# Skjuta ihjäl 2 hundar
Author: [Borttaget]

Hej, jag har inte riktigt hängt med vad som egentligen hänt när det gäller poliserna och hundarna. Jag har tyvärr sett videon och läst i tidningen om att poliserna skulle rädda ägaren från att ta självmord och därför sköt ihjäl hans två hundar. En annan hörde jag att någon hade ringt in till polisen och sagt att en man blivit attackerad av 2 kamphundar som skulle vara dessa två hundar.   
  
Vad hände egentligen?  
  
Varför hotade killen med att ta livet av sig? varför trodde han att polisen skulle skjuta ihjäl hundarna innan det inträffat? varför kom ens poliserna fram till honom och hans hundar? Hur kan man rädda en kille från att ta sitt liv genom att skjuta ihjäl två hundar?

## Comment 1
Author: rebz

Finns en tråd där det diskuterats massor kring det här. Heter "konsten att skjuta en hund"

## Comment 2
Author: [Borttaget]

[HÄR](http://hundar.ifokus.se/discussions/507335e988f4726f6a021630-konsten-att-skjuta-en-hund?discussions-1) kan du hitta den tråden
