# Köpa från 18-19 årig uppfödare?
Author: monstermash

Frågan togs upp i en annan tråd, så tänkte att vi fortsätter diskutionen här istället.

Skulle du kunna tänka dig att köpa en hund från en kennel där ägaren var 18-19 år gammal? Eller skulle bara uppfödarens personliga ålder få dig att backa, även om kenneln var perfekt i övrigt?

## Comment 1
Author: monstermash

Jag skulle absolut kunna tänka mig att köpa ifrån en kennel även om innehavaren vore så ung, om personen/personerna verkade seriösa, hade bra mål med aveln osv. Jag fäster ingen vikt i hur gammal personen är. ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 2
Author: DeniceP

Jag hade definitivt inte tvekat om det var en uppfödare jag litade på och hade bra personkemi med! Självklart ska ju hundarna vara bra också! Men åldern har knappast något med det att göra :)

## Comment 3
Author: Lamina

Absolut. Åldern har inget att göra med hur mycket man kan och hur seriös man är. Jag har stött på 15-åringar som är mer seriösa än många uppfödare.

## Comment 4
Author: LLLINN

Det kan jag absolut tänka mig, det är inte åldern som avgör när jag väljer uppfödare!

## Comment 5
Author: Karmatarerskanise

Inga problem om personen är kunnig och gör saken bra.

## Comment 6
Author: Ronja06

Ja. Åldern säger ingenting om vad personen i fråga föder upp. För mig är personkemi, hundarna, avelsfilosofi m.m. det viktigaste, alltså **helheten**.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Absolut skulle jag det. :)

## Comment 8
Author: Changrila

Om det var en ras jag var bekant med sen innan, så ja, då skulle jag köpa. Tex inom min ras så är jag otroligt medveten om vad jag vill ha för hund och ser jag en sådan kombination, då struntar jag faktiskt fullständigt i vad det är för uppfödare.  
  
Om det var en uppfödare av en ras som jag inte har vana av sen innan, då skulle jag välja en hund från en annan uppfödare. Om jag köper en hund av en för mig ny ras, då vill jag helst köpa av någon som har lång erfarenhet av rasen, som har fött upp flertalet kullar själv osv och kan mycket mer än mig om rasen, valpuppfostring osv. Visst kan det finnas unga människor som kan så enormt mycket, och skulle jag råka hitta en sådan så visst, men chansen för att det händer är nog otroligt, otroligt liten.

## Comment 9
Author: monstermash

Kul att många är så positiva till unga uppfödare iallafall. ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Får väl se om några kommer och har motsatta åsikter snart... :)

## Comment 10
Author: Lamina

#8 Ponera att personen ifråga har vuxit upp med rasen, kanske har t.o.m dens föräldrar fött upp den innan h\*n tog över/startade eget. Då har h\*n nog mycket längre erfarenhet än dom flesta andra uppfödare. Skulle du köpa då?

## Comment 11
Author: Cassii

Jag skulle utan tvekan lämna åldern till det sista jag prioriterar, stämmer allt annat så utan tvekan ![Flört](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Jag bryr mig inte om åldern på männsikan som ska sälja utan jag tittar på stammen/meriter på föräldrarna.

Vi hjälpte en vän för några år sedan att sälja hennes hund. Var en dam i 45-års åldern som var intresserad men hon var helt tokig. Sen var det ett par i 18 års åldern som kom och tittade, dom var helt fantastiska! Paret hade hunden på prov i 3 veckor och sen köpte dom henne. Det händer ganska ofta att tjejen ringer och skickar bilder, vilket vi tycker är super kul! Vi har bra kontakt och om vi eller dem har vägarna förbi så passar vi på att träffas (bor ca 2,5 timme ifrån varandra)

Våran rottis har vi köpt från ett par i 35-40 års ålderna som har kennel. Dom är väldigt dåliga på att återkomma och höra av sig, känns som dem inte vill prata när man ringer. Vet flera valpköpare som känner precis som vi.

Så min slutsats: Jag kan absolut köpa en hund från en tjej/kille i 18-20 års åldern. Det finns många 15-åriga som är mognare än 40-åringar.

