# Hur vet man att det är rätt föräldrar?
Author: [Borttaget]

Med alla trådar om blandras och reggningar och skk. Så poppade frågan upp i mitt huvud hur vet man att det är de föräldrana det sägs?

Tiken kanske är svårare att luras med, men vad finns det för åtgärdwer för att jag inte bara kan skriva in att det är en superstammad hanhund som är pappa? fast det egentligen är en annan hane?  
Antar att det är svårt om man inte tar dna-prov (som man måste göra för att ex regga arabiska fullblod)?

Bara en tanke som slog mig...

## Comment 1
Author: Mischa

Klart man kan ange vem som hellst, systemet är inte vattentätt.

Skall man para med någon annans hund så har man ofta ett parningsavtal.

Vill även minnas att registreringsblanketten kräver underskrift av båda hundägare om uppfödaren inte själv äger båda föräldrardjuren.

## Comment 2
Author: Belimas

Har man flera hanar själv så kan man ju "fuska" på så vis men är det en annans hane man anger så krävs det underskrift från dennes ägare för att valparna ska kunna registreras.

## Comment 3
Author: joheck

Håller helt med dig ts. Har tagit upp den frågan i en av dessa renras/blandras-trådarna.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#2 det var de jag misstänkte, att man behövde underskrift av hanens ägare...

Annars kan det ju lätt bli så att någon stackare me en jättemeriterad hane helt plötsligt att massa valpar eftter honom som hon inte känner till...

## Comment 5
Author: Mischa

#4 Och då blir det krav på blodprov.

## Comment 6
Author: Lööv

ja vi blev totalt blåsta på en pappilon. Uppfödaren påstod att hon varit hos en kompis som hadde två st pappilon hanar och att båda parat tiken. Så det var enligt henne  renrasig oreggad pappilon.

Då vi haft valpen ett tag började den närma sig 5 kg. En Pappilon vager runt 3 kg och går korta promenader. Pälsen föll av testar och hon blev släthårig med uppåtstående öron.

Vad vi kunde se efter ett tag så måste den ena pappan varit jack rassel.Hon var en trevlig liten krabat men inte pappilonn i allfall.

Så visst kan man skriva dit någon annan hane om nan vill.

Den grejen går vi inte på igen Blossas Matte

## Comment 7
Author: Mischa

#6

Fast då köpte ni också en oreggad hund.

Jag uppfattade det som att tråden handlade om reggade kullar.

## Comment 8
Author: joheck

#6 Får jag fråga vad du menar med att en papillon går korta promenader? Har själv två renrasiga pappisar^^.

## Comment 9
Author: Lilllens

#8 Funderade på samma sak. Jag tycker att de pallar väldigt mycket.

## Comment 10
Author: joheck

#9 Jo precis. Det är nästintill omöjligt att trötta ut en pappis med endast fysisk motion^^.

## Comment 11
Author: Lilllens

#10 Precis :)

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Jo jag menade reggade kullar. Att man reggar medvetet "fel" pappa. (eller mamma, men det kanske är svårare att fejka för köpare)

## Comment 13
Author: Changrila

Det här är blanketten som man ska fylla i för att registrera en valpkull: http://www.skk.se/Global/Dokument/Uppfodning/Blanketter/registreringsansokan-R21.pdf

Där finns också en ruta som hanhundsägaren ska fylla i. Visst går sådant att förfalska, men det tror jag är väldigt ovanligt.

## Comment 14
Author: Lööv

7  Hon som födde upp pappilon sade det att de inte skulle gå längre än runt trädgården.

Hon älskade att springa busa med mina golden och blev ganska stor till växten.

Om man  reggar sin blandis i blandis  få får man ochså skriva ut stamtavlan.  Det tycker jag är seriöst.  Varför inte skriva att hunden är 25% jack russel.          Låt den som vill ha en blandras fådet då. Och säg inte att det är bara pappis då det inte är det.

Man har kunnat få fodervärds avtal och inreggspapper om man går in på [www.blandis.se](http://www.blandis.se). Man kan ochså få veta vart det blir blandis utställning.

