# Hundfakta - Quiz
Author: Noa-Nisse

En Quiz om hundar, hur mycket kan du?

## Comment 1
Author: Noa-Nisse

Wohooo alla rätt ;) hahah konstigt eftersom det var jag som gjorde "kluringen"

## Comment 2
Author: rebz

Roligt quiz! Fick 9/10. Hade fel på sista frågan, trodde de hade 8-10ggr bättre hörsel :P

## Comment 3
Author: Noa-Nisse

#2 va bra! det hade inte jag fått om jag inte vetat svaren innan!! du är duktig.

## Comment 4
Author: rebz

#3 Tack! Jag får helt enkelt erkänna att jag har ett rätt bra minne , när det kommer till saker som jag tycker är intressanta såklart. Det var int frågor som jag direkt kunde, förutom det där med dräktigheten. Några frågor har jag för mig att jg läst någon gång innan. Men jag fick.gå på magkänsla :P. Lite kul att ligga i sängen och göra quiz på mobilen såhär dags :P.

## Comment 5
Author: pius314

Ha ha 6 rätt :-S Klantade mig på dräktigheten, annars gissade jag helt enkelt kasst på ben och smak och lukt Kul kluring! :-D

## Comment 6
Author: starhawk

Fast fråga 10 stämmer ju inte, det finns hundar som naturligt inte alls hör bra, man kan stå brevid dom utan att dom hör en

## Comment 7
Author: Emo

Fel på antalet ben och antalet smaklökar, men annars är jag ganska nöjd med resultatet. Bra sammansatta frågor, både lätta och svåra, precis som det ska vara.

## Comment 8
Author: Noa-Nisse

#6, naturligt inte hör bra? då har de nedsatt hörselfunktion... isf skulle inte antal ben heller stämma för lilla fido här hemma har amputerat ett framben.

## Comment 9
Author: starhawk

#8: Den hundras jag talar om har helt naturligt dålig hörsel eftersom dom inte hade någon större användning för hörseln i sitt naturliga habitat, dom jagade med hjälp av synen som däremot var mycket god

## Comment 10
Author: pius314

#9 nyfiken, vilken är det?

## Comment 11
Author: starhawk

Vet tyvärr inte vilken ras det är men man kunde stå en bit bakom den och klappa händerna utan att den reagerade

## Comment 12
Author: Noa-Nisse

#11, fast om du nu inte vet vilken ras det ens är så känns det ju ganska oviktigt. denna quiz var inte menad till varje specifik ras, utan en generalisering utav alla raser. dessutom står det "Ca" före. alltså inte exakt.  
  
Det finns ju raser som föds med fler tår än andra raser = fler ben i kroppen och därmed också "ca" framför alternativen.

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Haha ååh 7/10 bara... :/

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Fick rätt på alla utom hörseln, benen och smaklökarna. Känns trevligt ändå att få 7 rätt.

## Comment 15
Author: OttoIsTheShit

9/10 :D

## Comment 16
Author: joheck

8/10 fick jag

## Comment 17
Author: nadilda

8/10 :) Bommade på luktcellerna hur hörseln

## Comment 18
Author: polgara

8/10 fel på tänderna, velade mellan 42 o 52 o gjorde felval där, benen blev det oxå fel på, där gissade jag hej vilt

## Comment 19
Author: Jetaime

**5/10 ..**