## Comment 13
Author: monstermash

![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Mer åsikter?

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Ser jag att uppfödaren är seriös i sitt avel och är mogen i mina ögon så inga problem. däremot om jag anser att personen är alldeles ute och viftar med sina avelsplaner och inte har någon koll så nej.

## Comment 15
Author: Fridaaaa

Beror helt på. Finns många som är 18-19 år som är mognare och mer ansvarsfulla & kunniga än en som är kanske 40 år gammal. Så ja om personen i fråga är seriös, kunnig osv :)

## Comment 16
Author: Em_

Jag vill ha uppfödare med erfarenhet. Kunskap är inte allt. Jag hade funderat en extra gång om det gällde en nystartad kennel, oavsett uppfödarens ålder. Finns det en tydlig mentor med i bilden blir jag mindre tveksam.

## Comment 17
Author: Arcadia

Så här... i kattvärlden: Javisst, jag kan den ras jag har, vet vad jag vill ha och behöver inget som helst stöd av en uppfödare. Åldern och uppfödarens erfarenhet och förmåga att stötta mig som köpare och djurägare i framtiden är helt oväsentligt. Kattungen skulle vara i fokus för mig.

Vid köp av hund som är nytt för mig är jag mer ödmjuk och försiktig. Jag vill ha en erfaren uppfödare som personkemin klickar med och som jag tror kommer att finnas kvar som uppfödare i många år. Det är tveksamt att någon 18-19 åring skulle ha hunnit samla på sig så mycket erfarenhet att jag skulle känna att det är tillräckligt för mig. Erfarenhet är bra och det tar tid att samla på sig den...

## Comment 18
Author: Smullis

**Självklart!** Om uppfödaren är seriös, kunnig, har bra mål och att det känns rätt osv. Då är det absolut inga problem!

## Comment 19
Author: [Borttaget]

Jag går mer på annat än stirra mig blind på åldern på uppfödaren. Jag har jätte svårt för att änds fundera på skaffa hund av de som har många hundar i sin kennel. Tycker sånt inte ser bra ut faktist, sen ser jag inte heller på dom som bara har utställningsbilder. Väldigt vanligt att uppfödare aldrig visar hur sin hund är i vardags. Jag kommer på stam o linjerna o jag tar till hjälp av kunnig person om jag behöver hjälp med hitta den hunden jag letar efter :) Så Nej åldern på uppfödaren säger mig inget, har träffat äldre som inte sköter om sin avel på bästa sätt.

## Comment 20
Author: Ninja

Är uppfödaren påläst inom genetik - inte bara färger, hårlag och liknande utan även hur hälsa/sjukdomar och temperament nedärvs, har god koll på rasens egenskaper, en sund avelsetik, ett vettigt avelsmål etc.. ja, då kan jag gärna köpa en hund från denne, oavsett ålder.

För att veta om uppfödaren besitter just dessa kvaliteter behöver man ju dock själv insyn i de ämnena, därför har jag förståelse för om en del hellre skulle välja en mer etablerad och erfaren uppfödare.

I vissa fall finns det ju tyvärr ett pengaintresse som styr, och även om man följer [RAS](http://www.skk.se/uppfodning/avel-och-uppfodning/ras-rasspecifika-avelsstrategier-/). Till exempel när utseende och söta valpar får styra över lugna, trygga individer.. jag ryser vid bara tanken. Gör man inte mentalbeskrivningar bör man använda sunt förnuft och inte använda hundar med rädslor, aggressioner osv, i avel.. där spelar det ingen större roll hur gammal någon är.

Om vi tar två scenarion;  
1\. En 19-åring har varit aktiv med hundar hela sitt liv, har god syn på hundhållning, läst allt hen kommit över, pratat med många andra hundmänniskor. Har ett mål med sin avel, vet vad hen vill ha både för temperament och hälsa, och hur rasstandarden ser ut.

2\. En 50-åring har skaffat sin första hund drömmer om att starta en kennel, registrerar ett uppfödarnamn och tar en kull på sin tik utan egentlig erfarenhet om hundar i allmänhet eller den specifika rasen i synnerhet. Personen älskar dock hundar och valpar.