En av mina golden blandisar blev utställd bland 25 juniorer tog första pris. det var ett år  försäkring i If och hundmat för ett helt år. Som första pris.Det kallar jag pris inte bara en röd rosett.

Dommaren hadde jobbat inom ssk längen och nu i blandis. Han var helt betagen av unghunden. Nu är jag tyvärr för gammal och sjuk för sådant. Men lycka till alla andra  mvh Blossas Matte

## Comment 15
Author: joheck

#14 Menar du att en seriös uppfödare sa att de bara ska gå runt trädgården?![Förvånad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad") Helt absurt! Papilloner är väldigt aktiva hundar som behöver ordentliga promenader. Låter väldig underligt![Obestämd](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd"). Finns väl ingen hund som nöjer sig med att gå runt trädgården...

## Comment 16
Author: Karmatarerskanise

#14 Snacka om OKUNNIG människa! Det finns ingen hundras som klarar sig på så lite motion. INgen!

## Comment 17
Author: Lööv

15\. Ja det menar jag. Hon hade 4 st papillon och någon blandras.  det var strax innan Jul och hon påpekade flera gånger att man ska skotta trädgården och göra stigar där  så att man kan promenra lite.

Jag har aldrig fått en valp rumsren  utan att ta den utanför trädgården och det blev mycket promenader och bus. Hon hoppade upp på min golden och busade och somnade på hennes rygg. En kul valp men väldigt busig.

Vad jag tror efter den märkliga affären är att hon var fodervärd  åt  pappais tiken och att den prat  sig med en kompis hane  som inte var Pappillon och hon ville dölja det hela genom att sälja valparna.

Valpen väge efter ett tag cirka  6 kg och hade ingen päls alls. Pappan måste varit en blandis med  Jack russel. Eller ren jack russel. Strävhårig kortbent.

Blir alltid lika häpen då vuxna människor ljuger mig rakt upp i andsiketet.

Jag tvingade henne skriva  i en blandras blankett. Hon klottrade i   fader pappilon. Dumt nog hade vi betalat 3000 kr i handpenning två dagar inna jul.

Och eftersom jag haft hund i 45 år så var ju tiken välkommen i allfall.Men min dotter blev ganska besviken då Jack russel inte var det hon väntat sig.

När det gäller pengar drar sig inte folk för att ljuga. så se upp med stamtavlorna.    Man kan bli lurad Mvh Blossas Matte

## Comment 18
Author: oskartoller

#17    Menade inte uppfödaren en liten runda runt huset då ni fick hem eran valp?

## Comment 19
Author: Ellenfyrkant

#15 Menar du att en uppfödare som hävdar att JRT/papillon är renrasig men oreggad är en seriös uppfödare? :P

## Comment 20
Author: joheck

#19 Nej det va kanske lite otydligt. När jag skrev så så antog jag att reggad uppfödare = seriös, ett sammanhang som såklart inte gäller. Va inte säker på att det va samma uppfödare som födde upp blandisen som menades i det inlägget eftersom detta lät mer som en "ren" papillon uppfödning. Om det är samma uppfödare så är det ju självklart ingen seriös sådan.

## Comment 21
Author: Lööv

Hon sade klart och tydligt att man inte får motionera en pappilon. Den får bara vistas på trädgården för den har så svaga ben. Hon motionerade aldrig sina  pappaisar utanför trädgården.

Jag hadde med valpen på kortare rundor med mina golden och hon sprang två varv medan de sprang ett.

Trappan en våning upp fixade hon första natten. Hon jagade min  6 månaders dagis vovve hoppade och lekte kurragömma i 4- 6 timmar trött  Nejdå.

Mina golden låg klubbade men inte hon.      Hadde en jackrassel uppfödare  som  lärare i min dotters skola Jordbruks gymnasie och hon sade att det måste vara minst 25% Jack rassel strävhårig.   Hon är  jätte söt min inte någon pappilon.             Blossas Matte

## Comment 22
Author: joheck

#21 Har du någon bild? Papilloner är ju också jätte pigga hundar som sällan blir trött av endast fysisk motion. Men om hunden är strävhårig kan det ju knappast vara bara papillon i henne.
