# Utslag på magen!
Author: Sally11

Min ena hund har fått utslag på magen och vid ena örat, jag vet inte vad som orsakat det. Tror inte det är ringorm. Vad kan det vara? Hon verkar inte besvärad av dom men det är ju något som inte är bra. Min andra hund har inga utslag alls så det verkar inte smitta. Någon som vet vad det kan vara?

## Comment 1
Author: Sally11

Här är en bild på magen också..

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Hmm kan nog vara knottbett kanske.. Kliar hon sig något?

## Comment 3
Author: russin

Det där ser ut som insektsbett av något slag - troligtvis knott.

## Comment 4
Author: LinaK

Håller med övriga om att det ser ut som knottbett.

## Comment 5
Author: Sally11

Nej hon kliar sig inte, har slickat lite bara sen låtit det vara.

Tack för era svar..jag funderade också på om det var något bett när det var en röd liten prick i mitten av utslagen. Jag har aldrig sett såna utslag på en hund tidigare så blev väldigt väldigt orolig. Nu känns det lugnare.

Det är ju som inga knölar...är det vanligt att det är som gult innanför den röda utslagsringen..![Obestämd](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd") Det är inga sår bara utslag, som sagt så låter hon dom vara..

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Nu vet jag inte om alla hundar kliar sig vid knottbett, men kanske kan denna infon hjälpa dig lite  mer [http://www.agria.se/hund/artikel/knottbett-pa-hund](http://www.agria.se/hund/artikel/knottbett-pa-hund)

Annars kan du ringa och rådfråga en veterinär om symptom osv ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Det finns lite olika typer av krämer/salvor tror jag mot det, fråga vet. om det finns receptfria!

## Comment 8
Author: Sally11

Tack så jätte mycket! :)

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Ingen fara :) Det där löser sig nog, berätta gärna sen hur det gått om du vill :)
