# Funderingar
Author: Magic Nicki

Hej! Funderar på att skaffa mig en liten hund, men det känns lite orealistiskt. Varför? Jo, det går kanske bra nu när jag är hemma mycket då jag går i skola. Men hur gör ni som kobbar? En hund kan väl inte vara ensam i 8-9 timmar? Hunden måste väl ut och rastas? Och en sak till, är ni "utemänniskor" av naturen eller får man rutin på det när man väl har skaffat sig en hund? Jag tänker mig någon mindre ras som pomeranian, cavalier, juck russel eller chihuahua. Och hur förhåller sig folk till blandraser? T ex om en katt är blandras så är den huskatt och det är inte ok att avla blandraser.

## Comment 1
Author: Magic Nicki

Hur gör ni som jobbar skulle det vara:)

## Comment 2
Author: reverse

Nej, så länge är inte rimligt att hunden är ensam. Det finns hunddagis, dagmatte och liknande som man kan använda sig av om det inte funkar att exempelvis ha med sig hunden på jobbet, eller om man är i ett förhållande och jobbar olika tider så det på så vis inte blir så mycket ensamtid för hunden osv.

Och en hund behöver ju ut flera gånger om dagen oavsett ras, storlek mm, så lite av en grundförutsättning om man vill bli hundägare är det ju att man själv gillar att gå ut. ![Flört](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 3
Author: vallhund

\+ Att men behöver ha möjlighet att ta ledigt ca 7 v med valpen.

## Comment 4
Author: mikkan01

Finns som tidigare skrivit hunddagis, dagmatte, kanske en snäll granne som är hemma om dagarna? Du kan sätta upp någon slags annons i en närtidning redan nu att du kommer behöva hjälp med rastning, kanske en pensionär eller någon som går hemma vill komma ut lite och hjälpa dig med det? =) Någon bekant som inte jobbar samma tider som du?  
Finns en hel del man kan göra.  
  
Jag själv är utemänniska och det krävs nog lite att man är det för att ha hund, för att komma iväg på dom där långpromenaderna...annars kanske det blir lätt att det blir 15 minuter varje sväng? Men hunden kanske "inspirerar" vissa till att gå längre sträckor o.s.v. =)  
  
Ang. blandrasaveln har jag ingen större koll på hur folk här inne tycker och tänker om det. Jag själv har inget emot blandraser, alltså hundarna i sig men jag ogillar och skulle aldrig stödja aveln. ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 5
Author: Magic Nicki

Jag menar inte att jag inte kommer att gå ut med henne. Om jag skaffar mig hund måste jag jo ut flera gånger om dagen, antingen jag vill eller ej. Det jag undrar är om de som har hundar är väldigt aktiva från början innan de skaffat hund.

## Comment 6
Author: Praefatio

#5 Jag är väldigt aktiv utomhus sedan innan och tycker defintivit att det är en förutsättning för att man ska skaffa hund. Man måste inte vara superhurtig om man "bara" ska ha en sällskapshund (vilket jack russeln inte är, det är en arbetande hund) men man kan ju inte ogilla att promenera. Småhundar ska också ut på långpromenad, i alla fall en gång om dagen. Gillar du inte att vara ute alls, "antingen jag vill eller ej" uttrycker du dig, så bör du tänka om. Du kommer att behöva gå ut, och du kommer att behöva anstränga dig för att göra promenaderna roliga och givande för din hund. Verkar det mest jobbigt så bör du överväga ett innedjur istället. Ser att du gillar katter, det finns ju kattraser som blir väldigt "hundlika" med skillnaden att du inte måste gå ut med dem.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

mindre hundar tåls ta upp är inte mindre aktiva jack russel tex är ju en väldigt aktiv ras som kräver att man lägger ner mycket tid för få den trött. Jag anser alla hundraser behöver akterveras förutom gå promenader vissa behöver dok mindre aktervering än andra.

här jobbar vi lite skift jag arbetar kanske dagtid o min man kväll vi pusslar lite med tiderna och sen har vi större barn som tar sitt ansvar o del i hundarna oxå. Vi håller 4 tim här sen är någon hemma för gå ut med vovvarna på promenad om vi skulle arbeta samtidigt.

