# Ibland orkar man inte bara..
Author: [Borttaget]

Jag hoppas jag inte blir anklagad eller hatad nu men jag måste få skriva av mig.  
  
Jag har min Molly på 17 veckor och dagarna flyter på bra.. vi tränar och leker och övar mycket och såklart vilar och tar det lugnt. På kvällarna blir det kaos i stort sett. Hon ska hugga efter en, spelar ingen roll hur man säger ifrån (piper och går, säger nej, lyfter henne till ett annat rum eller visar tänderna och morrar) hon fortsätter. Sen är väl nakenvisarna envisa i sig och det är tusan jobbigt ibland.. jag kan ta att hon biter lite på skorna eller mammas ryggsäck för så fort jag går emot henne springer hon bort så hon VET att hon gör fel så nu koncentrerar jag mig på att smyga mig fram, lyfta bort henne och säga nej.. det har hjälpt med det mesta.  
  
Jag har nog tappat orken kan jag erkänna.. ikväll gick det bara inte att hålla tillbaka tårarna när jag slog i huvudet - och det gör ont än efter 30 min. Molly var som vanligt; huggig och skulle attackera en.. hon hade lagt sig för att vila men började riva i sin kudde och jag fick henne att lugna ner sig och jag la mig brevid henne.. kudden låg lite lite under min säng och jag skulle resa mig upp och slog i huvudet i kanten, la mig på golvet och bara försökte ta det lugnt och såklart kom hon och skulle naffsa i håret, jag sa ''nej'' och puttade bort henne men hon slutade inte. Denna envisa hund alltså! Då kom tårarna.. dom pressar än bakom ögonen.  
  
Grädden på moset är väl att min familj inte riktigt följer mina regler då det är MIN hund.. dom har synpunkter och dom tjatar och gnatar dygnet runt, det tar också på krafterna. Spelar ingen roll hur mycket jag säger att det tar på mig, det fortsätter.

Jag älskar min hund, så in i bomben. Det jag tänker prova nu är att pipa till ordentligt och lämna henne i några minuter, dissa henne.. sätta mig på sängen där hon inte når mig om det så krävs. Detta ska jag vara noga med, orkar inte med en valp som hugger efter en. Så fort hon hugger vid lek ska jag lämna henne och visa att det inte är okej. Hoppas detta funkar nu.. om hon kraffsar i sin kudde/på golvet ska jag lyfta in henne i ett annat rum om och om igen - jag ska vara envisare än henne. Jag gör redan detta men jag ska fortsätta och vara snabb nog.

Jag ville bara skriva av mig. Det är inte alltid roligt att ha en valp, speciellt inte en aktiv sådan! Men jag älskar henne till döds, min fina tjej!

## Comment 1
Author: mopsen12

Jag känner igen mig i mycket av sakerna du skriver och mitt enda, tråkiga råd är - väntan. Det mesta växte bort av sig själv. Nu kan hon bli lite för 'på' ibland också och bitas och naffsa men då brukar jag sätta mig någonstans dit hon inte når upp och ignorera henne eller eventuellt ge henne ett tuggben som hon kan avreagera sig på.

Det var vid sex månader ungefär det hela trappades ner betydligt.

Men pröva att göra så, eller kör någon hjärn-aktivitets-lek, om det går...

## Comment 2
Author: [Borttaget]

#1 Tuggben har hon alltid och det brukar hon ta självmant och gnaga på ganska ofta, men ibland är mina händer och knäskålar roligare att bita på - smakar väl bättre antar jag, hehe.  
Har 3 olika aktiveringsleksaker hon brukar få använda, sedan så brukar jag gömma godis också och båda saker älskar hon så himla mycket!  
  
Som sagt, på dagarna funkar det men inte på kvällarna. Jag får väl vänta ut det som du säger, och sen verkligen visa att jag inte vill vara med henne när hon bits.

## Comment 3
Author: russin

Kan trösta dig med att de allra flesta valpar får sådana där kvällsryck. Det går över med tiden - så håll ut![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 4
Author: Karmatarerskanise

Så kan det blir när hunden tex är trött. Oerhört jobbigt och din plan låter bra med att du ska ignorera och sätta dig någonstans dit hon inte når och sedan inte ha kontakt med henne igen fören hon är lugn.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#3 Då har inte min valp något problem alltså? Haha.. en sak jag verkligen kan skratta åt är hur hon kutar runt i hela lägenheten när hon märker att vi ska sova för natten, men så fort jag ropar på henne och har henne i mitt knä så lugnar hon ner sig. En sådan jobbig valp kan vara tok-underbar!  
  
