# "Springer" till cykel
Author: Loveradio

Ni som cyklar med "springer" var har ni köpt den? Vad är det för märke? Har sett många olika märken och priser och vill inte köpa nåt skräp som går sönder men har inte lust att betala jättemycket för en heller.

## Comment 1
Author: Loveradio

Putt

## Comment 2
Author: ahlbergaren

[http://www.hundteknik.se/bil-bat-cykel/cykel/springer.html](http://www.hundteknik.se/bil-bat-cykel/cykel/springer.html)

Denna har jag. Inte den dyraste och inte den billigaste... Fast ändå onödigt dyrt för mig eftersom jag aldrig använder den ![Tungan ute](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 3
Author: reverse

Har denna: [http://www.zoolala.de/images/product\_images/popup\_images/1273\_0.jpg](http://www.zoolala.de/images/product_images/popup_images/1273_0.jpg)

Köpte den ganska nyligen på ett Arken Zoo. Inget att anmärka på.

## Comment 4
Author: Loveradio

#2 Då kan jag ju få den ![Flört](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") nejvars.

Ser ju bra. Är den lätt att montera på cykeln? Skruvar man fast den? Och har den en såndär panikhake?

## Comment 5
Author: ahlbergaren

#4

Hihi, ja det känns lite onödigt att den bara ska ligga och skräpa. Den är jättelätt att montera, och har nån slags säkerhetsanordning också :)
