# Hund som hoppar riktigt högt och långt.
Author: rebz

Var inne på Youtube nyss och kikade runt lite. Hittade detta klipp på en hund som heter Louie. Vad jag förstod så är han en blandning mellan Sheltie och Whippet. I alla fall, han kan hoppa väldigt högt och väldigt långt.

## Comment 1
Author: Beckibus

GUD VAD DUKTIG HAN ÄR! Så söt! Skulle kunna ha en sån blandning, måste passa bra som agilityhund. Dock ser de mer ut som en **border collie** och whippet. ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Otroligt slitsamt är de ju dock, när de var "how cloe can we come?" blev jag lite upprörd, han satt ju jättenära!! ![Förvånad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad") Men han tyckte ju att de var roligt ändå! :)

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Oj.. Ja det var högt & långt det! Vilken energi den hunden hade :)

## Comment 3
Author: rebz

#1 jag tycker med att han ser ut som BC/whippet. Men hon skrev ju Sheltie :S

## Comment 4
Author: Alexandra-S

Oj, han kunde hoppa! ![Förvånad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")  
Det är ju bara att hoppas på att ägaren sköter om hans kropp riktigt ordentligt då det där inte är hälsosamt.. Men hur mycket friskvård hunden än får kommer det att visa sig i längden på mindre trevliga sätt.

## Comment 5
Author: joheck

Riktigt häftigt! Hoppas bara att han inte hoppar så här alltför ofta, är ju ok lite då och då. Men som sagt så sliter det ju på kroppen.
