sälj sidor för djur/hundar eller allting, precis som på blocket.se? Gärna en aktiv sida där senaste annonsen  inte är ifrån November ^\_^

## Comment 1
Author: Fridaaaa

På facebook finns det en del sidor, om man söker :)

## Comment 2
Author: [Borttaget]

#1 Jo har sett en del där, men inte så bra precis. Några tips på vad jag ska söka på?? ^^

## Comment 3
Author: [Borttaget]

vovve.net har en köp & sälj sida

## Comment 4
Author: Fridaaaa

#2 Ok dem jag har sett har varit hyfsade.  
Jag har bara sökt på hundsaker eller hundsaker säljes eller liknande :D

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#4 aaaa.. jag syftade på liksom hundar, bara djuret :P

## Comment 6
Author: Fridaaaa

#5 va?

## Comment 7
Author: [Borttaget]

tradera finns med :) där brukar jag fynda lite

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#6 Hundannonser ^\_^  
#7 Där är jag inne varjed dag och tittar! Men tyvärr så var det ju inte precis de jag var ute efter nu... ;)

## Comment 9
Author: Jenniferri

Jag är medlem på en fb sida där de lägger ut annonser på hundsaker de säljer. Kan försöka länka till gruppen när jag kommer hem från skolan, är på mobilen nu :)

## Comment 10
Author: monstermash

#6, #7, #9 - TS är alltså inte intresserad utav hundtillbehör, utan **hund/djurannonser**. Alltså typ valpkullar/omplaceringar.

TS, vi har ju "Omplacering" och "Djurannonser" här på iFokus om du missat de sajterna. ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Det finns ju även dröser med omplaceringshem runt om i Sverige, både till hundar & andra djur, och minst lika många åsikter om vilket som är det bästa... Googla och skapa en egen uppfattning om de olika djurhemmen. ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Vill du ha en renrasig hund så är det nog lättast att kolla på uppfödares hemsidor och mejla dem, även om du skulle vara intresserad utav en äldre omplacering.

## Comment 11
Author: Fridaaaa

#10 Det är inte så lätt att veta när det inte står i #0 eller hur :)  
I så fall får ju TS säga det :)

## Comment 12
Author: monstermash

#11 - Det har jag inte påstått heller, men eftersom du inte förstod vad hon menade tog jag friheten att förklara för dig. Dessutom skriver hon, aningen kryptiskt kanske man kan tycka, i #8 att "tyvärr så var det ju inte precis de jag var ute efter nu" vilket jag **tydligt** tycker påpekar att hon inte är intresserad av hundtillbehör. Det var ju dock efter du skrivit.

Jag tycker #0 är tydligt, hon vill ha en sida där hon kan köpa en hund och de kanske har tillbehör också. Annars hade hon väl skrivit just att hon eftersökte en sida med massa hundtillbehör.

## Comment 13
Author: Fridaaaa

#12 Det står att ts söker en sida **för** hundar och ev andra djur. Det säger ingenting om att det ska vara en sida där dem säljer/omplacerar hundar, utan kan betyda tillbehör också. Fler tydligen fler som tolkade det på samma vis :)

## Comment 14
Author: monstermash

#13 - Jag ser vad det står tack, jag säger bara hur jag tolkade det. Vi kommer uppenbarligen inte längre eftersom vi tolkar på olika sätt så jag lägger ned här tills TS berättar vad hon är intresserad av, hundar eller tillbehör.

Jag är väl medveten om att du inte är den enda som tolkade det så, jag svarade ju trots allt er allihopa.

## Comment 15
Author: Lilllens

#13 I #8 skriver hon ju hundannonser?

## Comment 16
Author: Lilllens

TS, Är det valp eller omplacering du är ute efter?

## Comment 17
Author: Fridaaaa

#15 Dock inte i #0 och jag hade skrivit och tipsat INNAN hon skrev #8 :)

## Comment 18
Author: Jenniferri

Jag såg inte hennes inlägg i #8 för jag hållde på att skriva när hon publicerade sitt inlägg och jag gjorde 1 min efter men okej alltså inte hundtillbehör som hon är intresserad av :)

## Comment 19
Author: [Borttaget]

Är man ute efter omplacering finns det oxå en del hundhem som man kan kolla på :) är det valpar så rek jag att man antingen kollar in rasklubbens hemsidor, eller vovve.net.  blocket har nu mera ökat även med renrasiga hundar just för att syndas lite mer. letar man blandras valp så är det vovve.net och blocket, det finns som sagt var allt på dessa sidor renras-blandras-valp-omplacering mm

## Comment 20
Author: monstermash

#17 - Vilket jag skrev redan i #12.

"Dessutom skriver hon, aningen kryptiskt kanske man kan tycka, i #8 att "tyvärr så var det ju inte precis de jag var ute efter nu" vilket jag **tydligt** tycker påpekar att hon inte är intresserad av hundtillbehör. **Det var ju dock efter du skrivit."**

Du verkar ta det hela om ett påhopp, men jag skrev trots allt till _alla_ så jag förstår inte varför du gör en så stor grej av det hela?

#18 - Lätt att missa. ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 21
Author: Fridaaaa

#20 Jag har inte gjort stor grej av det? Jag förklarade bara som dt var, inte samma sak :)

## Comment 22
Author: monstermash

#21 - Jag tycker du gör en stor sak av det, men det hör inte till tråden så skitsamma. Ursäkta för lite OT, TS!