Har funderat på att lämna tillbaka henne när hon varit som värst, sad but true, men så kollar jag bara på henne och inser att jag inte skulle klara det! Jag tänker alltid på att jag ska ge upp när saker blir jobbiga, men jag gör det aldrig.. bara skönt att få tänka av sig lite också, hehe.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#4 Jag vet att hon är trött, det var hon tidigare idag.. hon lugnade ner sig tillslut :).

## Comment 7
Author: Karmatarerskanise

Haha många med valp har tänkt tanken på att lämna tillbaka eller tänkt att det är något fel på valpen. Men det är väldigt vanligt med sådana valpryck.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#7 Bra, då behöver jag inte känna mig elak :(.

## Comment 9
Author: jesspett

Nu får man ju inte ha bur med dörr inomhus men jag vill ändå rekommendera det när valpen är så jobbig och faktiskt biter sönder saker. Ta en rymlig bur, låt den stå med dörren öppen så hon kan gå in o lägga sig där, vänj henne gärna med att det är ganska sjysst i buren. Släng in lite godis o leksaker osv.

MEN, när hon spårar ut och bara är okontaktbar, släng in henne i buren, stäng och låt henne sitta där tills hon lugnat ned sig. Sen släpper du ut henne. Ömka inte utan släng in henne utan att vara arg, bara bestämd och ta ut henne utan att vara gullig och glad, bara neutral.

Vet att det funkat mycket bra med bekanta som har valpar som blivit rabiata om kvällarna!

Lycka till! =)

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#9 Jag har en bur i mitt rum, bara för att jag inte äger egen bil och då har den fått stå i mitt rum helt enkelt.  
Jag har faktiskt fått det rådet... har inte vågat prova bara för att man liksom inte får :/. Ska testa att ignorera henne om det inte funkar har buren varit ett alternativ faktiskt

## Comment 11
Author: russin

Man kan jämföra dessa överspeedade valpar med övertrötta barn som inte vill gå och lägga sig![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") egentligen är dom trötta av alla intryck under dagen, men är så upp i varv att dom inte kan lugna sig - men när dom väl gör det, så slår dom ihop ordentligt.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

#11 Ja, det är mer övertrött i min tjej på kvällarna.. beroende på vad vi gjort då. Hon vilade nyss en timme så nu ska vi snart lägga oss för natten, det brukar gå bra. Hon vet att när det är mörkt och jag ligger under täcket i sängen så är det sovdags :). Men när hon är övertrött tar jag bort alla leksaker och tuggben så hon inte har nåt att göra liksom.. sen säger jag åt henne vid bus och tillslut fattar hon att hon ska vila :).

## Comment 13
Author: joheck

Kan säga att även vuxna hundar (nu är visserligen mina unghundar menmen) kan vara hemska![Skrikandes](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes"). Fast då är det tvärtom, du som är trött och hunden som är oförskämt pigg. Det får man ta när man har djur som inte sköter sig precis som man själv vill jämt. \*suck\*

## Comment 14
Author: brukshundar

Känner igen mig i det där. Min rottisvalp kan få sina ryck också där inget hjälper emellanåt. Säger man "Nej" blir han bara sur och går igång ännu mer vid de tillfällena så det som funkar bäst är helt enkelt time-out:er, alltså att jag går till ett annat rum och stänger om oss och så får han komma in när han är lugn igen. Så nu har han lugnat ner sig betydligt.

Det kommer gå över det där, jag lovar ;)

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Ja, oj vad jag känner igen mig! Ibland var valptiden jättejobbig - minst sagt.![Rynkar på näsan](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

En lustig sak som funkade på min överaktiva valp var när jag tog fram dammsugaren och började dammsuga. Det tyckte hon var lite läskigt så hon tog skydd under soffan eller sängen. Där somnade hon omgående ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Det blev mycket dammsugande på den tiden.