Det finns dagmattar/hussar hundagis mm som man får se till att skaffa om man arbetar eller är borta så länge som du skriver ts.

En person som inte klarar av att gå ut i regn o kyla bör inte skaffa hund.

## Comment 8
Author: Magic Nicki

MEN, jag är jo medveten om att man fårställa om sig. Jag brukade gå ut och gå. Just nu känns det som att jag har lagt mitt hela liv på hyllan. Jag går i skolan och det är det som gäller. Samtidigt skulle jag kunna ta mig tid gå ut mitt på dagen t ex då jag är mycket hemma. Jag behöver en anledning till det. Så länge det inte finns anledning så sitter jag hela dagarna för att jag måste plugga. Sen så har jag små barn. Om ett par år kanske den stora klarar av att gå små korta promenader mitt på dagen när vi jobbar. Får fortsätta fundera.

## Comment 9
Author: Jenna_Nord

Hade jag inte haft hund så hade jag nog inte varit så aktiv som jag är. Att gå promenader osv tycker jag nästan känns meningslöst när jag inte har hund. Men med hundarna vill jag gärna ut. Så på så sätt har jag blivit en mer aktiv person.

Sen går du ju som sagt i skolan. Skaffar man en valp så måste man vara hemma med denna i flera veckor i början. Alltså utan att lämna  den ensam. De tåls att tänka på.

## Comment 10
Author: joheck

Jag va inte alls aktiv innan hund. Satt mest i lägenheten, ensam och gjorde inget nyttigt alls. När jag bestämt mig för att skaffa hund började jag däremot gå korta promenader själv för att vänja mig lite. Det som är bra när man skaffar valp är ju att valpen inte ska ha så mycket motion utan det trappas upp allt eftersom den blir äldre, det blev liksom en lagom upptrappning för mig med. Mina kan dessutom vara lösa så jag behöver liksom inte gå lika långt som dom![Tungan ute](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute").

Många gånger är det även annan aktivering än ren motion som hunden mår bäst utav också.

## Comment 11
Author: LLLINN

Jag har alltid varit aktiv inom sport och gillat naturen jättemycket, men innan jag fick hund har jag ändå varit för lat för att gå ut och gå i skogen själv utan vidare anledning. Med hund "måste" man ge sig ut i skog och mark och jag kan inte göra annat än älska det ![Skrattande](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande"). Dock som någon sa så är Jack russel ingen sällskapshund, den är väldigt aktiv och kräver mycket mental stimulans för att må bra. De flesta JRT jag har träffat har varit skälliga små monster så det är absolut ingen ras jag kan tänka mig...

## Comment 12
Author: vallhund

Dessutom måste du deffiniera för dig själv vilket slags hund du vill ha, förutom att den skall vara liten. Och det är inte en bra idé att låta barn gå ut med hundar.

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Vill bara inflika att jag inte tycker man ska lägga över att gå ut med hundarna på barn. Har själv varit barn i familj med hund, där det blev vårt ansvar att gå ut med hundarna på dagen, helt utan vårt samtycke, vilket gjorde att jag tyckte hundarna var pest och pina. Skaffar man hund som vuxen, är det det ens eget ansvar, inget man ska lägga över på andra familjemedlemmar som egentligen inte kan säga till om det.

Sen skulle jag aldrig låta barn gå ut med med mina hundar. och blir rätt trött på alla i vårt område som släpper ut ungarna med hundarna, eftersom de inte kan hantera de... Men det är en annan diskution...

## Comment 14
Author: Magic Nicki

Min stora tös vill ha hund. Mini-hundar är kanske inte svåra att hantera. Däremot skulle jag mer oroa mig för andra som ev inte skulle kunna hantera sin hund eller släppa den lös. Hur många ggr har man inte hört "hon är snäll" när en lös hund har sprungit mot en. Så ni har en poäng där med att barn ska inte ha ansvar.

## Comment 15
Author: vallhund

Det är stor skillnad på en Tysk jakterrier o en Prazský krysrík, men båda är små, likaså är det stor skillnad på en JRT o en vavva.

Vad vill du/ni göra med hunden? Hur vill ni att den skall vara? För det är väl du/familjen som skall ha hund o inte barnet?

Du kan ju börja navigera runt här: http://www.skk.se/hundraser/?group=9
