# Haltar
Author: Ixectrona

Wikus är 2½ år gammal, och har börjat halta på vänster bak på sistone när han legat i sin fåtölj. Visst, sådär kan jag bli också, ibland kan jag knappt gå när jag suttit konstigt i stolen.

Men han har börjar göra så bara de sista par veckorna, och ingenting har förändrats i vardagen. Inte var eller hur han sover, inte motionen. Första gången han gjorde sådär försökte jag böja och kolla på bakbenet och då verkade han tycka det gjorde ont.

Efter det, om jag är där och böjer och sträcker på det så bryr han sig inte alls, men han haltar ändå en stund. Nu behöver han inte ens ha varit i fåtöljen för att halta, det räcker att han legat på golvet ett tag.  
Är det dags att ringa farbror veterinären? ![Oskyldig](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")  
Han har HD grad C på vänster sida, men jag tvivlar på att lindrig höftledsdysplasi kan påverka en hund på bara två år på det viset. Men något är det ju.

## Comment 1
Author: russin

Det är så olika hur grad C påverkar en hund. Vissa inte alls och andra kan få pålagringar tidigt i livet.

Jag skulle kontakta en vette för ordentlligt undersökning.
