# Framtidsdilemma
Author: Dosi

Hej! Jag har ett litet dilemma här hemma och jag undrar om det är någon som vart i samma sits?  
  
Har en finsk lapphund på 14 månader och när jag skaffade honom för ett år sedan bodde jag tillsammans med min dåvarande sambo och allt var frid och fröjd. Läste på distans och livet var stabilt. I april gick vi isär och jag och hunden flyttade hem till mina föräldrar. Nu börjar jag fundera mer allvarligt på framtiden och har kommit fram till att jag inte vill fortsätta på min utbildning utan skulle hellre vilja flytta från orten för att börja både nytt liv och utbildning! Självklart vill jag ha hunden med mig, han är mitt allt och min klippa genom allt :)  
Har funderingar på att flytta norrut där jag inte känner någon och plugga. Nu till dilemmat.. hur ska jag göra med min hund? Om någon varit i samma sits.. hur får ni ihop det ekonomiskt och tidsmässigt? Att bo i typ ett studentrum, ha csn-lån och ha hund? Funkar det?  
Är såå kluven över vad jag ska göra.. vill verkligen flytta från orten och börja om på nytt men vill inte att min hund ska lida för det, iom att han kommer bli mer själv och så än tidigare. Så mycket tankar just nu..

## Comment 1
Author: sagaindia

Jag tror säkert att du fixar att plugga och ha vovve. Det är många som har det så och det går galant ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Ev. problem löser du varefter de kommer. Jag har själv pluggat och haft hund och det var inga problem.

Lycka till!

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Mycket beror ju på vad du ska läsa.  
Tex när jag försökte läsa civilingenjörsutbildning så var det mycket i skolan 8-15 varje dag, medan de jag kände som läste på universitet och de jag läser nu (logisitk) är det väldigt lite timmar i skolan, och mycket hemma plugg istället.

Jag har hund och pluggar och det går jättebra. Vi har dagmatte kanske 2-3 dagar i veckan, ibland inget alls. Och det hade fungerat utan, för jag är sällan borta mer än 5 timmar och skulle kunna gå hem på lunchen (detta är alltså kanske 3 dagar i veckan). men min hund blir ganska orolig at vara själv så mycket, så då är det bättre att hon får vara hos dagmatte.

## Comment 3
Author: joheck

Jag pluggar vid universitet och lever på endast csn. Jag har numer två hundar och har aldrig haft problem ekonomiskt. Tar man både lån och bidrag så får man ju nästan 9000kr i månaden, för mig räcker det rätt långt. Jag pluggar ekonomi och har inte så mycket schema-lagt så jag har inte heller haft några problem med att lämna honom hemma ensam de få timmar jag är borta i veckan. Sen blir det ju självklart så att man inte kan ut och festa och annat när man har hund, men det är ändå inget för mig![Tungan ute](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute").

## Comment 4
Author: Dosi

Tack för era svar, de ger mig hopp :)