## Comment 16
Author: Noksi

Vi hämtade våre han var 6-7 månader. Han var fortfarande väldigt nafsig då! precis som en liten valp. Nu ett halvår senare är det bättre, men inte tillräckligt bra. okej om det är en liten valp, men dettta är en husky på 29 kg. haha! Vi vet inte så mycket om hans bakgrund, inte mer än att han har haft 4 ägare innan oss, vet inte om det kan ha påverkat honom? han kanske inte fått ha sin valpperiod på riktigt. Jag vet inte.  
Men det funkar med att vi försöker ignorera honom eller gå ifrån honom så fort han nafsar. Finns ju inget tråkigare än när husse/matte inte vill leka mer. Så fortsätt på det spåret så ska det nog gå bra tillslut!

Det är endast när han är leksen detta händer, han gör med oss som han gör med andra hundar. Lite "kom igen nu då" och puttar med hela munnen. Men det känns! Speciellt om han ska upp i ansiktet.

## Comment 17
Author: Jenna_Nord

Ibland går verkligen valpar och unghundar en på nerverna! Men som andra säger här, håll ut - det mesta kommer hon att växa och mogna sig ur! :) Så länge du är konsekvent och ser till att hon inte "tjänar" på att uppföra sig så.

Tycker inte du ska skämmas heller för att man i vissa stunder bara vill lämna tillbaka hunden. Ibland när min hund var RIKTIGT omöjlig när hon var månaderna gammal, så blev jag helt förstörd! Tårarna bara rann och jag såg ingen annan utväg än att "Snart hamnar hon på blocket, jag menar det, jag bryr mig inte om vem som tar henne, jag orkar inte!!"  
  
Men även dessa känslorna gick över efter en stund. Och när jag fick alla känslor i kontroll var det ju inte en tanke på att hon skulle vara hos någon annan än mig ;)

Jag tycker det är okej att bli galen och låta all ilska och tårar komma ur en. För de kan vara riktigt jobbigt med valp och hund ibland! :) Nu när båda mina är vuxna (över 2) så får jag inge såna utbrott längre iaf, haha! Nu kan man bli lita halvgalen men det lägger sig fort ;)

## Comment 18
Author: [Borttaget]

Tack så himla mycket allihopa! Jag trodde jag var ensam att känna såhär faktiskt och kände mig som en dålig ägare då.. skönt att andra känt likadant någon gång! Verkligen tack allihopa!

## Comment 19
Author: LovisaS.B

Kolla på kanalen Nature på SOS puppy. Skit bra! Bland annat säger han att man inte ska lyfta valpen. Den ska inte förmänskligas för att den är liten och gullig. Jag tycket själv de är otroligt svårt att inte bära en liten bebisvovve, men man ska försöka :) Jag tror att den känner att den får uppmärksamhet varje gång du försöker vara allvarlig genom att bära den bort. Ta istället kroppssignaler att "nu står jag här, dags för dig att backa!" , alltid rak rygg men bestämd. Tyst. Inte säga nånting. Sätter sig hunden så kan man ge ett leende och gå ifrån. De gör jag än med min hund! och hon har ändå slutat med valpbeteendet för längesen! Tystnad är de bästa! Försök, de är riktigt kul när man ser hur den funderar :)

## Comment 20
Author: [Borttaget]

#19 Alla tips är välkomna :)!

## Comment 21
Author: russin

#19 - vad är Nature för kanal ? Hittar ingen som heter så ?

är det Viasat Nature/Crime du menar ?

## Comment 22
Author: Adalissa

Som många andra har sagt så är det helt normalt att valpar beter sig så och att man känner sig som en dålig hundägare då och då.

Jag tycker att det var jättestarkt av dig att våga skriva hur du kände här i forumet så att du kunde få lite tips och stöd istället för att bara må dåligt själv. Bra gjort!

## Comment 23
Author: [Borttaget]

#22 Tack :).

## Comment 24
Author: LovisaS.B

#21, aah möjligt :P

## Comment 25
Author: Sophie&Segra

Idag har jag läst den här tråden, om och om och om igen..

Imorse brast det.. Efter o inte ha fått sova ordentligt på över en vecka nådde jag min bristningsgräns.. Mitt på hallgolvet som en tjurig treåring satte jag mig med andra hunden i knät o bara storgrät.. JAG ORKAR INTE MER!

