# Slut på fästingsäsong
Author: Michaela-N

Hugo har haft Scalibor fästinghalsband på sig hela sommaren. Nu är der ju höst, men jag undrar när jag kan ta av halsbandet?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Vad jag hört går de inte i ide förrens det är minusgrader dygnet runt.

## Comment 2
Author: PiganX

Ja här har då fästingarna inte försvunnit. ![Tungan ute](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 3
Author: undulat_

Inte här heller. Vi har plockat bort 4 fästingar de sista dagarna trots Scalibor halsbandet. det var inte länge det verkade.![Rynkar på näsan](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan") Har precis fått höra att vi bor i ett högriskområde för fästingar också.

## Comment 4
Author: vallhund

Satte på Frontline i torsdag, här är ju nästan 20 grader de dagar som solen skiner.

## Comment 5
Author: NathalieT

Jag har inte sett en fästing på flera veckor :D

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Här finns dom kvar och tror på som 1 säger det krävs minusgrader innan man kan räkna med att dom är borta.

Vi får hoppas på en kall vinter så dessa äkliga \*\*\*\*\* dör så vi har lite mindre fästingar nästa år.

## Comment 7
Author: vallhund

\# 6

Fast det hjälpte inte inför denna säsong, dom rackarna överlevde under den tjocka snön.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

7 nja sla slå till snabbt med kyla utan snö då dör många. vi har haft för milda klena vintrar nu därmed hinner de söka skydd de asen

## Comment 9
Author: fidojunior

Minns att min ena fick en fästing runt oktober/november. De försvinner inte fören det blir riktigt kallt..

## Comment 10
Author: russin

Här finns fortfarande massor med äckel-fästingar och fästingfritt blir det inte förrän runt november när det börjar bli minusgrader på nätterna tyvärr.

## Comment 11
Author: Letfors

Hittade en fästningen på min häst igår... Har hört att de går i "ide" när det hat vart frost fem nätter i rad, dock brukar jag sluta ge fästingenmedel tidigare än så
