# "Honom kan ni avla på!"
Author: [Borttaget]

Var ute och gick med hunden och träffade en kvinna som började klappa sig på knäna och locka för att hunden skulle gå fram och hälsa. Min hund började dra i kopplet så jag sa att hunden inte får hälsa förrän hon slutar dra. Kvinnan fortsatte som förut. Jag blev irriterad och sa åt hunden att sitta så att jag kunde säga varsågod så att vi skulle kunna gå därifrån någongång.  
  
Då säger hon "Honom skulle ni kunna avla på! Han har precis rätt teckning!"  
  
VA?! För det första är det en hon och för det andra är jag helt säker på att du ens vet vad hon är för ras. Perfekt teckning för vadå? Hon skulle kunna ha allergier, bettfel, hudbesvär, kassa höfter etc men det vore en utmärkt idé att avla på henne för hennes färg?  
  
Jag blir så irriterad för det är precis sånna människor som avlar på vilket skit som helst. Det är därför det finns en massa konstiga blandingar som rottweiler/jämthund/pudel/golden-valpar på Blocket. Blir så arg när folk bara avlar för att hunden är söt utan att ha någon som helst tanke med aveln. :(

## Comment 1
Author: Fridaaaa

Jag har fått höra det många gånger "ska ni inte ta valpar på eran hund?". Lite störigt när folk lägger sig i sånt. Det är ju inte bara att avla bara sådär, även om det är renrasig hund, eller blandras för den delen heller. Våran tik har inte fått valpar pga att hon är en osäker hund, det kostar en hel del att fodra valparna, sankt bernhard kan få många valpar (hennes mamma fick 16, 12, 8 valpar i sina kullar), så nej vill inte ta risken att det blir så många, och man ska få det sålt.   
Men vissa tror att det bara är att avla hur som helst :/

## Comment 2
Author: [Borttaget]

\# 1 Precis, och när det dessutom finns så otroligt många hundar som redan behöver hem! :/

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Stör mig faktist inte på såna komentarer. Jag ser det lite så här, när man köper valp ser man så man köper så sund o bra mentalitet på fäderdjuren o tränar man inte sin hund att bli så trevlig o stabil? Klart att en del tycker man har fin hund o nyfiken på om man ska avla på den något jag säger att jag inte ska men hänvisar dom till flera andra uppfödare som man vet har fina trevliga hundar av samma ras.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Det som irriterade mig med just henne var att hon sa "Honom skulle ni kunna avla på." Hon frågade inte om vi hade funderat att avla, hon visste inte vilken ras och hon hade just träffat hunden.  
  
Hade det varit någon bekant som frågat om jag funderade på att avla på henne hade jag såklart inte blivit arg, men hon visste ju absolut ingenting om oss och ändå sa hon att vi kan avla på henne. Att hon dessutom gör något så respektlöst som att locka på en hund utan att be om tillåtelse från ägaren visar ju bara mer på att hon inte har någon vidare jättekunskap inom hunderiet.

## Comment 5
Author: Fridaaaa

#2 Ja det finns ju redan det :/

## Comment 6
Author: Noa-Nisse

Hon kanske visste vad det var för ras?  
  
Jag blir faktiskt inte heller irriterad. Förr hunde jag bli det men nu har jag tänk såhär att den enda som mår dåligt är jag själv när jag blir irriterad. Inte någon annan. Jag förklarar hellre för människan istället hur det ligger till =)

## Comment 7
Author: [Borttaget]

\# 6 Då ingen hittills vetat vad det är för ras innan jag sagt det är jag mycket tveksam till att hon skulle göra det. Och det spelar egentligen ingen roll för det finns ingen möjlighet till att hon skulle kunna bedöma på 20 sekunder hurvuda hunden var lämpad till avel eller inte.  
  
Det är tur att vi är olika. :)

## Comment 8
Author: Maja2

håller med #3 och  #6

## Comment 9
Author: evelina1991

Jag kan faktiskt förstå dig "Rodeo" , hade oxå blivit sur om någon hade lockat till sig våran hund utan att fråga, det ha med vett och etikett att göra! Vår hund på 8 månader tycker inte om män så när man stöter på ungdomarna här utanför en lördagkväll o dem ska gulli gull så börja hon skälla på dem för hon tycker inte om svartklädda xD (min mammas man e så pass dum i huvudet att han skrämt henne så hon ha nu reagerat på detta -.-) Fast rätt kul att dem backar för en liten Scäfer valp ;)

Det här med att avla kunde kanske hon lagt upp på ett annat sätt om hon nu kände sig manad att ens säga detta. Vissa personer är ju bara FÖR mycket!

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Hon kanske helt enkelt bara ville ge en komplimang?