Segra är nu 9½ månader.. Världens jäkla trots.. Lyssnar inte för fem öre, är helt speedad o totalt oregerlig.. Har fått för sig att man inte ska sova på nätterna.. Utan då ska man studsa upp o ner i sängen, bita i allt hon kommer åt, kampa med täcket, kuddarna osv osv..

Så mitt på hallgolvet satt jag.. Sophie 20 år, med min helt galna unghund farandes omkring mig, samtidigt som Prinsen satt så gulligt i mitt knä o pussade på mig o pojkvännen satt bredvid o försökte trösta o peppa.. Det BLIR ju bättre.. Det GÅR ju faktiskt över.. Jag vet ju det.. Men just DÅ.. Fick jag nog..

När dom bara biter på allt, inklusive andra hunden, mig, pojkvännen, mamma.. Ja.. Allt.. När dom inte lyssnar för fem öre o bara lever apa.. Då ÄR det okej o bara bryta ihop o gå därifrån..

Senare under dagen idag har vi haft en jätte trevlig dag.. Det hade man aldrig kunnat tro imorse..

Det ÄR inte en dans på rosor att skaffa valp, första året är allt som oftast ett helvete med ljusa inslag.. Och man hinner fråga sig MÅNGA gånger hur i hela friden man är funtad när man betalar 10.000kr eller MER för just DET DÄR.. ![Tungan ute](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 26
Author: jesspett

Jag låg o tjöt för några veckor sedan och konstaterade att vi aldrig skulle ha några barn eftersom jag uppenbarligen är HELT inkompetent till att ens uppfostra en hund ;)

Efter det har hon dock varit bättre, men det är nog bara en period ;) Ska börja på en fortsättningskurs i vardagslydnad med henne nu också!

## Comment 27
Author: [Borttaget]

#25 Det hjälper så mycket att höra att andra har likadant.. man tror inte det, jag trodde inte det. Haha :). Jag längtar inte till trotsåldern direkt :(. Men håller med dig; betalade man tusen lappar för detta? Haha. Men det är värt det i slutändan - det man ger får man tillbaka. Alla har tjatat om det och nu förstår jag vad dom menar, haha.  
  
#26 Jag har känt samma sak: barn ska jag inte ha förs om 30 år typ, hahah... om det är såhär att ha valp hur är det inte med en bebis som skriker? Haha.  
Det blir ju bättre med tiden som tur är :).

## Comment 28
Author: pehu

Har inte läst alla svar men jag tycker det är väldigt bra att folk vågar öppna sig om berätta att det faktiskt är SKIT ibland med hund. Samma sak gäller nog för många som har barn. Det är liksom inte socialt accepterat att vara trött på sin lilla valp eller sitt barn. Men ibland kan man behöva andas! Du har ingen du litar på som kanske kan avlasta dig lite? Ta hand om hunden några timmar så du kan reboota?  
  
Jag mådde också väldigt dåligt från och till under valptiden och kände mycket skam över att jag tyckte den lille var så jävla jobbig ibland. Och extra jobbigt är det om man känner att man har allt ansvar själv eller att det finns motsättningar i familjen om hur man ska hantera uppfostran.  
  
Min hund fick också kvällsryck och blev totalt dampig innan läggdags. Sprang han runt och sprätte för sig själv lät jag han hållas ett tag innan jag satte mig ner med honom, la honom på sidan och klappade lugnande på honom tills han började flacka med ögonen (=avslappnad). Då fick han ett varsågod vartefter han kutade iväg till sitt favorithörn och tokslocknade ;). Man behöver inte alltid fya eller neja sin valp när den biter. Avleda, ignorera, passivitetsträna...det var det jag körde på! Ibland känns det som att inget hjälper men man får testa sig fram. Och jag kan trösta dig med att detta är en fas som med största sannolikhet kommer gå över snart. Men sen kommer ju trotsåldern...det är den jag har att se fram emot nu snart ;).  
  
Det jag egentligen vill säga var att du inte ska vara rädd att prata ut om detta...det är något som många (om inte de flesta?) hundägare upplever ibland med sina små slynglar ;).

## Comment 29
Author: [Borttaget]

#28 Har ingen som kan ta hand om henne åt mig för ett tag, tyvärr.

Tack för orden :). Känns bra att få så bra respons!