Absolut att jag väljer 19-åringen då. Inte sagt att scenario 2 skulle sluta illa, däremot är första scenariot väl genomtänkt, noga planerat. Erfarenhet finns trots den ringa åldern. Nr 2 är mer rosaskimrande drömmar om en idyllisk uppfödning.

Därför är åldern inte viktig för mig, det är helt andra saker jag tittar på hos en uppfödare (detta är oavsett art, då jag finns i både katt- och råttvärlden också).

## Comment 21
Author: russin

Det beror på.

Är en 18-årig uppfödare kanske barn till förälkdrar som haft kennel och lärt sig en den vägen så ja, om inte så kanske.

Även om intresset finns, så tar det ändå tid att lära sig genetik, juridik, anatomi osv och även att sätta sig in i just den egna rasens linjer och hälsoproblem.

Nu kan det ju vara någon så hållt på i fleratalet år och ändå t ex tävlat med en ras och lärt sig mycket genom andra rasintressenter den vägen och då är det en annan sak.

Så jag kan inte svara rakt av på den fråga, för det beror på mycket - men det gör det även med äldre uppfödare![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

För min del är egentligen själva uppfödaren den intressantaste, även om jag gillar ha kontakt med bra uppfödare till mina hundar. Jag är intresseran av en viss typ av hunar och en viss typ av stam och då letar jag efter det. Utöver det vill jag även ha valpar som är uppfödda på ett bra sätt, så dom fått en god start i livet.

## Comment 22
Author: Loveradio

Nope. Ska jag köpa en valp så vill jag köpa från en uppfödare med lång erfarenhet. Och det har man inte när man är 18-19 år.

## Comment 23
Author: monstermash

#22 - Men om personen har mycket personer omkring sig som hjälper till, och har hjälpt till på kennel innan etc då, hade du fortfarande valt bort den personen då?

## Comment 24
Author: Fridaaaa

#22 Det kan man ju inte veta om föräldrarna t.ex har haft uppfödning?

## Comment 25
Author: Maja2

Jag säger som flera andra i tråden- åldern har mindre betydelse. Många unga, i 20-års-åldern, har verkligen jobbat nästan hela sitt liv för att ta reda på, lära sig ...för många startar intresset för hundar väldigt väldigt tidigt. Det finns medelålders människor, med betydligt mindre engagemang och kunskaper, det är jag helt övertygad om.  Det handlar om att få tag på en uppfödare där man känner trygghet, som känns seriös.

## Comment 26
Author: Linnea

Om antalet år man hållt på hade sagt hur mycket man kan hade det varit lätt. När jag var 17 visste jag mer om hästar på flera områden än dom som hållt på 20-30 år. En del som hållt på väldigt länge fastnar i tiden och tar inte till sig ny kunskap för det var inte så dom lärde sig av en viss person som minsann visste såå mycket! Spelar ingen roll hur länge man håller på om man inte tar till sig nya rön och intresserar sig för andra metoder mm under tiden.

## Comment 27
Author: Loveradio

#23 Ja det skulle jag nog.

#24 Skulle ändå inte kunna tänka mig att köpa en valp från en så ung uppfödare.

Håller med #16 och #17

## Comment 28
Author: monstermash

#24 - Jag menar ju självfallet att uppfödaren är tydlig med detta och har denna informationen på t.ex hemsidan.

## Comment 29
Author: vallhund

Absolut, jag köper valp beroende på kombinationen, inte uppfödarens kunskap.

Om jag skulle ge mig på en ny ras skulle jag kolla upp om en ung uppfödare hade en erfaren mentor bakom sig.

## Comment 30
Author: monstermash

Fler som vill svara på denna fråga? :)

## Comment 31
Author: [Borttaget]

håller med #22

## Comment 32
Author: [Borttaget]

Åldern har ingen betydelse. Det är många unga vuxna och tonåringar som är enormt ansvarsfulla med sina djur.

## Comment 33
Author: monstermash

![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 34
Author: Portie

Det skulle jag kunna göra, sålänge denne är seriös. Det gäller förstås alla uppfödare. Åldern spelar ingen roll, en 18-19 åring kan ha mer erfarenhet och kunskap än en 40 åring.