## Comment 30
Author: [Borttaget]

Denna metod har jag kört idag och hittills haft en lugn och fin kväll och vi ska sova om en timme liksom:  
  
Så fort hon gjort nåt jag inte gillar så blir jag rak i ryggen, händerna på sidan och kollar på henne och pushar henne mot någon av sina kuddar, har inte bruit henne alls och det har inte behövt. Har jag behövt få hennes uppmärksamhet, alltså ögonkontakt, har jag sagt ''hörrödudu'' och sen bara kollat på henne tills hon viker av med blicken.. biter hon på mig däremot gör jag samma sak och när hon slutar och vänder blicken dissar jag hene.  
Har hon busat, bitit på skor eller hylla eller oss så leker jag inte med henne på flera minuter hur mycket hon än försöker genom att komma med en leksak.  
  
Haft en rätt harmonisk dag **och** kväll! Tack alla för era tips!! Ni är lite guld värda sådär ;).

## Comment 31
Author: Praefatio

Jag har inget vettigt att tillägga, tycker att du fått bra tips och du vet säkert redan att jag tror på dig till hundra procent! Du klarar det! Och man får lov att vara förbannat jävla trött på den man älskar ibland. Det gäller både hund, barn, förälder och partner. Det viktigaste är att kunna studsa tillbaka tillslut och ge sig katten på att lösa problemet.

Men... Efter att ha läst den här tråden så är jag så sjuuuukt nöjd med mitt beslut att **inte** skaffa valp nu, utan vuxen omplacering ![Tungan ute](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Halleluja, bästa beslutet jag tagit på länge. Jag hade aldrig orkat just nu.

## Comment 32
Author: brukshundar

#25 Var som om jag skrev det där själv. Gud vad jag känner igen mig och jag har inte ens koll på hur många ggr jag stängt in mig på toaletten och storbölat :P

## Comment 33
Author: Ruzicka

Lite nervös blir jag allt av att läsa den här tråden, vår lillkille flyttar hit om en månad ungefär då han fyller 8 veckor. Kommer jag klara det? Vad har jag egentligen gett mig in på? Men samtidigt vet jag att detta verkligen är vad jag vill, så självklart kommer jag att ta mig igenom även de svåra tiderna. ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Det var en mycket bra tråd att läsa i förberedande syfte. Det känns lättande att veta att man får tröttna ibland, att det är normalt och inget att skämmas för. Att det inte behöver innebära att man är en hemsk ägare och människa för det. Det är guld värt att känna till i förväg. En eloge till alla som vågat skriva i tråden om sin frustration. Och jag hoppas att det fortsätter gå i rätt riktning och blir bättre för dig och lilla valpis snart, TS. ![Skrattande](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 34
Author: LovisaS.B

Du är grym! Don't give up!

## Comment 35
Author: polgara

Gud vad jag känner igen det här. Pyret är snart 7 månader o var bedrövlig ända tills för ett par månader sedan, då fick vi hem en hund till, en 3 årig omplacering o han leker med henne så hon slocknar redan vid 8 på kvällen. Vet inte hur många gånger jag höll på att ge upp, räddningen var Rasmus som tröttar ut henne på kvällarna nu

Har haft många valpar genom åren, o när jag fick avliva min gamla hund i våras, så sa jag att det inte kommer in nån valp i mitt hem igen, nä tjena eller hur, Pyret kom hem till oss när hon var 9v.

## Comment 36
Author: [Borttaget]

#31 Tack, tack, tack!

#33 Det är SÅ värt det.. dom fina stunderna suddar bort dom jobbiga :). Man får kämpa men det är värt det, utan tvekan!

Ni andra; jag blir glad att jag inte vart dömd som jag var rädd för att bli. Tack för allt stöd och all tips :)!

## Comment 37
Author: [Borttaget]

Klart du får känna så! Det är skittufft, jag har också grinat som ett barn för att min hund vägrar lugna ner sig. Något som hjälpt jättemycket är att ha en hage (typ kompostgaller) där valpen får vara om den vägrar vara lugn. Till skillnad från att ha en bur är det helt lagligt också, så länge den är tillräckligt stor.

Och du, det går över! Första åren kan vara skitjobbiga, särskilt när man hör från andra att "min hund har aldrig varit sån". Men tror de flesta känner igen sig i vad du berättar bara att en del kanske inte erkänner det :)

## Comment 38
Author: [Borttaget]

#37 Jag ogillar att höra hur andras hundar är om jag inte bett om det faktiskt :/ Kan nästan tycka det kan vara oförskämt att slänga ur sig sådan kommentarer också..  
  
Känns ändå bra att jag inte är ensam om att känna såhär!

## Comment 39
Author: teezan

jag kan också känna detsamma, att ha hund inte är kul utan en börda och jag skäms också enormt över att känna så :( har verkligen haft en rejäl dipp på senaste tiden där jag varit utan ork och lust.

min har problem vid hundmöten.,.. eller jag upplever det så. han stressar, skäller, hoppar, drar o blir sjövild, antagligen av lycka/frustration/osäkerhet och så vill han hälsa väldigt gärna. ibland får han även ett hopprus och blir kär i helt random personer på promenaden vilket kan kännas lite pinsamt och vara jobbigt... man själv känner sig misslyckad just där och då. men lyckas vi bara komma underfund med det, inkallningen och hans lite för vaktiga beteende hemma har vi typ den perfekta hunden men vägen dit känns så lång! har verkilgen slitit vårt hår. detta har vi kämpat med i snart ett år och han är nu 15 månader.

men man kan ju inte annat än älska de små liven och till skillnad från dig #37 så har de flesta sagt att "min hund var också sån" och att "det kommer bli bättre med åren":)

## Comment 40
Author: [Borttaget]

#39 Det är verkligen okej att vara less på hundlivet.. allt är inte frid och fröjd här i livet, inte med nåt. Så varför ska det vara superkul att ha hund hela tiden?

## Comment 41
Author: teezan

#40 nä men precis, man får tänka så. vi är ju bara människor och de är ju bara hundar. klart det uppstår saker som inte alltid är önskvärda och man är inte sämre människa o de inte sämre hundar bara för att man blir trött på det emellanåt.

## Comment 42
Author: [Borttaget]

#41 Precis! Alla är inte perfekta :).

## Comment 43
Author: JasmiineN

Känner igen mig, samma med min familj. Det är MIN hund & jag har satt regler på vad hon får göra & inte göra, mina syskon & föräldrar tycker jag är löjlig & låter hon göra saker som jag inte tillåter att hon får egentligen. Men det börjar bli bättre.. jag tar oftast med henne där jag är nu HELA tiden för att ha koll så det inte blir något fel.

## Comment 44
Author: [Borttaget]

Vad än alla säger om burförbud så är det en väldigt bra lösning. Många veterinärer ger också råd om bur i vissa tillfällen. Att lagen kom om burförbud kan vi tacka flera "uppfödare" som använde dessa som förvaring av hundar dygnet runt.

MEN använd inte buren som en bestraffning. Ha den intill din säng med en liten filt över ett par sidor. Det ska kännas som en trygg liten lya där hon kan gå in när hon vill sova eller bara ha det lugnt och skönt. Används den som bestraffning kan det ge motsatt effekt och kommer bli problem när ni någon gång ska åka bil eller tåg eller bara att låta henne vara där. Den ska ge en trygghetskänsla![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Det kommer gå jätte bra ska du se. Att du är öppen och ser ditt lilla problem visar att du är en bra hundägare. Anmäl dej till en valpkurs. Där får man massor av råd och tips och även kontakt med fler i din situation.

Lycka till med din söta lilla valp![Skrattande](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 45
Author: [Borttaget]

Buren står öppen med filtar ovanför sig men hon är inte där om hon inte måste, dvs vid längre bilresor osv :).  
  
Kan även säga att jag själv har mer ork i mig nu när jag säger åt henne genom att bli rak i rygg och gå emot henne. Och hon däremot har blivit lugnare och kan koppla av mer efter den metoden! Men peppar peppar ta i trä :).

## Comment 46
Author: [Borttaget]

Vad duktig du är. Det här med kroppshållningen har en enorm påverkan på hunden. Hon läser av dej mer än du tror. Vi har levt med hunden vid vår sidan i mer än 15 000 år. Så den vet precis vad du tänker på![Skrattande](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 47
Author: [Borttaget]

#46 Ja :). Man lär sig nåt nytt hela tiden! Bra då att sådana här forum finns då man får råd och tips och kan utvecklas :)!
